Teşekkür Etmek İçin 10 İngilizce Kalıp

İngilizce e-mail yazışmalarında kullanılan dil, normal hayatta kullanılan İngilizce konuşma diline göre daha resmi, mesafeli ve doğrudandır ve bu zaman zaman istemeden de olsa okuyan kişiyi negatif olarak etkileyebilir. Bu bakımdan her türlü e-mail’de “teşekkür ederim” ibaresine yer vermek, oldukça resmi ve mesafeli bir dille yazılmış olan mesajı gerekli ölçüde kibarlaştırıp özelleştirecektir. Biraz aşağıda göreceğiniz İngilizce kalıplar da işte tam bu yüzden işinize yarayacak.

Aşağıdaki kalıpların ilk 5’i yazdığınız mesajın başına konulmaktadır. Mesajınıza teşekkür ederek başlamak okuyucu da doğrudan daha pozitif bir etki yaratacak ve yazışmanın geri kalanının daha sağlıklı işlemesini sağlayacaktır. Ayrıca bu noktada, mesajın başına eklenen teşekkür cümlelerinin geçmişteki bir konuya ve mesajın sonuna eklenen teşekkürün ise gelecekte yaşanacak olan durumlara hitaben yazıldığını da belirtmek gerekir.

10 – Thank you for contacting us

Eğer almış olduğunuz e-posta, firmanıza/markanıza yöneltilmiş bir soruysa yazacağınız karşı mesaja  “Thank you for contacting us” kalıbı ile başlamanız, karşı tarafa kendisinin firmanıza gösterdiği ilgiden dolayı minnet duyduğunuzu gösterecektir. Bu kalıp ayırca, “about” veya “regarding” gibi uygun edatlarla birlikte kullanıldığında, “Thank you for contacting us regarding our current products and prices.” Örneğinde olduğu gibi e-mail’inizin konusunu belirtmenizi de sağlayacaktır.

9 – Thank you for your prompt reply

Birisi (müşteri, firma veya iş ortağı) e-mail’inize kısa sürede dönüş yaptığında, bu kalıbı kullanarak ona teşekkür edebilirsiniz. Cevabın hızlı olmadığı, ancak yine de karşı tarafa teşekkür etmek istediğiniz durumlarda ise basitçe “prompt” kelimesini çıkartarak yalnızca “Thank you for your reply” kalıbıyla mesajınıza başlayabilirsiniz.

8 – Thank you for the information

Birisinden e-mail yoluyla bilgi istediniz ve karşı taraf da vakit ayırarak size bu konuda geri dönüş yaptıysa kendisine yazacağınız e-mail’e bu kalıbı kullanarak başlayabilirsiniz. İlk kalıpta olduğu gibi bu kalıba da “about”, “regarding” gibi edatları ekleyerek yazışmanızın konusunu netleştirebilirsiniz.

7 – Thank you for all your assistance

Eğer yazıştığınız kişi vakit ayırarak, hatta diğer işlerinden feragat ederek sizin sorunuza/sorununuza çözüm bulmanıza yardımcı olduysa bu kalıbı kullanarak ona teşekkür edebilirsiniz. Ayrıca belirtmemiz gerekir ki bu tip durumlarda karşı taraf üzerinde iyi bir algı bırakmak adına teşekkür etmeyi unutmamak son derece önemlidir.

6 – Thank you for raising your concerns

Bir müşteri veya işvereniniz size çalışma şekliniz/işleyişinizde gördüğü bir sorun ile ilgili bir e-mail yazdığında da o kişiye teşekkür etmeniz önemlidir. Bu, karşı tarafın fikirlerini dikkate aldığınızı ve onun görüşlerine değer verdiğinizi gösterecektir. Bu tip durumlarda alternatif olarak “Thank you for your feedback” kalıbını da kullanabilirsiniz.

5 – Thank you for your kind cooperation

Eğer e-mail’i yazdığınız kişinin işbirliğine ve size yardımcı olmasına ihtiyacınız varsa yazışmanızı bu kalıpla bitirerek o kişiye önden teşekkür edebilirsiniz. Bu kalıbı, ayrıca “in advance” ifadesini ekleyerek “Thank you in advance for your kind cooperation” şekline de getirebilirsiniz.

4 – Thank you for your attention to this matter

Bir üstteki kalıba benzer şekilde, bu kalıp da karşı taraftan gelmesini beklediğiniz bir yardım için öncesinde ettiğiniz teşekkürü belirtir. Bu İngilizce kalıp ayrıca karşı tarafa, isteğinizin önemli olduğunu ve kendisi tarafından dikkatle okunması gerektiğini de belirtir.

3 – Thank you for your understanding

Bu İngilizce cümle, yazdığımız mesajın içeriğinde okuyucuyu gücendirebilecek bir şey yazmış veya herhangi bir huzursuzluğa sebebiyet verebilecek bir şey istemişsek bunun bilerek olmadığını belirtmek istediğimiz için kullanılır.

2 – Thank you for your consideration

Eğer e-mail yoluyla bir iş başvurusunda bulunuyor veya yazdığınız e-mail’le bir yarışma veya benzeri bir organizasyona katılıyorsanız yazınızı mutlaka bu kalıp ile bitirmeniz gerekir.

1 – Thank you again for everything you’ve done

Bu kalıbın ilk sırada olmasının sebebi, üstteki diğer kalıplara göre daha farklı bir kullanım alanı olmasıdır. E-mail’inizin başında bir teşekkür cümlesi kullandıysanız bile, yine de karşı tarafa yardımlarından dolayı bir kez daha teşekkür etmek istiyorsanız bu kalıbı kullanmalısınız.

Her alandaki ikili diyaloglar gibi e-mail yoluyla gerçekleşenlerde de gerektiği durumlarda karşınızdaki kişiye teşekkür etmek hem o kişinin size duyduğu sevgi ve saygıyı artıracak hem de anlık ve gelecekte yaşanması muhtemel olan diyaloglarınızdaki iletişimi çok daha sağlıklı kılacaktır. İyi İngilizce konuşmak için yapılması gerekenlerden biri de nerede ve ne zaman teşekkür edeceğinizi bilmektir.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *