İngilizce Burçlar ve Özellikleri

 

Astroloji ve burçlar günümüzde popülerliği giderek artan konulardan. Pek çok insan, burçların karakter ve kişilik özelliklerini etkilediğine inanır. Gezegenlerin günlük, aylık ya da yılık hareketleri doğrultusunda burçların onların hayatlarını olumlu ya da olumsuz etkilediğini düşünerek kararlarını bu yönde şekillendirir. Gazetelerde, dergilerde ya da internette günlük olarak burç yorumlarını okuyarak güne başlar, hatta güne dair kararlarını ve planlamalarını bu yorumlara göre yapar.

Astrolojinin bu kadar meraklısı varken İngilizce öğreniminizde burçların isimleri ve özellikleri hakkında bilgi edinmeyi de es geçmemeniz gerekir. Bu bilgiler sayesinde, farklı insanlarla iletişim kurarken konu burçlardan açıldığında siz de konuya dâhil olabilir ya da yeni arkadaşlar edinirken burçların özelliklerinden bahsederek sıcak ve samimi bir sohbet başlatabilirsiniz.

İngilizce Burç Sorma (Asking Signs in English)

İngilizce olarak bir kişinin burcunu öğrenmek istiyorsanız aşağıdaki kalıpları kullanabilirsiniz:

What is your/her/his star sign? (Burcunuz nedir? – Onun burcu nedir?)

My star sign is Capricorn. (Benim burcum Oğlak’tır.)

His star sign is Leo. (Onun burcu Aslan’dır.)

Zodyak Kuşağı ve Burçlar (Zodiac ‌Zone ‌and ‌Signs)

Burçlar kuşağı olarak adlandırılan Zodyak, üç grupta yer alan dört elemente (four elements) ait toplam 12 adet burçtan oluşur. Ateş, su, hava ve toprak elementleri dâhilinde burçlar şu şekilde sıralanır:

 • Ateş elementi: Koç, Aslan ve Yay (The Fire Signs: Aries, Leo, Sagittarius)
 • Toprak elementi: Boğa, Başak ve Oğlak (The Earth Signs: Taurus, Virgo, Capricorn)
 • Hava elementi: İkizler, Terazi ve Kova (The Air Signs: Gemini, Libra, Aquarius)
 • Su elementi: Yengeç, Akrep ve Balık (The Water Signs: Cancer, Scorpio & Pisces)

Burçların belirlenmesinde doğduğunuz zamanda güneşe çizilen doğrunun takip yönüne göre elde edilen yıldız takımı (constellation) kullanılır. Bu nedenle hangi burç olduğunuz doğum tarihinizle (your birth date) ortaya çıkar.

Astroloji Terimleri ve İngilizce Karşılıkları (Astrology Terms and Their English Equivalents)

 • Zodyak: Zodiac
 • Zodyak Burcu: Zodiac Sign
 • Burçlar Kuşağı: Zodiac Zone
 • Burç: Sign
 • Cinsiyet: Gender
 • Yükselen: Ascendant
 • Alçalan: Descendant
 • Yönetici Gezegen: Ruler Planet
 • Dönence: Tropic
 • Doğum Haritası: Birth Chart
 • Yeni Ay: New Moon
 • Eksenler Sistemi: System of Axes
 • Gezegenler: Planets
 • Evler: Houses
 • Yengeç Dönencesi: Tropic of Cancer
 • Oğlak Dönencesi: Tropic of Capricorn
 • Yaklaşma: Application
 • Geri Gitme: Retrograde
 • Ufuk: Horizon
 • Tutulma: Eclipse
 • Toprak Burçları: Earth Signs
 • Hava Burçları: Air Signs
 • Su Burçları: Water Signs
 • Ateş Burçları: Fire Signs
 • Horoskop: Horoscope
 • Takım Yıldızı: Constellation
 • Şans Noktası: Part of Fortuna
 • Sert Etkiler: Affliction
 • Meridyen: Meridian
 • Karşıt Konum: Opposition
 • Karşılıklı Etki: Mutual Reception
 • Gösterge Gezegeni: Significator
 • Gökyüzü Haritası: Midheaven

Burçların İngilizce Karşılıkları ve Özellikleri

Burçların ve özelliklerinin İngilizce olarak hangi terimlerle ifade edildiğini burada bulabilirsiniz.

Koç (Aries) / 21 Mart – 19 Nisan (March 21 – April 19)

Zodyak’ın ilk burcu olan Koç burcunda doğanlar, hareketli (lively) ve enerjik (energetic) yapılarıyla tanınırlar. Yüksek öz güvene (high self-esteem) sahip Koçlar, cesur (bold) ve atılgan (venturous) tavırlarıyla dikkat çekerler. Liderlik (leadership) özelliğiyle doğduğuna inanılan bu burcun insanları, hedeflerine ulaşmak için her yolu deneyebilecek kadar gözü kara (reckless) olabilir. Diğer yandan çabuk sinirlenen (quick-tempered) Koç burçlarının bu siniri saman alevi gibi hemen geçer. Ayrıca, egoları oldukça gelişmiş olduğundan, çevresindekiler tarafından kimi zaman kibirli (arrogant) olarak algılanabilirler.

Boğa (Taurus) / 20 Nisan – 20 Mayıs (April 20 – May 20)

Toprak grubunda yer alan ve ikinci burç olan Boğa burcu insanı kararlı (determent) ve sabırlı (patient) yapısıyla dikkat çeker. Güvenilir (reliable) ve sıcakkanlı (friendly) oluşu ile arkadaş çevresi oldukça geniş olan Boğalar, kararlı tavırlarıyla kafasına koyduğu şeyi gerçekleştirirler. Rahatına aşırı düşkün olan (self-indulgent) bu burcun insanları, konfor alanlarına müdahale edildiklerinde huzursuz (uneasy) olur. Kimi zaman bu rahatlık işleri ertelemelerine (procrastination) neden olsa da, genelde çalışkan (hard-working) ve azimli (resolved) kişiler olarak bilinirler. Boğaların en olumsuz yönü (negative side) ise öfkelendiklerinde gözlerinin hiçbir şey görmemesidir.

İkizler (Gemini) / 21 Mayıs – 20 Haziran (May 21 – June 20)

İkizler burcunun en dikkat çekici özelliği farklı duyguları bir arada yaşamasıdır. Bu anlamda farklı ruh hallerini bir arada yaşayabilirler. Diğer yandan bu burcun insanları sosyalleşmeyi seven (sociable), eğlenceli (fun), açık sözlü (forthcoming) ve iletişimi kuvvetli (communicative) kişilerdir. Diğer bir deyişle, yanınızda bir İkizler burcu insanı varken sıkılmanız (bored) pek mümkün olmaz. Oldukça konuşkan (chatty) ve esprili (witty) bir üsluba sahip olan İkizler burcunun ikna kabiliyeti de oldukça gelişmiştir. Genel olarak çekici (attractive) ve zarif (classy) bir duruş sergileyen bu burç, girdiği her ortamda kendini fark ettirmesini bilir.

Yengeç (Cancer) / 21 Haziran – 22 Temmuz (June 21 – July 22)

İlk akla gelenin aksine “crab” değil “cancer” ile ifade edilen ve Zodyak’ın dördüncü burcu olan Yengeç burcu evine ve ailesine düşkündür (domestic). Oldukça hassas (fragile) ve alıngan (resentful) bir yapıya sahip olan Yengeçler, karşısındakilerden de aynı derecede duyarlı (sensitive) ve düşünceli (thoughtful) olmalarını beklerler. İstediklerini bulamadıklarında ise geçimsiz (quarrelsome) bir insana dönüşebilirler. Ancak, genel olarak bu burcun insanları nazik (polite), sıcakkanlı (warm) ve samimi (sincere) tavırlarıyla kendilerini sevdirmeyi başarır. Ayrıca, Yengeçler sorumluluklarının bilincinde davranarak (having a sense of responsibility), aldıkları görevleri başarıyla yerine getirirler.

Aslan (Leo) / 23 Temmuz – 22 Ağustos (July 23 – August 22)

Aslan burcu insanını kendinden emin (confident) duruşu ve asil (noble) tavırlarıyla hemen fark edersiniz. Liderlik özelliği oldukça gelişmiş olan Aslanların yaşamdaki birincil gayesi yönetmektir (to lead). Bu yönetme arzusu hem kendi hayatına hem de çevresine yöneliktir. Cömert (generous) ve fedakâr (altruistic) bir kişiliğe sahip bu burcun insanlarının organize olma yetenekleri de çok gelişmiştir. Kendine güveni tam olan Aslan burcu, neşeli (cheerful) ve nazik (polite, kind) tavırlarıyla arkadaş ortamında da popüler (popular) ve sevilen (loved) kişilerdir.

Başak (Virgo) / 23 Ağustos – 22 Eylül (August 23 – September 22)

Titizlikleriyle (being meticulous) nam salmış Başaklar, temiz (clean) ve düzenli (neat, tidy) olmaya çok önem verirler. Dağınık (untidy) ve yeterince temiz olmadığını düşündükleri bir ortam onları huzursuz (anxious) etmeye yeter. Zeki (smart) ve pratik (practical) bir kişiliğe sahip olan bu burcun insanları, en mantıklı (logical) burçların başında gelir. Onlara göre her şey ilk olarak akıl süzgecinden geçmeli ve duygularla karıştırılmamalıdır. Hayatlarındaki kararları da bu doğrultuda verirler. Aşırı mükemmeliyetçi (perfectionistic) tavırlarıyla eleştirel (faultfinder) bir yapı gösteren Başak burcu, bu açıdan etrafındaki kişiler için soğuk (cold) ve sert (hard) bir profil çizebilir.

Terazi (Libra) / 23 Eylül – 22 Ekim (September 23 – October 22)

Adaleti simgeleyen Terazi burcu, dengeli (balanced) ve kararlı (stable) bir karakteri temsil eder. İdealist bir yapıya sahip olan bu burca dâhil olan kişiler, hırslı (ambitious) ve azimlidir (zealous). Terazi burcuyla ilgili ilk akla gelen özelliklerden biri de, bu burcun insanlarının asil ve sanatsal (artistic) bir zevke ve zarafete (elegancy) sahip olmasıdır. Sevecen (affectionate) ve nazik (gentle) tavırlarıyla etrafında değer gören Teraziler, bu doğrultuda herkesle iyi ilişkiler kurar. Pahalı zevklere düşkün Terazi, para kazanmak için çalışmak konusunda çok güçlü bir motivasyona sahiptir.

Akrep (Scorpio) / 23 Ekim – 21 Kasım (October 23 – November 21)

Tutkulu (passionate) bir kişilik profili çizen Akrepler, tabir yerindeyse kapalı bir kutu gibidir (like a closed book). Zeki (intelligent) ve çalışkan (industrious) olan bu burcun insanları sorumluklarını en iyi şekilde sabır (patience) ve özen (attention) ile tamamlar. Genel olarak çevrelerinde kibar (nice) ve açık sözlü (frank) olarak tanınan Akrep burçlarının, kendilerine yapılan yanlışları asla unutmamak (never forgiving) gibi kötü bir huyları vardır. Bu yanlış üzerinden yıllar geçse bile karşılığını alması gerektiği düşüncesini taşırlar. Yani Akreplere göre intikam soğuk yenen bir yemektir (revenge is a dish best served cold)!

Yay (Sagittarius) / 22 Kasım – 21 Aralık (November 22 – December 21)

Özgürlüğüne düşkün (free spirited) Yay burcunu en sık görebileceğiniz yer doğayla iç içe alanlardır. Sportif (athletic) ve enerjik (vibrant) doğalarıyla hayat dolu olan Yaylar, heyecanlı (excited) ve eğlenceli (entertaining) kişilik sergilerler. Analitik düşünme (analytical thinking) becerisi gelişmiş olan bu burcun hisleri de oldukça kuvvetlidir. Genelde pozitif bakış açısına sahip olduklarından, güler yüzlü (cheerful) ve mutlu (happy) görünürler. Dürüst (honest) olan ve söyleyecekleri konusunda çekinmeyen (straightforward) Yaylar, aşırıya kaçan açık sözlü tavırlarıyla zaman zaman eleştirilere de maruz kalabilirler.

Oğlak (Capricorn) / 22 Aralık – 19 Ocak (December 22 – January 19)

 1. burç olan Oğlaklar en akılcı (rationalist) kişiliğe sahip gruptur. Oldukça konuşkan (talkative) ve eğlenceli (amusing) bir karakteri olan bu burcun insanları, aşırı gerçekçi (realistic) bakış açılarıyla anı yaşamaktan uzak kalabilir ve hayatı kendilerine zehir edebilirler. Her an geleceğe dair planlarla yaşayan Oğlak burcu hırslı (avid) ve cesur (brave) karakteriyle üstlendiği her işi sonuna kadar götürse de, zaman zaman geleceğe dair endişeleri onu zorlayabilir.

Kova (Aquarius) / 20 Ocak – 18 Şubat (January 20 – February 18)

Zodyak’ın 11. burcu olan Kovalar sorgulayan (questioning) bir akla sahiptirler. Özgürlüğüne oldukça düşkün (freedom loving) olan kovalar, kendi bildikleri yolda ilerlemeyi sever. Bu açıdan onları herhangi bir fikre ya da mekâna bağlı tutamazsınız. Çok kararlı (steady) çalışan bir yapıya sahip olan bu burcun insanları, aynı zamanda oldukça zekidir (clever). Diğer yandan, Kova burcu şüpheci (skeptical) ve inatçı (stubborn) bir karaktere sahiptir ve birisine güvenmeden önce onu iyice tanımaya odaklanır. Bu doğrultuda, bir Kova ile arkadaşlık kurmak istiyorsanız önce onun size tam olarak güvenmesini ve samimiyetinize inanmasını sağlamanız gerekecektir.

Balık (Pisces) / 20 Şubat – 20 Mart (February 20 – March 20)

Zodyak’ın 12. ve en son burcu olan Balık burcunun İngilizcedeki karşılığı da Yengeç’teki gibi ilk aklınıza gelen hayvan ismi, yani “fish” değil Latinceden gelen “pisces”tır. Balık burcu hemen herkes tarafından en duygusal (emotional) burç olarak bilinir. Kendilerine has bir dünyada yaşayan Balık tanıdıklarınız, melankolik (melancholic) tavırları ve her şeye ağlayabilmeleriyle zaman zaman size zor anlar yaşatabilirler. Yine de oldukça merhametli (compassionate) ve sevgi dolu (exorable) halleriyle oldukça iyi bir arkadaş olabilirler. Ayrıca, oldukça iyi bir dinleyici (a good listener) ve sırdaştırlar (confidant).

İşte, burçlar İngilizce olarak böyle ifade edilir. Eğer siz de İngilizce diline dair daha fazla bilgi sahibi olmak ve kendinizi geliştirmek istiyorsanız English Ninjas üzerinden ana dili İngilizce olan eğitmenlerle iletişime geçerek kendinizi geliştirme yolunda önemli bir adım atabilirsiniz.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *