IELTS ve TOEFL için 9 İpucu

IELTS nedir? TOEFL nedir?

Konuya dışardan baktığımızda basitçe dile getirirsek ikisine de birer “İngilizce test” demek yanlış olmayacaktır. Ancak ne var ki TOEFL da IELTS de bundan daha fazlası.

Konu ister kariyer ister akademik hayatınızı sürdürmek olsun, ileri seviye İngilizce bilmeniz şart. Tabii ki bir işe girerken veya bir üniversiteye eğitim için başvururken yalnızca gidip de “Ben çok iyi İngilizce biliyorum.” demeniz yeterli değil. Bunun için İngilizce bildiğinizi geçerli bir yolla gelecekteki işvereninize kanıtlamalısınız. İşte IELTS ve TOEFL da tam olarak bu işe yarıyor.

Dünyanın bütün büyük ülkelerinde geçerli olan ve tüm büyük kuruluşlar tarafından kabul edilen bu iki sınav, sizin İngilizce proficiency (yeterlilik) seviyenizi belirleyerek size kendi sistemleri üzerinden puan veriyorlar. Hem TOEFL hem de IELTS sınavları, Reading (okuma), Listening (dinleme), Writing (yazma) ve Speaking (konuşma) olarak dörder bölümden oluşuyor.

TOEFL’ın ülkemizde verilen versiyonu olan TOEFL ITP (veya orijinal adıyla TOEFL IBT – Internet Based Test)’de bu bölümlerin her biri 0-30 puan arasında bir değere sahip olup, her bölümde almış olduğunuz puanlar toplanarak toplam 120 puan üzerinden almış olduğunuz sonuç skorunuz elde ediliyor. IELTS de ise sistem biraz daha farklı. Kullanıcılarına en yüksek 9 üzerinden puan veren IELTS sınavı sistemi, bu 4 bölümünden her birini 9 üzerinden puanlanıyor ve aldığınız toplam puan bu dördünün ortalaması alınarak belirleniyor.

Örnek olarak:

TOEFL’da speaking’den 20, listening’den 10, reading’ten 20 ve writing’den 30 alan birinin toplan skoru 120 üzerinden 80 demektir.

IELTS de ise listening’den 6, reading’ten 8, writing’den 7 ve speaking’den 8 alan bir kişinin toplam skoru ortalama hesaplama ile 9 üzerinden 7.5 oluyor.

TOEFL ve IELTS sınavlarından alınan puanların, “Şu iş için şu kadar puan, şu üniversite için şu kadar puan gerekiyor” gibi kesin kriterleri bulunmuyor. Başvuru için geçerli bir İngilizce sınavı isteyen her kurum ve kuruluşun belirlediği gerekli TOEFL ve IELTS puanları farklı. Ancak nihai olan bir gerçek var; o da bu sınavların İngilizce bilgi ve seviyenizi gerçek anlamda test ettiği.

Peki, kariyeriniz için önemli olan bu sınavlara girmeye karar verdiniz, fakat İngilizce bilginize yeterince güvenmiyorsunuz veya kendinizden emin olamıyorsunuz diyelim. Ne yapmanız lazım? Elbetteki English Ninjas gibi online İngilizce konuşma uygulamaları ile bu sınavların özellikle listening ve speaking kısımlarına hazırlanabilirsiniz. Ancak bu iki sınavdan da size kariyer yolunuzda yeni ve parlak bir yol açacak bir sonuçla ayrılmak istiyorsanız size önereceğimiz bazı ipuçları var.

1 – İngilizceyi günlük hayatınıza dahil edin

 

Her gün en az bir İngilizce aktivite yapmaya özen gösterin. İngilizce film izlemek, İngilizce kitap okumak veya biriyle İngilizce konuşmak bu konuda yapabileceğiniz en iyi aktiviteler arasında. Bu tip aktiviteleri düzenli olarak her gün hayatınıza entegre etmeye başladığınızda İngilizcenizin de otomatik olarak gelişmeye başladığını göreceksiniz.

2 – Dünyadan güncel haberleri takip edin

 

IELTS ve TOEFL sınavlarının writing bölümleri genellikle güncel veya dünyayı etkileyen olaylar hakkında olur. Dünyadaki önemli bir olaydan haberdar olabilirsiniz, fakat bu haber hakkında bir makale yazmaya yetecek kadar bilginiz veya bu makaleyi İngilizce yazmaya yetecek kadar İngilice kelime bilginiz var mı? İngilizce kaynaklardan güncel ve büyük olayları okumanız bu durumu otomatik olarak sizin adınıza çözecektir.

3 – Zayıf noktanıza odaklanın

 

İngilizce konusunda en zayıf olduğunuz noktayı tanımlayın ve o noktayı geliştirmek üzerine çalışın. Örnek olarak, eğer İngilizce listening konusunda zayıfsanız İngilizce bir film açın ve altyazıları kapatın veya İngilizce bir televizyon kanalı açın ve onu dinleyin.

4 – Mantıksal düşünme becerinizi geliştirin

 

Hem reading hem listening bölümlerinde şıklı sorulardan boşlık doldurmaya kadar farklı soru tipleriyle karşılaşacaksınız. Eğer zamanınız kısıtlı ve cevap hakkında bir ipucunuz yoksa tahmin etme yöntemini kullanın. Tabii ki bunu yaparken mantıklı bir tahminde bulunmaya çalışın. Unutmayın, bu sınavlarda yanlış cevaplar sizden puan kırmıyor. Tüm soruları cevapladığınızdan emin olun!

5 – Sınav talimatlarının üstünden geçin

 

Hazırlık testlerinizde de olsa sınav talimatlarını dikkatlice okumaya ve anlamaya çalışın. Bu talimatlar, size bölümlerde soruların nasıl cevaplanması gerektiği hakkında önemli ipuçları barındırır. Talimatları okumadan doğrudan soruları cevaplamaya başlayan adayların çoğu zaman pek çok yanlış yaptığını söylememiz gerekir.

6 – Yazarken kelime limitine dikkat edin

 

Hazırlık sınavlarınızda hem TOEFL hem de IELTS’in writing bölümlerinde size verilen limitin kaç kelime olduğuna dikkat edin! Eğer kullandığınız kelime miktarı bu limitin altında kalırsa otomatik olarak maksimum puan alma şansınız kalmıyor. Bu limitin çok üstüne çıktığınızda da ceza alacağınızı unutmayın!

7 – Artikellere dikkat edin

 

İngilizcede iki tip artikel (tanımlık) vardır: Hem çoğul hem de tekil olabilen “the” ve yalnızca tekil olan “a” ve “an”.  Writing bölümünde yazınızı yazarken bu artikellerin kullanımına dikkat etmeniz gerekir. Online İngilizce gramer egzersizleri veya iyi bir gramer kitabı ile bu konuda kendinizi geliştirebilirsiniz.

8 – Hızlanmaya çalışın

 

TOEFL ve IELTS sınavları sizden kısa sürede çok şey yapmanızı istiyor. Özellikle de writing kısmı bu konuda kötü bir şhrete sahip. Ne konuda olursa olsun, bir makale yazabilmek için düşünmek ve uygulamak için zaman gerekir. Ancak ne yazık ki bu sınavlarda bunun için vaktiniz olmayacak. Writing sınavına hazırlanırken zaman tutmayı unutmayın.

9 – Speaking test alıştırması yapın

 

Birçok İngilizce speaking testinde önce kendinizi tanıtmanız istenir. Bunu yaparken samimi doğal olmaya dikkat edin. Bunu en iyi şekilde yapabilmek için kendinize 2 dakikalık bir tanıtım konuşması hazırlayın ve bunu English Ninjas eğitmeninizle pratik yapın. Pratik sonrasında eğitmeninizden geri dönüşler isteyin ve konuşmanızı buna göre düzenleyin.

Unutmayın ki ileri seviye bir İngilizce konuşmacısı olabilmek için İngilizceyi hayatınıza bir anlamda entegre etmeniz gerekir. İngilizceyi yalnızca bir ders, gereklilik olarak görürseniz bu konuda fazla bir adım atamazsınız. İngilizceyi veya genel anlamda yeni öğrenmeye başladığınız bir dili daha ziyade bir hobi gibi görmeye çalışın. Bunu yapar ve yukardaki ipuçlarını da kullanırsanız İngilizcenizi rahatlıkla geliştirebilir ve sonucunda da TOEFL ve IELTS gibi sınavların üstesinden rahatça gelebilirsiniz.

İngilizcenizi geliştirmek için anadili İngilizce olan eğitmenlerimizle pratik yapmayı unutmayın!

 

Hemen kaydolarak eğitmenlerimizle pratik yapmaya başlayın İngilizceniz için harekete geçin

Referanslar

Kaynak 1 Kaynak 2

 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir