Dinleme yeteneğimi nasıl geliştirebilirim?

İngilizce dinleme yeteneklerimi nasıl geliştirebilirim?

Dinleme becerilerinizi geliştirmek, yalnızca İngilizce konuşmanız ve anlamanız için size yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda günlük yaşamınızın birçok alanında size yardımcı olacaktır.

Image result for eye contact

1. Konuştuğunuz kişi ile göz teması kurun ve göz temasınızı koruyun

Önünüzdeki İngilizce konuşmacının ne dediğini anladığınızdan emin olmanın en iyi yolu onlarla göz teması kurmaktır.Telefonunuzu sessize alıp, bildirimleri kapatın ve sonra telefonu çekmeceye koyun.Tam olarak anlayabilmeniz için dikkatinizin% 100’ünü anlamaya çalıştığınız kişiye vermelisiniz.Şimdi insani dikkat süresinin nanosaniye olduğu zamanlardayız ve bu da işleri tamamlarken anlayışımızı ve hızımızı doğrudan etkiliyor.Konuşmacının gözlerine bakın, kendilerini rahatsız hissetmeleri için çok sert bakmayın ve tüm dikkatinizi verdiğinizden emin olun.

three Gautama Buddah ceramic figurines

 

2. Sessiz olun

Çoğu insanın dinleme konusunda anlamakta zorlandığı şey, önlerindeki kişi konuşurken konuşmaları gerektiğini düşünmeleridir.SESSİZ OLUN.Yapmanız gereken tek şey bu.Önünüzdeki kişi konuşmasını bitirinceye kadar, hiçbir şey söylemeniz gerekmez.Dinlemenin amacı, karşınızdaki kişi bitinceye kadar beklememek, böylece aklınızdan geçenleri söyleyebilirsiniz demek değildir.Dinlemenin amacı, size verilen bilgileri dinlemek, özümsemek ve özümsemektir.Bu yüzden, bir sonraki sefere birileri size açıklama yaparken, tamamen konuşmalarını bitirene kadar bir kelime söylemeyin.

man stamping on white surface grayscale photography

 

3. Son 3 kelimenin veya kullandıkları en önemli kelimelerin ne olduğunu tekrarlayın.

Bu, sadece ne dinlediğinizi anlamak için değil, aynı zamanda dinlediğinizi göstermenin harika bir yoludur.Konuşmacıların son 3 veya en önemli kelimelerini tekrarladığınızda, ne dediklerini duyduğunuzu ve anladığınızı kendinize göstermiş olursunuz.Ne demek istediklerini tekrar edip anlayamıyorsanız eğer,onlara “Bunu tekrarlayabilir misin?” diye sorabilirsiniz  veya “Bunu farklı bir şekilde söyleyebilir misiniz? Anlamadım” diyebilirsiniz.Bu, dinlediğinizi göstermenin ve bilgileri kendiniz için en iyi şekilde kullanmanın yoludur.

grayscale photography of boy sitting on the floor watching the person in front of him

 

4. Açık fikirli olun

Mantıksız insanlar olduğumuz için kendi düşüncelerimiz ve her şey hakkında her şeyden önce var olan ön yargılarımız var.Bu görüş ve inançların, karşınızdaki insanın size vermeye çalıştığı bilgilerin önüne geçmesine izin vermeyin.Eğer anlamadıysanız veya kafanız karışmışsa, tıpkı son adımda olduğu gibi, kişiden söylediklerini tekrarlamasını ya da farklı bir şekilde söylemelerini isteyin, böylece onların bakış açısını anlayabilirsiniz.Kimse size diğer kişiyle aynı fikirde olmanız gerektiğini söylemiyor.İngilizce dilinde anlama becerilerinizi arttırmak için yeni ve muhtemelen “yanlış” fikirlere daha açık olmalısınız.

camping

5. Beden diline ve ses tonuna dikkat edin.

Konuşurken ve dinlerken iletişimin sadece% 10’u sözlüdür.% 40  ses tonu, kalan% 50’si beden dilidir. İngilizce’nin en iyi konuşmacısı olmasanız bile, kişilerin ses tonlarından ve konuşmaları sırasında vücutlarının nasıl davrandığından nasıl iletişim kurmaya çalıştıklarını anlayabilirsiniz.Konuşma hala çok yeni bir olgudur ve bunu çok uzun zamandır kullanmıyoruz.

 

Tüm bu yetenekleri bir yerde birleştirmek istiyorsanız, English Ninjas’a abone olduğunuzdan ve İngilizce dinleme becerileriniz için bugün pratik yapmaya başladığınızdan emin olun!

 

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *