“I Understand” Yerine Kullanabileceğiniz 5 Kalıp

Her dilde olduğu gibi İngilizcede de kurulan diyaloglarda asıl amaç karşılıklı anlaşabilmektir. Kurulan diyaloglarda kişiler birbirlerini anlayamıyorsa o kişiler arasında verimli bir iletişim kurulamaz.

Peki birini anladığınızı o kişiye İngilizce olarak nasıl ifade edebilirsiniz, hangi İngilizce kelimeleri, cümleleri, kalıpları kullanabilirsiniz?

“I understand” kalıbı her durumda, her ortamda, farklı ruh hallerine uygun mu? İngilizcede bir duyguyu, konuyu, durumu vb. farklı yollardan, farklı tabirler, kelimeler ve cümleler kullanarak anlatabilmek son derece önemlidir. Bu sayede farklı ortamlarda, farklı ruh hallerine tepki verebilirsiniz.

Bazen karşınızdaki kişi size bir şey anlatırken sizden daha ilgili, halini anladığınızı belli eden bir tepki bekler. Aynı şekilde bu kişi siz de olabilirsiniz. Tıpkı Türkçede yaptığımız gibi bize kendisi için son derece önemli olan bir durumu anlatan birine “seni çok iyi anlıyorum” veya bizimle acısını paylaşan birine “acını paylaşıyorum”, “senin derdin benim derdim” dediğimiz gibi, İngilizcede de bir kişiyi anladığınızı belirten ve farklı duyguları ifade eden sözcük kalıpları mevcuttur.

İngilizcede ne kadar farklı kalıp, cümle ve kelime öğrenirseniz İngilizce konuşmanız da o derecede akıcı hale gelecektir. İşte İngilizcede “I understand” yerine kullanabileceğiniz 5 kalıp:

1 – I get you

Ana dili İngilizce olan kişiler tarafından sıkça kullanılan bu tabir, birinin size anlattığı bir konuyu tamamen anladığınızı belirtmek için kullanılır. Arkadaş çevresi gibi ortamlarda geçen günlük konuşma dilinde rahatlıkla ve sıkça karşılaşacağınız bu tabir, resmi ortamlarda kullanıma uygun değildir.

Örnek:

-I’m so sorry, I can’t make it to your birthday party tomorrow.

-Oh, how come? I was looking forward to seeing you.

-I have a presentation due the next morning and I’m really nervous about it. I need the extra time to prepare.

-Ah, I get you. Good luck! Maybe we can hang out later.

 

2 – I see where you’re coming from

Bir önceki örneğin aksine bu tabir, kendinizi karşınızdaki kişinin yerine koyarak duruma o kişinin bakış açısından baktığınızı ve onun öne sürdüğü sebepleri empati kurarak anlayabildiğinizi belirtir.

Örnek:

A – Hi James, I need to talk about your attitude at work. You have been late most mornings and not meeting your deadlines.

B – I apologise for being late; I currently have some family trouble and it has been difficult concentrating at work.

A – I see where you’re coming from, but you must try to focus while here. If it helps, why don’t you take a day off to spend with family?

B – Thanks, I really appreciate it.

 

3 – I hear you

“I hear you” tabiri, bir önceki örnekle benzer şekilde, karşınızdakine empati kurarak onu anladığınızı belirtebileceği gibi karşınızdaki kişiye onun anlattığı her şeyi dikkatle dinlediğinizi ve anladığınızı söylemek için de kullanılır. Bizler çoğu zaman karşımızdaki kişiye bir şeyler anlatırken yalnızca dinlendiğimizi ve derdimizi anlatabildiğimizi bilmek isteriz. İngilizcedeki bu tabiri kullandığınız zaman karşınızdaki kişide bu hissi uyandıracaktır.

Örnek:

A – I’m so upset with Lena…

B – What happened?

A – She expects me to work overtime every day.

B – I hear you. Maybe if you have a chat with her?

A – I’ll try. Thanks for listening!

 

4 – Of course

Birisi size bir şey anlatırken o kişiyi anlıyor ve fikrine katılıyorsanız “of course” kalıbını kullanabilirsiniz. Bunu, kullanım olarak Tükçedeki “Tabii ki anlıyorum/katılıyorum” kalıbına benzetebiliriz.

Örnek:

A – I’ve been so stressed at work lately. I really need a holiday.

B – Of course. A holiday would be good to ease the stress.

A – Definitely. Thanks for listening.

 

5 – I know what you mean

Bu kalıbı kullanarak karşınızdaki kişiye, onu anladığınızı ve anlattığı şeyin muhtemelen sizin başınızdan da geçtiği için onunla empati kurabildiğinizi belirtirsiniz.

Örnek:

A – I am so tired!

B – Why?

A – I was up all night with the baby. He’s sick with the flu.

B – Oh, I know what you mean. My daughter has chicken pox, I was up all night too. I am exhausted!

Yazının başında belirttiğimiz gibi, İngilizcede ne kadar çok farklı tabir, cümle ve kelime bilir, kelime dağarcığınızı genişletirseniz İngilizce konuşmanızı da o kadar akıcı hale getirirsiniz. Bu da ileri seviyede bir İngilizce kullanıcısı olmada önünüzdeki en büyük adımdır.

Yukarıda öğrendiğiniz kalıpları English Ninjas’ın ana dili İngilizce olan eğitmenleriyle pratik yaparak geliştirebilir ve daha birçok yeni kelime, deyiş, cümle öğrenebilirsiniz.

Hemen kaydolarak eğitmenlerimizle pratik yapmaya başlayın, İngilizceniz için harekete geçin!

Referanslar:

Kaynak 1 Kaynak 2Kaynak 3

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *