İngilizce Doğum Günü Davetiyesi Nasıl Yazılır?

Yılın en özel anları arasında herkes için senede sadece bir kez yaşanan doğum günleri de vardır. Doğum günlerinde tanıdığınız kişilere iyi yıllar dilemek ve onların güzel dileklerini duymak ise paha biçilmezdir. Hele ki özel hazırladığınız doğum günü davetiyeleriyle en içten mesajlarınızı iletmek misafirler için ne kadar emek harcadığınızı gösterir. Özellikle İngiliz ve Amerikan kültüründe yaygın kullanılan davetiyeler, kişileri düzenlenen doğum günü partilerine çağırmak için mükemmel bir yoldur. Ancak, her davette olduğu gibi bu kartlarda da kullanılması gereken kelime ve dil bilgisi yapıları mevcuttur. Aşağıdaki yazıda yabancı arkadaşlarınızı partiye davet ederken kullanabileceğiniz doğum günü davetiyesi İngilizce versiyonlarına ulaşabilirsiniz.

İngilizce Doğum Günü Davetiye Örnekleri

Bebek Doğum Günü Davetiyeleri

Bebek doğum günü davetiyeleri, genelde “İlk yaş günümüze davetlisin”, “Bu bir prenses partisi”, “İkinci yaş günümde seni de yanımda görmek istiyorum” gibi daha sevimli kalıplar kullanılarak hazırlanır.

 • It’s a Princess Party! Come in your favorite princess gown and put your pretty tiara and we’ll celebrate Olivia’s 4th Birthday!

Saturday, November 10th / 123 Main Street, Charlotte.

(Bu bir Prenses Partisi! Favori prenses elbiseni üzerine geçir ve güzeller güzeli tacını tak. Olivia’nın 4. yaşını kutluyoruz!

10 Kasım Cumartesi / 123 Ana Cadde, Charlotte.)

 • Join Us For the 1st Birthday Celebration! The cake may be small and the host even smaller… But the fun will be huge and the food more than you can eat!

Saturday 20/12/2018 7 pm / Maharashtra 400001, Mumbai

(1. Yaş Günümüzde Bize Katıl! Pasta küçük olabilir; ev sahibi ondan bile küçük… Fakat eğlence çok büyük ve yiyemeyeceğin kadar fazla yiyecek var!

20/12/ 2018 19.00 / Maharashtra 400001, Mumbai)

 • You were there when I smiled for the first time. You were there when I took my first steps… Now, I want you to be there when I celebrate My First Birthday.

Carol’s Home, April 22nd, 3pm.

(İlk kez gülümsediğimde yanımdaydın. İlk adımlarımı attığımda yanımdaydın… Şimdi ise ilk yaş günümü kutlarken de yanımda olmanı istiyorum.

Carol’ın Evi, 22 Nisan 15:00)

Çocuk ve Genç Doğum Günü Davetiyeleri

Çocuk doğum günü davetiyeleri, bebeklerden farklı olarak belli bir temaya göre düzenlenir. Bu bir kızlar gecesi de olabilir, hayvanlar alemi teması da. Hatta bunlar bazen kostüm kullanımı gerektirir ve böyle bir şey varsa davetiyede ek bilgi olarak belirtilir.

 • It’s a Fun Party! We’ll stay up late & have tons of fun, come on over and we’ll get out nails done! Chloe’s 10th Birthday.

Saturday, 8th June, 8 pm /  Polkadot Purple Villa, 8909

(Bu bir Eğlence Partisi! Geç saatlere kadar uyumayacağız ve çok fazla eğleneceğiz; gece bizde kal ki harika ojeler sürelim! Chloe’nin 10. Yaş Günü.

8 Haziran Cumartesi 20:00 / Polkadot Villa, 8909)

 • You are invited to a Spa day in Paris! Grab your favourite doll and come relax with the birthday girl! Mariah is turning six!

July 22nd, 1:00 pm / The Coventry Apartments, 20006

(Paris’te bir Spa gününe davetlisin! Favori oyuncağını kap ve doğum günü kızının evinde rahatla. Mariah altı yaşına giriyor!

22 Temmuz 13:00 / Coventry Apartmanı, 20006)

 • Join us for a shimmering, sparkling Unicorn Party, Celebrating Janice’s 7th Birthday!

Saturday, July 13, 1 pm / Janice’s House RSVP: Haley12345@gmail.com

(Göz kamaştıran, ışıltılı bir Unicorn Partisi! Janice’in 7. Yaş Gününü Kutluyoruz!

13 Temmuz 13:00 / Janice’in Evi, Geri Dönüş İçin: Haley12345@gmail.com)

 • Twenty one! Birthday Party in honor of Katy Pearson. Saturday, May 6th at 6:30 pm / Call Katy for other details.

           (Yirmi Bir! Katy Pearson şerefine düzenlenen doğum günü partisi. 6 Mayıs Cumartesi 18:30 / Diğer detaylar için Katy’i arayınız.)

Yetişkin Doğum Günü Davetiyeleri

 • Cheers to the Birthday Girl! Jackie is turning 30!

Saturday 30th of July at 8:30 pm / International Hotel, Melbourne / RSVP to Sandra

           (Doğum günü kızı için şerefe! Jackie 30 yaşına giriyor!

30 Temmuz Cumartesi 20:30 / International Hotel, Melbourne / Geri Dönüş İçin Sandra’ya Ulaşın.)

 • It’s Party Time! Julian will be 30 years old, join us for party Saturday, August 27 8:00 pm, 28 Avenue of the Arts, Atlanta City. Thank you for your answer before August 10.

(Parti Zamanı! Julian 30 yaşına giriyor, 27 Ağustos Cumartesi saat 20:00’daki partimizde bize eşlik et. 28 Arts Caddesi, Atlanta City. 10 Ağustos’tan önce geri dönüş bildirdiğin için teşekkür ederiz.)

Gördüğünüz gibi doğum günü kartları yaş aralıklarına göre de farklı şekillerde yazılmaktadır. Her yaşta, farklı temalar ve partiye çekici unsurlar belirtilir. Ancak, bazı ortak noktalar vardır ki bu davetiyelerde yazılmazsa ciddi sorunlara yol açabilir. Bu yüzden bir doğum günü davetiyesinde olmazsa olmazları da bilmek çok önemlidir.

İngilizce Doğum Günü Davetiyesi Nasıl Yazılır?

 1. Girişte, doğum günü partisini düzenleyen kişiden, yani doğum günü sahibinden bahsedilir. Bir doğum günü davetiyesinde cevap verilmesi gereken 4 soru vardır: Kim, nerede, ne zaman ve ne. Davetiyedeki ilk unsur ise kim sorusuna cevap vermelidir; çünkü insanlar kimin davetine katılacağını bilmek ister. Başlangıç olarak basit bir şekilde “It’s Karen’s Birthday (Karen’ın Yaş Günü)” diyebilirsiniz. Davet edeceğiniz kişiler eş dost olduğu için kısaca ad ile başlamanız yeterlidir.
 2. Açılıştan sonra bu davetin ne için yapıldığını açıklamalısınız. Bu kısımda çoğu kişi yaşını da ilave etmekten yanadır. “Karen is turning 40 (Karen 40 yaşına giriyor)” cümlesi bu kısma bir örnek olarak gösterilebilir.
 3. Devamında partinin ne zaman gerçekleşeceği bilgisi yer alır. Bu önemli bir bilgidir; o yüzden daha detaylı anlatılmalıdır. Sadece “Saturday, 3 pm (Cumartesi, 15:00)” diyerek bırakmamalısınız. Doğru sıralama “The party is on Sunday, February 29, from 3 pm to 6 pm (Parti 29 Şubat pazar günü 15:00-18:00 saatleri arasındadır)” şeklindedir.
 4. Konuklara nereye geleceklerini söylemeyi unutmayın. Bir restauranda, kendi evinizde ya da başkasının evinde olsa dahi konum bilgilerini doğru şekilde vermeye özen gösterin. Asla konukların sizin evinizi bileceği tahminiyle yola çıkmayın. Eğer parti Karen’ın evindeyse “The party will be held at Karen’s, at 123 Pine, Maintown (Parti, 123 Pine Maintown’da, Karenların evinde gerçekleşecektir.)” anlatımıyla detaylandırmak en doğrusudur.
 5. Son olarak, ne kadar kişinin katılıp katılmayacağını öğrenmek için RSVP isteyin. RSVP eskiden daha çok postayla bildirilirken günümüzde telefonlarla haber verilir. “Please RSVP to Mary, 202-555-111 (Lütfen Mary’e geri dönüş yapın, 202-555-111)” kalıbını kullanarak davetiyeyi bitirebilirsiniz.

7/24 İngilizce pratiği yapabileceğiniz, çevrimiçi derslerine katılarak sertifika alabileceğiniz English Ninjas, sizi ana dili İngilizce olan kişilerle tanıştırmakla kalmıyor, her türlü teknolojik aygıtınızla kullanım olanağı sağlıyor. İngilizce kelimeler öğrenirken zorlanıyor ve etkili çözümler arıyorsanız adresiniz English Ninjas!

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *