İngiliz İngilizcesi Öğrenmeniz için 10 Film

İngiliz İngilizcesi Öğrenmenizi Kolaylaştıracak 10 Klasik Film

İngiliz İngilizcesi sizce de büyüleyici değil mi? İngiliz aksanlarını, İngiliz İngilizcesine has argo ve tabirleri ve deyimleri konuşabilmek de dinlemek de birçok İngilizce öğrencisinin hayallerini süsler.

İngilizce pratiği yaparken film izleyebileceğinizi ve bunu yaparken de nelere dikkat etmeniz gerektiğini daha önceki yazılarımızda zaten belirtmiştik. İngiliz İngilizcesine ait aksanlar, tabirler ve diğer ince nüansları öğrenmek veya geliştirmek isteyenler için de durum hiç farklı değil, yalnızca hangi filmleri izleyeceğinizi bilmeniz yeterli.

İngiliz İngilizcesinin tam performans kullanıldığı ve izledikçe hoşunuza gidecek film alternatiflerini sizin için listeledik, hadi gelin birlikte bakalım:

1 – The King’s Speech, 2010 (Türkçe adı: Zoraki Kral)

İngilizce öğrenmeye başlarken bir kralın bunu yapmasını izlemekten daha uygun ne olabilir? Kral VI. George’un kekelemesini düzeltmek için pratik yapması hikayesini anlatıyor. Filmin bazı yerlerinde küfürler de olduğundan izlerken biraz dikkat edilmesi gerekebilir. Ancak aktörün klasik aksanı ve filmdeki konuşma eğitmeninin tavsiyeleri, İngiliz İngilizcesi öğrenmeye niyetli olanlar için son derece yararlı olabilir.

2 – My Fair Lady, 1964 (Türkçe adı: Benim Tatlı Meleğim)

Züppe bir fonetik profesörünün (Rex Harrison), kendisiyle beraber yüksek sosyete arasında yer bulabilmesi için bir çiçekçi kıza (Audrey Hepburn) düzgün İngilizce konuşma dersi vermesini konu alan bir müzikal olan “My Fair Lady”, eğer amacınız film izleyerek İngiliz İngilizcesi öğrenmekse tam size göre. Filmde İngilizce şarkılar, deyimler ve bol bol eğlenceli aksan sizi bekliyor.

3 – Mary Poppins, 1964 (Türkçe adı: Gökten İnen Melek)

Sihirli güçleri olan bir çocuk bakıcısının (Julie Andrews) hikayesini konu alan meşhur bir çocuk hikayesi olan film, hem çizgi film hem de gerçek sahnelerden oluşuyor. Yalnız siz siz olun, filmi izlerken kötü aksanıyla meşhur olan Dick Van Dyke’ın karakteri olan Bert’i örnek almayın.

4 – İngiliz İngilizcesi Öğrenmenizi Kolaylaştıracak 10 Klasik Film – The Italian Job, 1969 (Türkçe adı: İtalyan Usulü Soygun)

Esprili bir gangster filmi olan ve başrolünde Michael Cane’in oynadığı “Italian Job”da karşınıza çıkacak İngilizce terimler, tabirler ve deyimleri gerçek hayatta da İngiltere’de sıkça duyabilirsiniz

5 – Notting Hill, 1999 (Türkçe adı: Aşk Engel Tanımaz)

Ünlü bir Amerikan aktrisi (Julia Roberts) kitap almak için dükkanına uğradıktan sonra hayatı alt üst olan bir kitapçı sahibinin (Hugh Grant) hikayesini konu alan bir romantik komedi olan “Notting Hill”, özellikle hem İngiliz hem de Amerikan aksanlarını bir arada barındırması dolayısıyla sizin için muhteşem bir dinleme pratiği olacak.

6 – City Lights, 1931 (Türkçe adı: Şehir Işıkları)

Bir sokak serserisinin, kör bir çiçekçi kıza aşık olmasını anlatan Bu Charlie Chaplin klasiği aslında bir sessiz film. Evet, doğru okudunuz “sessiz film”! “City Lights” İngilizce dinleme veya konuşma değil, İngilizce okuma için muhteşem bir pratik aracı. Özellikle de o dönemlerin İngilizce deyimleri, deyişleri, tabirleri ve müziklerine ilgi duyuyorsanız.

7 – The Theory Of Everything, 2014 (Türkçe adı: Her Şeyin Teorisi)

Konusu Cambridge İngiltere’de geçen ve ünlü fizikçi ve kozmolog Stephen Hawking’in hayatını anlatan bu muhteşem görselliğe sahip film sizi İngiltere’nin güzelliğinin ve İngiliz İngilizcesinin tam kalbine götürecek. Hatta bu filmi izledikten sonra, muhtemelen Oxforf ve Cambridge şehirlerini ziyaret etmek isteyeceksiniz. Ancak baştan uyaralım; bu filmde kullanılan dilin bir kısmı, anadili İngilizce olan kişiler için bile son derece bilimsel ve kavramsal.

8 – This is England, 2006 (Türkçe adı: İşte İngiltere Bu)

Babasını savaşta kaybeden genç bir çocuğun (Thomas Turgoose) konu alan film, adından da anlaşılabileceği gibi sizi İngiltere ve İngiliz İngilizcesiyle buluşturuyor. Filmde Britanya argosu, deyimleri ve aksanlarının yanı sıra işçi sınıfının kültürüne dair de pek çok öge sizi bekliyor.

9 – Diamonds Are Forever, 1971 (Türkçe Adı: Ölümsüz Elmaslar)

İngiliz İngilizcesi konuşulan filmlerden oluşan bir liste hazırlayıp da bu listeye bir James Bond filmi dahil etmemek olmazdı! Aslında İngilizce pratiği için onlarca James Bond filminden herhangi birini tercih edebilirsiniz. Ama dikkat edin, bir kez başladınız mı kendinizi bitmek bilmeyen bir film maratonunda bulabilirsiniz! Bu filmde karşınıza çıkacak olan Sean Connery’nin asil İngiliz aksanını dinlemek bile başlı başına bir İngilizce pratiği olacaktır.

10 – The 39 Steps, 1935

Böyle bir listede elbetteki Alfred Hitchcock’u unutmak olmazdı! Eğer İngiliz aksanlarını, sisli Londra manzaralarını ve casusluk filmlerini seviyorsanız bu film tam size göre! En İngiliz aksanları, İngiliz argosunu ve İngiliz İngilizcesine ait tabirleri bu filmde sıkça göreceksiniz.

 

İngiliz İngilizcesinin kulaklara ziyafet çektiren dünyasını size en güzel şekilde sunan bu 10 filmi daha önce hiç izlemediyseniz bir an önce izlemenizi, eğer daha önce izlediyseniz de bir kez de bu açıya dikkat ederek izlemenizi tavsiye ediyoruz.

Unutmayın, ister İngiliz ister Amerikan olsun İngilizceye dair ilgilendiğiniz veya merak ettiğiniz her şeyi English Ninjas’ın anadili İngilizce olan eğitmenleriyle yapacağınız pratiklerde öğrenebilir veya geliştirebilirsiniz.

Hemen kaydolarak eğitmenlerimizle pratik yapmaya başlayın, İngilizceniz için harekete geçin!

Referanslar:

Kaynak 1

 

 

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *