IELTS Skorunuzu Yükseltmeye Yardımcı Olacak İpuçları

Eğitiminiz için yurt dışına gitmek istiyorsanız, yurt dışından bir iş teklifi aldıysanız veya yurt içinde lisansüstü eğitiminize devam etmek istiyorsanız size ilk lazım olacakların başında muhatabı olduğunuz kuruluş veya kurum tarafından kabul edilen bir İngilizce yeterlilik belgesi geliyor.

Bunun için ABD’deki üniversiteler dışında (bu okullar yalnızca TOEFL kabul ediyor) dünyanın her yerindeki kurum ve kuruluşlara yapacağınız başvurularda IELTS (IELTS IDP) sınav sisteminden alacağınız yeterlilik belgesini kullanabilirsiniz.

Katılan kişilerin İngilizce seviyelerini tescilleyen IELTS sınavı, tıpkı TOEFL gibi yazma, dinleme, okuma ve konuşma olmak üzere dört kısımdan oluşuyor. Bu kısımların her biri en yüksek 9 puan üzerinden değerlendirildikten sonra alacağınız puanların ortalamasıyla asıl IELTS skorunuz elde ediliyor.

IELTS skorunuz değerlendirilirken dört ana kriter baz alınıyor. Bunlar:

1 – Task response (Göreve verilen yanıt): Sorulan soruya yanıt verilmiş mi, soruda sorulan ve istenilen her şey yapılmış mı, verilen yanıt uygun formatta mı? Her sınavda olduğu gibi IELTS’te de size yöneltilen soruları dikkatli okuyup anlamanız ve sorulara uygun yanıtlar vererek görevde isteneni yapmanız çok büyük önem taşıyor.

2 – Gramer: Yazacağınız yazıda, konuşmanızda ve sorulara verdiğiniz yanıtlarda İngilizce gramer kullanımınızın seviyesi.

3 – Kelime dağarcığı: Örnek vererek açıklama yapabiliyor musunuz, ne kadar geniş bir İngilizce kelime havuzunuz var, İngilizce deyimler ve deyişler kullanabiliyor musunuz vb.

4 – Mantık ve tutarlılık: Yazarken ortaya koyduğunuz fikirler düzenli mi, uygun mu, tutarlı mı?

Ülkemizde TOEFL, TOEFL IBT (internet based test – internet tabanlı sınav) olarak bilgisayar üzerinde yapılırken, IELTS klasik bir sınav gibi sınıflarda test olarak yapılmakta. Bu bakımdan her iki sınava hazırlanmanın temeli İngilizce konuşmak, gramerinizi geliştirmek gibi noktalar olsa da sınavda işinize yarayabilecek püf noktalar birbirinden biraz daha farklı. IELTS testinde ihtiyacınız olabilecek ve mutlaka bilmeniz gereken bazı ipuçlarını sizin için sınavın ait oldukları bölümlerine göre listeledik.

IELTS yazma bölümünde işinize yarayacak ipuçları:

 

 

 

 

 

 • Yazı tarzınızın sizden istenilen makaleye uygun olduğundan emin olun. (Makale ve resmi yazılarda formel bir dil, resmi olmayan bir yazıda ise informel bir dil kullanmalısınız.)
 • Yazarken soruya cevap verin.
 • Sorunun doğru veya yanlış bir cevabı yok. Bu bölümde değerlendirilen dil, fikriniz değil.
 • Soruyu her iki taraftan da bakarak cevaplamaya çalışın. (katılıyorum/katılmıyorum, artıları/eksileri vb.)
IELTS dinleme bölümünde işinize yarayacak ipuçları:

 

 

 

 

 

 • I/i gibi yazım hatalarından kaçınmak için cevaplarınızı büyük harfle yazın.
 • Her bölümün sonunda size verilen gözden geçirme süresini bir dahaki bölümün sorusuna göz atmak için kullanın.
 • Cevapları tahmin edin.
 • Cevapları yazarken gramere ve hecelemeye takılmayın, sadece doğru dinlediğinize emin olun. Kelimeleri cevap kağıdına geçirirken gramer ve heceleme hatalarını düzeltebilirsiniz.
IELTS okuma bölümünde işinize yarayacak ipuçları:

 

 

 

 

 

 • Cevaplar yazıda da soruların sırasına göre yer alır, unutmayın. (1. sorunun cevabı, yazıda 2. sorunun cevabından önce yer alır.)
 • Testin ilk iki bölümünün soruları üçüncüden daha kolay, bu yüzden sırayla cevaplayıp önce kolay olanları yapın ki daha sonra kafanız karışmasın.
 • Hiçbir cevabı boş bırakmayın. Doğruluğundan emin olmasanız bile bir şey yazın. Unutmayın, bu sınavda yanlışlar doğruları götürmüyor.
 • Önce cevaplayacağınız soruyu okuyun, sonra yazıda gerekli bilgiyi arayın.
IELTS konuşma bölümünde işinize yarayacak ipuçları:

 

 

 

 

 

 • Utanmayın, sürekli konuşun. Ne kadar çok konuşursanız o kadar yüksek puan alırsınız.
 • Eğitmenin size sorduğu soruyu iyi dinleyin. Konunun dışına çıkmanız soruyu anlamadığınızı veya ezbere cevap verdiğinizi gösterir.
 • İlk kısımdaki sorulara daha kısa, üçüncü kısımdaki sorulara ise daha uzun cevaplar verin.
 • İkinci kısım hakkında en az bir buçuk dakika konuşun.

Unutmamalısınız ki IELTS ve TOEFL sizin İngilizce seviyenizi belirmeye yarıyor. Eğer İngilizce bilginiz ve dile olan hakimiyetiniz belli bir seviyenin altındaysa bu ipuçları size yardım edemez. Bu ipuçlarını değerlendirebilmek için önce İngilizcenizi (gramer, kelime dağarcığı, konuşabilme vb.) belli bir seviyeye getirmeniz gerekli.

İngilizcenizi English Ninjas’ın ana dili İngilizce olan sertifikalı eğitmenleriyle pratik yaparak geliştirebilirsiniz. English Ninjas eğitmenleriyle pratik yaparak ister IELTS’e ister TOEFL’a ister başka bir İngilizce sınavına gönül rahatlığıyla hazırlanabilirsiniz.

Referanslar:

Kaynak 1Kaynak 2

 

 

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *