İngilizce CV Hazırlarken Yardımcı Olacak İpuçları

Curriculum vitae açılımı ile Latinceden geçen CV, yaşam boyunca yaptıklarınızı, donanımınızı, eğitiminizi, temel bilgilerinizi özetleyen ve akademik amaçlarla kullanılan bir belgedir. CV, iş başvuru sürecinde oldukça önemlidir. CV’lerinizi farklı dillerde hazırlayabilirsiniz; fakat evrensel dil olarak İngilizce kabul edildiği için firmalar genellikle İngilizce CV’leri talep eder. Bu nedenle İngilizce CV hazırlarken dikkat edilmesi gereken noktaları uygularsanız iş başvuru sürecinizin de olumlu geçmesi muhtemeldir. Siz de İngilizce CV hazırlama konusunda daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız yazının devamındaki CV hazırlama inceliklerini ve formatını gözden geçirebilirsiniz.

İngilizce CV Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gereken En Önemli Noktalar

Ana dili İngilizce olmayan kişiler için CV hazırlamak daha zahmetli ve araştırma gerektiren bir duruma dönüşebilir. İngilizce CV hazırlarken kullanabileceğiniz çevrim içi uygulamalar da vardır; kendiniz de hazırlayabilirsiniz. İş ararken sizin için en önemli adımlardan birini gerçekleştirecek olan CV’nizi kendiniz hazırlamak istiyorsanız aşağıdaki ipuçlarını uygulayarak daha etkili bir başvuru gerçekleştirebilirsiniz.

 • İletişim bilgilerini en üste yazın.

Başlangıç kısmında isim, posta kodu ile birlikte adres, telefon numarası ve e-posta içeren temel iletişim bölümü bulunmalıdır. Eğer e-posta adresiniz geçmişte çıkardığınız ve profesyonel bakıştan uzak bir adres ise değiştirmeniz yararınıza olur. Özellikle Gmail hesaplarını tercih etmeniz daha profesyonel bir imaj yaratır. Şu sıralamayı izleyebilirsiniz:

Name: Jessica Throns

Address: Newmarket St. 118 NR2 Norwich, England

Phone Number: 0622658579

Email: jessicathrons@gmail.com

 • Kişisel görüşlerinizi CV’ye eklemeyin.

Başvuracağınız işler dışındaki kişisel görüşlerinizi ve bilgilerinizi CV’de belirtmekten kaçının. Yaş, evlilik durumu ve sosyal güvenlik numarası gibi bilgilerinizi CV’de belirtmemelisiniz. Vesikalık fotoğraflar dışındaki günlük çekilen resimleriniz ya da ek fotoğraflarda işveren tarafından özellikle talep edilmediği sürece CV’de yer almamalıdır.

 • Nesnel bir özet hazırlayın.

İletişim bilgilerinin devamında hayatınızla ilgili oldukça kısa ve nesnel bir özet kısmı hazırlamanız gerekir. Bu kısım son derece açık ve ayrıntısız olarak konunun özüne değinmelidir. Yani gelecek 5 yıl içindeki kişisel planlarınızı içermemelidir. Başvurduğunuz pozisyonu, profesyonel bakış açınızı yansıtmayı ve bu iş için kabiliyetlerinizi anlatmayı unutmayın. Bu bölümün son kısmına uzmanlık alanınızı ekleyebilirsiniz:

– Specializing in informative technologies. (Uzmanlık alanı bilişim teknolojileri.)

 • Yetenek ve kazanılan becerileri es geçmeyin.

Eğitim bölümü ve yetenek bölümleri genellikle iç içe geçirilir. Ancak, eğitim bölümünde okuduğunuz okullar, düzeyiniz, üniversitenizin ve bölümünüzün ismi, mezuniyet yılınız gibi bilgiler yer alır. Ayrıca yeni mezun olduysanız mezuniyet puanınızı ve aldığınız bir derece varsa bunu da belirtebilirsiniz. Ne var ki iş hayatının ortasındaki bir bireyseniz bu bölmeyi iş tecrübelerinin bir alt sırasına alarak daha profesyonel çalışmalarınızı öne çıkarabilirsiniz.

Bachelor, University of London (Lisans, Londra Üniversitesi)

Department: Translation Studies(Bölüm: Çeviribilim)

GPA: 3.20

Yetenekler bölümünde bilgisayar programlarını kullanma düzeyleriniz, bildiğiniz farklı diller ve seviyeniz, sertifikalarınız yer alabilir. Bu bölümde dürüst davranmanız ve objektif olmanız son derece önemlidir. Çünkü çoğu firma bu özelliklere sahip olduğunuzdan dolayı ve bu konularda yardımınızı alabilmek için sizinle çalışmayı düşünür. Yeteneklerinizi üç kategoriye ayırarak belirtebilirsiniz:

Personal Skills (Kişisel Beceriler)

 1. Leadership (Liderlik)
 2. Finance (Finans)
 3. Communication (İletişim)

Computer Skills (Bilgisayar Becerileri)

 1. Microsoft Office (Microsoft Word, Excel) – Advanced (İleri Düzey)
 2. Adobe Photoshop – Beginner (Başlangıç)

Language Skills (Dil Becerileri)

 1. English – C1
 2. Turkish – Native Speaker (Ana dili)
 3. German – A2
 • Gönüllülük aktivitelerini unutmayın.

Eğer üniversiteden yeni mezun olacak bir öğrenciyseniz iş tecrübesi bölümü dolu olmayacağı için gönüllük faaliyetleri, CV’nizde güzel bir izlenim bırakır. Bu gönüllülük faaliyetleri katıldığınız hayır kuruluşlarının etkinlikleri de olabilir, yaz-kış yaptığınız gönüllü stajlar da olabilir. Özellikle ileride hedeflediğiniz alanlarda gönüllü işler bulmaya çalışabilirsiniz. Ayrıca gönüllü aktiviteler bir ödeme almaksızın toplum için faaliyetlerde bulunduğunuzu gösterir ve genellikle pozitif karşılanır.

Volunteer Activities (Gönüllü Faaliyetler)

SALTO-YOUTH

 1. Organizing educational conferences for young people. (Gençler için eğitici konferanslar düzenlemek.)
 • Destekleyici veriler ekleyin.

Çalıştığınız yerlerde ve okuduğunuz üniversitede belli bir aşamadan geçtiniz ve bazı başarılarınız oldu. Bunları bir ek dosyası olarak sunmaktan ve verilerle desteklemekten asla çekinmeyin. Böylece işverenlerin senin bu işlerdeki başarınızı ve katkınızı da görmesini sağlayabilirsiniz. Önceden çalıştığın firmaya kazandırdığınız müşteri sayısı, satış oranına verdiğiniz destek gibi verilerin dokümanları elinizde varsa bunları iş tecrübelerinizin alt kısmında belirtebilirsiniz.

Relative documents are attached. (İlgili dökümanlar eklenmiştir.)

 1. The results of the campaign implemented (Uygulanan girişimin sonuçları)
 2. The percentage of increase in annual sales (Yıllık satışlardaki artış oranı)
 • Can alıcı kelimeler ekleyin.

CV’niz ilk olarak bilgisayar taramasından geçiyor olabilir. Bu tip yazılımlar genel olarak paylaşılan iş ilanının ana görevlerini belleğe yükler ve işe başvurduğunuz CV’nizde bu kelimeleri ayıklamaya başlar. CV’nizi yazmadan önce iş açıklamalarını dikkatlice okuyun ve hangi kelimeleri kullanabileceğinizi not edin. Bu kelimeler genel olarak iş dünyasında sıkça kullanılan kelimelerdir. Bazı iş başvuruları için birkaç önemli kelime örneği;

Foreign Language Education (Yabancı Dil Öğretimi)

 1. Children Language Acquisation (Çocuklarda Dil Edinimi)
 2. Second Language Learning (İkinci Dil Öğrenme)

Industrial Engineering (Endüstri Mühendisliği)

 1. Optimization (Optimizasyon)
 2. Improving and implementing (Geliştirme ve uygulama)
 3. Integrated systems of people, money, information (insanlar, para ve bilgilerin entegre sistemi)
 • İkinci sayfaya geçmekten çekinmeyin.

Eğer bir sayfada yeterince açıklayıcı olduğunuzu düşünmüyorsanız ikinci sayfaya geçmekten tereddüt etmeyin.

 • Referanslarınızı iyi seçin.

Öncelikle her başvuru için aynı referansları yazmayabilirsiniz. Kendiniz için bir referans listesi oluşturun ve iletişim bilgilerinizi yazmayı unutmayın. Çünkü işverenler genelde referanslarına e-posta ya da telefon yoluyla ulaşarak hakkınızda bilgi alırlar.

References (Referanslar)

 1. Jacob Williams, General Manager at CPF (CPF’de Genel Müdür)

jacobwill@gmail.com- 012345679956

İngilizce CV Örneği

 • Personal

Name: Selin Karaoğlu

Address: Peykhane, 20 Şemsipaşa Street, Fatih/Istanbul

Phone number: 05303030303 Email: selinkara12@gmail.com

 • Profile

Ambitious and energetic. Translation Studies Senior Student. Experienced in Content Writing and Translation for various platforms. Highly skilled effecive communication, creative writing with experience in different language pairs. Looking for a job that reveals academic achievements and fulfills company’s missions. Expertise in Law Translation.

 • Work Experience

Jan 2019 – Aug 2019

Intern at Robb Report Turkey, Istanbul

I translated American&Turkish luxury news/activities for the website of Robb Report. Also putting interviews on paper and editing brands’ press release were my duties. I wrote new contents, doing research to gather information and for July and August issues, translated some of the news related to luxury life style.

 • Education

Sep 2015 – Jun 2019

BA Boğaziçi University, Translation Studies

Sep 217 – Jun 2017 – Erasmus 

Universidad de Oviedo, Ingles Estudios

 • Skills
 1. Presenting
 2. Leadership
 3. Planning
 • Languages
 1. English – C1
 2. French – A2
 • References
 1. Ayşe Güngören – Localization Manager at Robb Report

05101010101 / aysegungoren@robbreport.com

English Ninjas, 7/24 İngilizce derslere ulaşabileceğiniz ve pratik yapabileceğiniz bir platform. İster günlük İngilizce ister iş İngilizcesi, hangi alanda pratik yapmaya ihtiyacınız varsa ana dili İngilizce olan eğitmenlerle konuşma fırsatını kaçırmayın.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *