Green Card Nedir? Başvuru Nasıl Yapılır?

Green Card Nedir – Green Card Başvuru Nasıl Yapılır?


Green Card Nedir?


Çeşitlilik Göçmen Vize Programı (DV), ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yürütülmekte olup her sene Göçmenlik ve Vatandaşlık Yasası’nın (INA) 203 (c) maddesince belirlenmiş şartlara göre düzenlenir. Yasa, ‘’çeşitlilik göçmenleri’’ olarak bilinen bir grup için çıkarılmış olup ABD’ye göçün az olduğu ülkelerde doğmuş olan kişiler için öngörülmüştür.

Green Card Başvuru Tarihleri Nedir?

Green Card Başvuru tarihleri her yıl farklılık gösterse de genellikle Ekim – Kasım ayları arasında yapılmaktadır. 2017 yılı Green Card başvuruları 3 Ekim 2017 – 7 Kasım 2017 tarihleri arasında yapılacaktır.

Green Card Başvuru Kontenjanı Ne Kadar?

2019 mali yılı için 50.000 çeşitlilik vizesi (DV) verilecektir. 50.000 vize, verilen ülkelere farklı oranlarda dağıltılmaktadır. Her bir ülke bu rakamın yaklaşık %7’si kadar Green Card’a hak kazanmaktadır.

Green Card’a Kimler Başvurabilir?

1. Koşul: DV programına katılım için başvuruya uygun ülkelerden birinin yerlisi olmalısınız: Green Card başvurusuna uygun ülkelerin listesi:

Başvuruya uygun bir ülkede doğmadıysanız başvuruya uygun olabilmeniz için iki yol daha vardır:
• Eşiniz uygun olan ülkelerin birinde doğduysa eşinizin doğum yerine göre değerlendirilmeyi talep edebilirsiniz. Ancak bu durum, her iki eşin de adlarının ilk başvuru esnasında belirtilmiş olması ve aynı zamanda vizelerini aldıktan sonra yine aynı anda ABD’ye giriş yapmaları şartı ile geçerlidir.

• Kuraya katılmaya uygun olmayan ülkelerden birinde doğduysanız fakat anne veya babanız o ülkede doğmamışsa veya doğduğunuz sırada o ülkede yasal olarak yerleşik değillerdiyse, anne veya babanızın doğum yerine göre değerlendirilmeyi talep edebilirsiniz. Ancak anne veya babanızın doğum yeri olan ülkenin DV 2019 programına katılmaya uygun ülkeler arasında olması gerekmektedir. Bu konu ile ilgili bilgi için Sıkça Sorulan Sorular bölümüne bakabilirsiniz.

2. Koşul: Her başvuru sahibi DV programının gerekliliği olan eğitim ve/veya meslek koşullarını aşağıdaki şekilde yerine getirmelidir:

• En az lise veya dengi bir eğitim görmüş olmak, ki bu koşul 12 yıllık resmi ilk, orta ve lise eğitiminin başarılı bir şekilde tamamlanmış olmasını gerektirir; VEYA

• Son 5 (beş) yıl içinde belirli bir eğitim, deneyim veya uzmanlık gerektiren bir işte en az 2 (iki) yıllık bir iş deneyimine sahip olmak. Dışişleri Bakanlığı iş deneyiminin yeterliğini belirlemek için Birleşik Devletler Çalışma Bakanlığı’nın O*Net Online veri tabanını kullanacaktır.

Green Card Başvurusu Nereden Yapılıyor?

DV-2019 programı için başvuru yapacak olan kişilerin başvurularını 3 Ekim 2017, Salı günü Doğu Gündüz Saatine göre (EDT) öğlen 12:00 (GMT –4) ile 7 Kasım 2017, Salı günü Doğu Standart Saatine göre (EST) öğlen (GMT –5) 12:00 arasında elektronik olarak www.dvlottery.state.gov adresinden yapmaları gerekmektedir. Yoğunluktan dolayı web sitesinde oluşabilecek gecikmeler nedeniyle lütfen başvuru yapmak için son haftayı beklemeyiniz. Geç başvurular ya da kağıt üzerinden yapılan başvurular kabul edilmeyecektir. Yasa, her kayıt döneminde, herkes için sadece bir başvuruya izin vermektedir. Dışişleri Bakanlığı birden çok sayıda yapılmış kayıtları tespit etmek için gelişmiş bir teknoloji kullanmaktadır. Birden fazla başvuru yapan katılımcılar diskalifiye olacaklardır.


Green Card Başvurusu Ücretli Mi??
Elektronik kura başvurusu yapmak ÜCRETSİZDİR. DV talihlileri gerekli vize ücretlerini ABD Konsolosluk ve Elçilikleri’nde yapacakları görüşmeleri sırasında doğrudan Konsolosluk kasiyerine ödeyeceklerdir. Eğer halihazırda Amerika’da bulunan bir DV talihlisiyseniz ve statü değiştirmek için başvuruda bulunacaksanız gerekli tüm ücreti USCIS’e ödemeniz gerekecektedir.

Green Card Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?
ABD Dışişleri Bakanlığı direkt olarak size kazanamadığınızı bildirmeyecektir. Başvurunuzun durumunu öğrenmek için Başvuru Durumu Kontrol sayfasını kullanmalısınız. DV-2019 sonuçlarını E-DV web sitesindeki Başvuru Durumu Kontrol sayfasından 1 Mayıs 2018 ve 30 Eylül 2019 tarihleri arasında öğrenebilirsiniz. Konfirmasyon numaranızı 30 Eylül 2019 tarihine kadar saklayınız.

Green Card Kazananlar – Green Card Sonuçları?

DV-2019 sonuçlarını E-DV web sitesindeki Başvuru Durumu Kontrol sayfasından 1 Mayıs 2018 ve 30 Eylül 2019 tarihleri arasında öğrenebilirsiniz. Konfirmasyon numaranızı 30 Eylül 2019 tarihine kadar saklayınız.

Geçmiş yıllarda tahmini kazanan sayıları aşağıdaki tablodaki gibidir:


Green Card Başvurusunun Ardından Vize Görüşmesi

Green Card başvurunuzun ardından saklamış olduğunuz konfirmasyon numaranızla kontrol ettiniz ve kazandınız!

Öncelikle tebrik ederiz. İlk aşamayı geçtiniz. Fakat önünüzde bir basamak daha var. Her yıl green card verilen kişi sayısından daha fazla kişiye green sonucu olumlu dönülmektedir. Bu kişilerin bir kısmı bazı şartları yerine getirmemesi, Amerika serüveninden vazgeçmeleri veya mülakattan çekinip vize görüşmesine gitmemeleri sebebiyle Green Card haklarını yitirmektedir. Geriye kalan kişilerse artık Amerika’da yaşamanın hayallerini kurabilir.

 

Bu aşamada mülakata iyi hazırlanmak ve şansınızı yitirmemek adına İngilizcenizi geliştirmeye başlayabilirsiniz. Görüşme sırasındaki stresi atmak adına öncesinden anadili İngilizce olan kişilerle pratik yaparak o esnadaki performansınızı arttırabilirsiniz.

English Ninjas tam da bu sebeple Green Card başvurusu yapacaklara kısa süreliğine özel indirim yapmaktadır.

Dilediğiniz paketi %40 indirimle satın alarak Amerika’da yaşama hedefinize her gün biraz daha yaklaşabilirsiniz.

 

Hemen kaydolarak ana dili İngilizce olan eğitmenlerimizle birebir pratik yapmaya başlayın!

Referanslar

Kaynak 1Kaynak 2

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *