Dünyada Sevgililer Günü Nasıl Kutlanır?

Sevgililer Günü, yılın belki herkes için en önemli günü değil ama en romantiği olduğu kesin. Sevgililer Günü, kimi zaman “tüketimi artırmaya yönelik icat edilen günlerden biri” olarak tanımlansa da gerçek böyle değil. İnsanın aklına bu mum ışığı, güller ve kalpler getiren günün kökeni aslında çok çok daha eskiye dayanıyor.

Çoğu kaynak, bu aşk dolu günü Aziz ‌Valentine adında bir papaz ile ilişkilendirse de bu tutkulu günün temeli, kimi kaynaklarca Aziz ‌Valentine’den de önceye dayanıyor. İnanışa göre Sevgililer Günü, Roma döneminde doğurganlık tanrısının şerefine ‌Lupercalia adı verilen bir festival ile başlıyor. Her yıl şubat ayında üç gün kesintisiz olarak gerçekleştirilen festival, aynı zamanda Romalılar için baharın da müjdecisi olarak kabul ediliyor. Anlatıma göre bu festivalde genç erkekler, kutuların içine atılmış kadın isimlerini çekiyor ve çıkan ismin sahibi ile bütün bir günü birlikte geçiriyor. Gün boyunca sürdürülen bu eşleşme sonucu kimi çiftler sevgili oluyor, kimileri ise evleniyor. Fakat ilerleyen dönemlerde Hristiyanlığın yayılması ile beraber Katolik Kilisesi bu kutlamaları Paganizm ile ilişkilendiriyor ve şenlikleri Aziz ‌Valentine anısına yapılan anmalara dönüştürüyor.

Eski Roma’ya kadar gidip Aziz ‌Valentine ile ilgili ‌anektodu anlatmadan da olmaz. Bu hikayeye göre de Aziz ‌Valentine, 3. yüzyılda yaşayan bir rahip olarak aktarılıyor. Dönemin imparatoru, evli erkeklerin askerlikte yeterince başarılı olamayacağını düşünmesi sebebiyle askerlerine evlenmeyi yasaklıyor. Aziz ‌Valentine, insanın ruh eşiyle bir araya gelmesinin varoluş amaçlarından biri ve evlenmenin ise kaderin bir düğümü olduğunu öne sürerek insanları evlendirmeye devam ediyor. Bu durum ortaya çıktığında Aziz ‌‌Valentine, İmparator tarafından hemen ölüm cezasına çarptırılıyor. Hücresinde tek başına idamını beklerken ümitsizce gardiyanının kızına aşık oluyor. İdam edildiği gün olan 14 Şubat’ta Aziz ‌Valentine’den geriye yalnızca gardiyanın kızına yazmış olduğu bir mektup kalıyor. O gün, sonraki yıllarda Sevgililer Günü olarak anılıyor ve Aziz ‌Valentine’in anısına ithaf ediliyor.

Yılın en romantik gününe dair kutlamalar ülkeden ülkeye değişiyor:

Danimarka

Danimarka, Sevgililer Günü’nü en büyük emekle karşılayan ülkelerden biri. Zira ülkede bu özel gün halihazırda sevgili olanlardan çok, platonik aşıklar ve hoşlandığı kişiye kalbini açmak isteyenler için kutlanıyor. Geleneğe göre aşıklar, hoşlandıkları kişiye “gaekkebrev” adı verilen ve duygularını eğlenceli bir yolla anlatan şiirler yazıyorlar. İşin zorluğu ise bundan sonra başlıyor. Adaylar, karşı tarafı etkileyebilmek için bu şiirleri adeta kağıt kesme sanatını andıran parçalar ile iletiyorlar. Neredeyse dantel gibi bir yapıya sahip olan ve şiir içeren bu romantik mektupların gün bitmeden karşı tarafa iletilmesi gerekiyor.

‌Galler

‌Galler’de Sevgililer Günü, uluslararası bilinen tarihi ile değil, millî Sevgililer Günü olan 25 Ocak’ta kutlanıyor. Aziz Dwynwen’e ithaf edilen bugünde ‌Kelt erkekleri dünya genelinde en çok bilinen oyuncaklar, çikolatalar ve çiçeklerin yerine sevdiklerine tahta kaşıklar hediye ediyorlar. Sap kısmındaki oymalarda farklı simgeler taşıyan bu kaşıklara yönelik geleneğin uzun yıllara dayandığı ve çiftlere sonsuz aşk bağışladığı düşünülüyor.

İskoçya

İskoçlar, Sevgililer Günü’nü Eski Roma’daki festivali andıran bir şekilde kutluyorlar. Bekar kadın ve erkekler bir araya geliyor ve isimlerini yazarak bir şapkanın içine atıyorlar. Çekilen kura sonucunda karşılarına kimin ismi çıktıysa gün boyunca onunla eğleniyor ve vakit geçiriyor.

Fransa

Kökeninin ‌Lupercalia’ya dayandığı düşünülen bir diğer kutlama biçimi de romantizm denince ilk akla gelen ülke olan Fransa’da. Fransızlar da İskoçlara benzer şekilde Sevgililer Günü’nde “Une ‌Loterie d’Amour” adını verdikleri bir kura düzenliyorlar. Kurala göre, kutlamadakiler çıkan isimle tanışıyor ve vakit geçiriyor. Bu kişiler anlaşabilirlerse günün kazananı oluyorlar, anlaşamazlarsa tekrar kura çekiliyor.

Japonya

Japonya’da 14 Şubat Sevgililer Günü tam anlamıyla erkekler için. Bu özel günde kadınlar sevdikleri erkekler için çikolatalar ve hediyeler hazırlıyorlar. Kadınların duygularının karşılık bulması durumundaysa tam bir ay sonraya yani 14 Mart’a denk gelen “Beyaz Gün”de erkekler aynı jesti bu sefer kadınlara yapıyorlar.

İngiltere

İngiltere’de Sevgililer Günü bir gece önceden başlıyor. Geleneğe göre kadınlar ileride evlenecekleri erkeği rüyalarında görmek için yataklarının başına toplu iğneyle dört adet defne yaprağı iliştirip öyle uyuyorlar. Ertesi gün ise halihazırda sevgili olanların günü, kalpler ve kartlar ile gün boyu süren kutlamalar yapılıyor.

‌Malezya

‌Malezyalıların Sevgililer Günü’ne ilişkin oldukça enteresan ve heyecan dolu bir adeti var. ‌Malezyalı genç kızlar 14 Şubat sabah güneş doğarken telefon numaralarını portakalların üzerine kazıyorlar. Sonrasında en yakın nehre atılan portakalları bulan genç erkekler, meyvelerin üzerlerindeki numarayla hayatlarının aşkını bulmaya çalışıyorlar.

Irak

Irak’ta sevgililer bu özel günde birbirlerine tarçın çubukları ve kurdeleler ile süsledikleri elmaları hediye ediyorlar. Bu adetin Adem ile Havva’nın hikayesine bir gönderme olduğu düşünülüyor. Bu yolla sevgililer kadim elma efsanesine atıf yapıyor ve birbirlerine duydukları sevgiyi ilan ediyorlar.

Filipinler

Filipinler’de 14 Şubat oldukça önemli bir gün çünkü ‌Filipinliler, bugünde evlenmenin ömür boyu mutluluk ve huzur getireceğine inanıyorlar. Dolayısıyla 14 Şubat’ta toplu düğünler yapılıyor, yüzlerce gelin ve damat hep beraber “evet” diyor. Bu toplu nikah törenleri o kadar büyük organizasyonlara sahne oluyor ki bazıları ulusal televizyon kanallarından canlı yayınlanıyor.

İtalya

İtalya, Aziz ‌Valentine’in hatırasını ilk haline en yakın kutlamaya devam eden ülkelerden biri. İtalyanlar için aynı zamanda baharın başlangıcı olan bu romantik günde sevgililer tüm günü birlikte geçiriyor, birbirlerine romantik şiirler okuyor ve kendi hazırladıkları hediyeleri veriyorlar.

Brezilya

Brezilya da Sevgililer Günü’nü 14 Şubat’tan farklı bir tarihte kutlayan ülkeler arasında yer alıyor. Brezilyalılar 2 Haziran’da “Dia ‌dos Namorados” günlerinde tüm sevdikleriyle bir araya geliyorlar. Evet, Brezilya’da Sevgililer Günü yalnızca aşıklar değil birbirini seven herkes tarafından aileler ve arkadaşlar ile birlikte kutlanıyor. Herkes birbirine hediyeler, çiçekler ve kartlar göndererek sevgilerini sunuyor, hayatlarındaki yerini anlatmaya çalışıyor.

Çin

Çin’de Sevgililer Günü demek “Qixi” demek. Bu özel gün Çinlilerin inanışına göre katı kalpli bir kralın, kızının aşkına karşı çıkması sonucu yaşanan hazin olaylara dayanıyor. Dolayısıyla bir kutlamadan çok ayin gibi geçen günde çiftler eşlerine aşklarını korumak ve sonsuz kılmak için özel desenlerle bezenen kavunlar hediye ediyorlar. Kavunlar mutlaka el emeğiyle işlenmiş oluyor, sembollerin sayısı ise duyulan aşkın büyüklüğünü simgeliyor.

Türkiye

Türkiye’de Sevgililer Günü dünyanın genelinde olduğu gibi 14 Şubat’ta kutlanıyor. Fakat kutlanmaya başlanması aslında çok da eski tarihlere dayanmıyor. Osmanlı İmparatorluğu zamanında kutlanması uygun görülmeyen bu romantik gelenek, Cumhuriyet’in kuruluşundan yaklaşık 15 yıl sonra ilk kez medya yoluyla duyuruluyor ve kutlanmaya başlanıyor. Sevgililer Günü, çoğu çift tarafından evlenme teklif etmek ya da nikah tarihi olarak belirlemek için takip ediliyor. Sevgililer birbirlerine hediyeler alıyor, çiçekler gönderiyorlar. 14 Şubat ile ilgili konserler, partiler ya da özel yemekler düzenleniyor. Kutlama ağırlıklı olarak çiftler arasında gerçekleşse de aileler düzeyinde de kutlamalar yapılıp, tüm aile bireylerinin birbirlerine karşı sevgilerini dile getirdikleri de söz konusu olabiliyor.

Özetle, aşk tüm dillerde aynı. Yalnızca aşkı kutlama ritüelleri toplumdan topluma ufak farklılıklar gösteriyor. Tabii bu muhteşem çeşitlilikteki toplumları ve değer katan farklılıkları tanımak da insanın ömrüne katacağı en değerli unsurlardan biri. Dünya vatandaşı olabilmek, farklı kültürleri tanıyabilmek ve içselleştirebilmek için ise Dünya’nın ortak diline hakim olmak, İngilizce konuşabilmek gerekiyor. English Ninjas, yenilikçi eğitim-öğretim yaklaşımıyla İngilizceyi etkin ve hızlı öğrenmenize yönelik benzersiz ve özelleştirilebilir programlar sunuyor. İstediğiniz an, istediğiniz yerde ve üstelik konuşarak İngilizce öğrenebilmek için English Ninjas’ın örnek ders videolarını inceleyebilir sizin için en uygun programı tercih edebilirsiniz.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *