Çocuklar İçin İngilizce Öğrenmenin 7 Yolu

Çocuklar İçin İngilizce Öğrenmenin 7 Yolu

Çocuklar için İngilizce öğrenmek, biz yetiştikler için olduğundan çok daha kolaydır. İnsan zihni küçük yaşlarda, öğrenmeye ilerleyen yaşlarında olduğundan çok daha yatkındır. Çocuğunuza küçük yaşta İngilizce öğretmeye başlamak, onun ilerleyen yaşlarda çok içine yarayacak ve hatta çok daha parlak bir kariyer sahibi olmasına yardımcı olacaktır.

Çocuklar için İngilizce öğrenmek bir ders çalışma veya iş değil, bir oyun ve onun iyi vakit geçirebileceği bir aktivite olmalıdır. Bu yüzden çocuğunuza İngilizce öğretirken şu yöntemleri çalışmalarınızda deneyebilirsiniz:

 

1 – Bir rutin oluşturun

 

Çocuğunuzun evde İngilizce öğrenebilmesi için ona bir rutin oluşturmanız önemli. Kısa süreli ve sık aralıklı çalışmalar, daha uzun süren ve az aralıklı gerçekleşen derslere göre daha verimli olacaktır. 15 dakikalık çalışmalar küçük çocuklar için yeterli olacaktır. Çocuğunuz büyüdükçe bu süreyi de aşamalı olarak artırabilirsiniz. Çalışma sürelerini kısa tutmak ve öğrenmeyi farklı aktivitelerle desteklemek çocuğunuzun ilgisini öğrenmede tutacaktır.

Her gün belli zamanlarda aynı aktiviteleri yapmaya özen gösterin. Çocuklar bir şeyi öngörebildiklerinde ve ne olacağını bildiklerinde daha huzurlu ve rahat olurlar. Örneğin çocuğunuzla her gün okuldan sonra bir İngilizce oyun oynayabilir veya yatmadan önce onunla beraber bir İngilizce hikaye okuyabilirsiniz. Unutmayın yetişkinlerde olduğu gibi çocuklarda da tekrar son derece önemlidir. Bu durum çocuklar için özellikle önemlidir keza onlar bir cümleyi veya kelimeyi kendileri kullanmadan başkasından birçok kez duymak isterler.

2 – Oyunlar oynayın

 

Çocuklar bir şeyden keyif alıyorsa onu doğal olarak öğrenirler. Bu sebeple çocuklar için İngilizce öğrenmenin en iyi yollarından biri de onların en keyif aldığı şeyi çalışmalarınıza dahil etmektir; oyunlar! İnternet üzerinde bulabileceğiniz bilgi kartları veya mobil ve bilgisayar oyunları onlara İngilizce kelimeler öğretmek ve bu kelimelerin üstünden geçmek için idealdir.

Bunun dışında çocuğunuza İngilizce öğretmek için onunla oynayabileceğiniz pek çok farklı oyun çeşidi de vardır. Bunlar:

 • Karşılıklı olarak oynayabileceğiniz oyunlar (Simon diyorki)
 • Masa üstü oyunları (Scrabble, Snakes, Ladders vb.)
 • Kelime oyunları (Adam asmaca vb.)
 • Online oyunlar

3 – Günlük durumları ve çevreyi kullanın

 

Çocuğunuza evde İngilizce öğretiyor olmanızın avantajlarından biri de çocuğunuzun her gün gördüğü ve alışkın olduğu materyalleri ve eşyaları kullanabilecek olmanızdır. Örneğin:

 • Çocuğunuzu giydirirken veya çamaşırlarla ilgilenirken onunla giysiler hakkında konuşun, bu konuda İngilizce kelimeler öğrenmesini sağlayın.
 • Çocuğunuzun odasını toplarken veya onunla oyun oynarken oyuncaklar ve mobilyaların İngilizcesini öğrenmesini sağlayın.
 • Ona yemek yaparken veya onunla alışverişe çıktığınızda onun yiyecek ve diğer alakalı nesneler için kelime hazinesini genişletin. Hatta onun için içinde belli şeylerin olduğu bir liste hazırlayıp markette veya mutfakta onları bulup getirmesini de söyleyebilirsiniz.

4 – Hikayeler kullanın

 

Küçük çocuklar renkli ve bol resimli kitapları sever. Bunlar onların ilgisini çeker. Onunla beraber, “çocuklar için İngilizce” amaçlı resimli İngilizce kitaplar okuyun ve beraber resimlere bakın. Ona resimleri göstererek o resimlerde yer alan şeylerin İngilizcesini öğretin. Belli bir süre sonra çocuğunuzun sürekli beraber okuduğunuz kitaplara aşina olduğuna emin olduktan sonra ona bir resmi göstererek “bu nedir?” sorularını da yöneltebilirsiniz. Bu onun için son derece iyi bir pratik olacaktır. Ayrıca İngilizce hikayeler okumak (genel anlamda çocuğunuzun duyacağı her türlü İngilizce konuşma) onun İngilizce seslere, telaffuzlara ve ritimlere daha çabuk alışmasını, adapte olmasını sağlayacaktır.

5 –  Şarkıları kullanın

 

İngilizce şarkılar, çocuğunuza yeni İngilizce kelimeler öğretmek ve onun İngilizce telaffuzunu geliştirmek için son derece etkili yöntemdir. İçinde belli komutlar içeren şarkılar (otur, kalk, dans et vb.), çocuğunuz sözleri anlamasa da ona eşlik edebileceği için daha da etkilidir.

6 – İngilizce dil bilgisi öğretin

 

Küçük çocuklara kapsamlıca gramer öğretmenize gerek yok. Bunun yerine onlara farklı kelimelerin, farklı cümleler içinde gramer olarak ne gibi farklar gösterdiğini öğretin. Bunu yaparken de konuşarak yaptığınızdan, yani onların görerek veya yazarak değil de duyarak öğrendiğinde emin olun.

Çocuğunuzun belli İngilizce gramer yapılarını küçüklükten itibaren duyarak öğrenmesi, onun İngilizce grameri büyüdükçe ilerleyen yaşlarında doğal olarak kavramasını sağlayacaktır. Ayrıca daha önceden beraber aynı süreci yaşadığınız yaşça daha büyük bir çocuğunuz varsa onun da genç kardeşine bu konuda eşlik etmesi her ikisinin de İngilizce gramer öğrenmesini geliştirecektir.

 

7 – Ona önce hangi kelime ve kalıpları öğretmelisiniz?

 

Unutmayın, çocuklar için İngilizce bir oyun olmalıdır! Çocuğunuza bir şey öğretirken, onun kişiliğini ve ilgi alanlarını göz önünde bulundurun ve buna göre çalışmalar hazırlayın. Küçük yaştan itibaren çocuğunuza İngilizcesini öğretebileceğiniz kelimeler:

 • Numaralar (1-10, 10-20, 20-100)
 • Renkler
 • Sıfatlar (Büyük, küçük, uzun, kısa vb.)
 • Vücut ve organlar
 • Oyuncaklar
 • Giysiler
 • Hayvanlar (Evcil hayvanlar, çiftlik hayvanları, yabani hayvanlar vb.)
 • Yiyecekler

 

Çocuğunuza İngilizce öğretirken, onun İngilizce çalışmaya alışmasını sağlamanız son derece önemli. Tabii ki bunu çalışma olarak değil de eğlenceli vakit olarak algılamasını sağlayabilmek, yukarıda size vermiş olduğumuz önerileri uygulayarak sizin başarabileceğiniz bir durum.

Onunla her gün oturup, onun için hazırladığınız İngilizce aktiviteleri düzenli olarak yapmanız bu bakımdan son derece önemli. Hatta eğer evinizde yeterli yeriniz varsa çocuğunuza onun İngilizce kitaplarının bulunduğu, onunla İngilizce çalışacağınız bir İngilzice köşesi bile hazırlayabilirsiniz. Bu, onun duruma olan ilgisini artıracak ve hatta sizinle beraber geçirdiği çalışma vakitleri dışında da oraya giderek kitaplarını, oyuncaklarını gözden geçirmesini sağlayacaktır.

Çocuğunuza İngilizce öğretirken hangi yöntemi uygularsanız uygulayın, asıl önemli olan İngilizce çalışırken rahatlamak, zevk almak ve iyi vakit geçirmektir, bunu unutmayın.

 

Hemen kaydolarak eğitmenlerimizle pratik yapmaya başlayın, İngilizceniz için harekete geçin!

Referanslar:

Kaynak 1

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *