İngilizce Aylar Adlarını Nereden Aldı?

İngilizce Aylar Adlarını Nereden Aldı?

İngilizce aylar adlarını nereden aldı daha önce hiç merak ettiniz mi? Diğer pek çok İngilizce kelime gibi İngilizce aylar da adlarını çoğunlukla benzer anlamlı Latince kelimelerden almaktadır. İngilizce öğrenme esnasında belki de en çabuk hafızamıza kazınan ve bir daha üstünde durmadığımız ay adlarının aslında önemli hikayeleri ve her birinin altında yatan mantıklı bir sıralaması olduğunu söylesek bize ne dersiniz?

İşte İngilizce ayların isimlerinin kökenleri:

 

January (Ocak)

Yılın ilk ayı olan January, adını kapılara ve başlangıçlara nezaret eden Roma tanrısı Janus’tan almaktadır. Biri öne diğeri arkaya bakan iki suratlı bir varlık olarak tasvir edilen Janus’un adının yılın ilk ayına verilmesi de bu bakımdan oldukça mantıklı gözüküyor (Metaforik olarak düşünüldüğünde, Janus’un bir yüzü eski yıla, diğeri ise yeni yıla bakıyor.). Bunun yanı sıra İngilizcede birbirine zıt iki anlamı olan kelimelerden bahsederken de Janus terimi günümüzde kullanılmaktadır.

 

February (Şubat)

Latincedeki “februa” kökünden gelen “februarius” kelimesinden İngilizceye geçen February, yılın ikinci ayıdır. Daha açıklayıcı olabilmek adına belirtmek gerekir ki “februa”, şubatın, yani February’nin 15. gününde eski zamanlarda kutlanan bir arınma festivalinin adıdır.

 

March (Mart)

Hangi antik Yunan tanrısının adını alan bir gezegen bir de ay vardır biliyor musunuz? Eğer tahmininiz mart idiyse tebrikler, doğru cevabı verdiniz. Mart ayı (March), adını Antik Yunan savaş tanrısı Ares’in Roma dilindeki adı olan Mars’tan almaktadır. Neden mi? Basit, Antik Roma’da seferlere hazırlık döneminde yapılan Mars festivallerinin bu ayda düzenlenmesi.

 

April (Nisan)

İngilizce April kelimesinin kökeni, Antik Roma takviminde 4. ay olan latince “Aprillis”ten gelmektedir. Bu noktada enteresan bir durum daha var ki eski İngilizcede April kelimesi, yer yer “Eastermonab” yani “Easter Month” (Paskalya Ayı) anlamında kullanılmaktadır.

 

May (Mayıs)

Mayıs ayı, yani May, adını Yunan mitolojisinde Atlas’ın kızı ve Hermes’in annesi olan tanrıça Maia’dan almaktadır. Bir ilkbahar ayı olan bu ayın, adını yeryüzünü tanrıçası olan ve yeryüzünü yetiştiren Maia’dan alması son derece mantıklı gözüküyor.

 

June (Haziran)

Ay adlarında bir Yunan tanrısından sonra bir Roma tanrısına geri dönüyoruz. Haziran ayı, yani “June”, adını Jüpiter’in karısı ve evlilik ve doğum tanrıçası olan Juno’dan almaktadır.

 

July (Temmuz)

July, adını efsanevi Roma imparatoru Jül Sezar (Julius Caesar)dan almaktadır. Sezar’ın M.Ö. 44’teki ölümünün ardından adı, doğduğu ay olan July’a verilmiştir. July’ın bundan önceki adı ise “beşinci” anlamına gelen Quintilis’tir. Bildiğiniz gibi T-temmuz yılın beşinci ayı değil, ama buna eylül ve ekimden bahsederken deyineceğiz.

 

August (Ağustos)

M.Ö. 8 yılında Sextilis (Sixth) ayına, 6 yıl önce ölen Roma imparatoru Augustus’un adı verilmiştir. Bu da şu anda bildiğimiz August (Ağustos) ayıdır. Daha önceki adı Octavian olan İmparator Augustus’a da bu ad imparator olmasından sonra verilmiştir. İngilizcede “saygı duyulan” ve “etkileyici” anlamlarına gelen August kelimesinin kökeni de Latince “kutsanmış” ve “ulu” anlamlarına gelen Augustus’tan gelmektedir.

 

September (Eylül)

Latince “yedi” anlamına gelen “septem” kelimesinden İngilizceye geçen September (Eylül), kendisinden önce gelen temmuz ve ağustos aylarının eski latince isimleri olan Quintilis (beşinci) ve Sextilis (altıncı) aylarından sonra gelen 7. aydır ve adını da buradan almaktadır. Şu anki takvime göre ayların numaralandırması size karışık gelirse şunu bilmenizde fayda var: September, ilk ayı mart olan ve yalnızca 10 ay süren eski Roma takviminin 7. Ayıdır.

 

October (Ekim)

Tıpkı kendinden önceki 3 ayda olduğu gibi October da adını Latincede 8 anlamına gelen “Octo”dan almaktadır ve 10 aylık eski Roma takviminin 8. ayıdır. M.Ö. 713 yılı civarında takvime iki ay daha eklenerek yeni yıl 1 Ocak olarak belirlenmiştir.

 

November (Kasım)

November,  Latince 9 anlamına gelen “novem” kelimesinden İngilizceye gelmiştir.

 

December (Aralık)

Ve yılı, eski Roma takviminin 10. ayı olan Latince “decem” ve şu anki takvimin 12. ayı olan İngilizce December ile bitiriyoruz.

 

Artık İngilizce ayların adlarını nereden aldığını biliyorsunuz. Gördüğünüz gibi İngilizce öğrenmek hiç de o kadar zor değil. Her kelimenin, özellikle de özel isimlerin, adlarını nereden aldıklarının belirli mantıklı açıklamaları var. Ve siz de bunu kendi yararınıza kullanabilirsiniz.

Hem küçük ve ilgi çekici araştırmalar yaparak kaliteli ve genel kültürünüzü genişletici çalışmalar yapabilirsiniz hem de bu esnada İngilizcenizi geliştirebilirsiniz. Daha ne olsun!

Ancak İngilizcenizi geliştirmenin esas yolunun İngilizce konuşma pratiği yapmaktan geçtiğini unutmayın. Ne kadar çok pratik yaparsanız İngilizceniz o kadar gelişir.

 

Hemen kaydolarak eğitmenlerimizle pratik yapmaya başlayın, İngilizceniz için harekete geçin!

Referanslar:

Kaynak 1

 

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *