Kelime Bilgimi Nasıl Geliştirebilirim?

İngilizcede daha komplike cümleler kurabilmek için hatrı sayılır miktarda kelime bilginiz olması gerekir. Okulunuzu bitirdiniz, işe başladınız derken, yeni kelime öğrenme fırsatınız da gitgide  azalır.

Ana dili İngilizce olan birileriyle düzenli olarak konuşarak kelime dağarcığınızı canlı tutmak adına en etkili yol olacaktır, ek olarak aşağıdaki önerileri de uygulayarak kelime dağarcığınızı geliştirmenize destek olabilirsiniz.

1. Bir liste yapın

Her şeyin bir sırası vardır. Günlük İngilizce konuşmalarınızda kullanmak istediğiniz kelimelerin bir listesini ya da bir çok listesini yapmakla başlayın. Bu listeler yaşamınızın farklı bölümleri için olmalıdır. Ev ve iş hayatınız, hobileriniz ve hafta sonları için kullanılan kelimelerin bir listesi olmalıdır. Kısacası, hangi senaryonun içinde olursanız olun, işinize yarayacak kelimeleri her zaman not alın.

Listeyi yaparken, bunu üç satırlı bir Excel’de yapmanızı öneririz. 1.sütun için kelime, 2. sütun için kelimenin anlamı, 3.sütun için ise örnek bir cümle kullanılabilir. Listelerinizi, söz konusu zaman diliminde ne kadar uygulamak istediğinize bağlı olarak, kelimelerin zorluğuna ya da sıklığına bağlı olarak bölebilirsiniz.

White Printer Paper Lot

 

2. Oku ve tekrar et

Ne zaman boş vaktiniz varsa, kelime listenizi çıkartın ve o kelimeleri kullanmaya başlayın. Bir test için çalışıyormuşsunuz gibi onların üzerinden gidin. Kendinizi kelimelere ve bunların anlamlarına ne kadar çok maruz bırakırsanız, gerçek hayatta onları kullanırken o kadar rahat hissedeceksiniz. Otobüste, metroda, ofiste bir sonraki toplantınızı beklerken, zamanınızı akıllıca kullanın ve listelerinizle kendinizi geliştirin. Ofisteyseniz, işletme-İngilizce listenizi alın ve okuyup tekrarlamaya başlayın. Ayrıca her bir kelime için flash kartlar kullanabilir ve bu şekilde oluşturduğunuz listelerinizdeki kelimelerin sırasını karıştırabilirsiniz.

Photo of Man Holding a Book

3. Okumaya Başlayın

Pratik yapmanız gereken kelimeleri kullanmaya alışmanın en iyi yollarından biri budur. Kelimelerin farklı bağlamlarda kullanıldığını gördüğünüzde, kelimelerin farklı durumlarda ve tarzlarda nasıl kullanılabileceğini daha iyi anlayacaksınız. Dergileri okuyun, makaleleri okuyun ve bu kelimeleri içerebilecek kitapları okuyun. Çünkü onları ne kadar çok okursanız o kadar iyi hissedeceksiniz. Bu durum tekrarladıkça çalışır. Ne kadar çok okursanız, o kelimelere o kadar çok maruz kalırsınız ve o kelimeler sizin için o derece kolaylaşacaktır.

dog reading book during daytime

4. Kelimeleri kullanın!

Şimdi kendinizi sınamanızın zamanı geldi. Bildiğiniz kelimeleri günlük hayatınızda kullanmaya başlayın. Arkadaşlarınıza mesaj gönderin, iş arkadaşlarınızla öğle yemeğinde iken kullanın ve yeni öğrendiğiniz kelime haznesi ile patronunuzu etkileyin. Kelime kullanmanın sırrı: sadece kullanın. Yanlış kullanırsanız, insanlar size zaten söyleyecektir. Günlük aktivitelerinizde ne kadar çok kullanırsanız, kullanırken o kadar rahat hissedeceksiniz.

Kelime bilginizi kullanırken, kendinizden bir şeyler katın. Düşünceniz olmadan, günlük konuşmalarınıza eklemeye çalışmayın. Duygularınızla kullanın. Sözlerinize duygularınızı eklediğinizde -ki öyle yapıyorsunuz, en yüksek etkiyi elde edeceksiniz. Sözcüğü içselleştireceksiniz ve sadece ezberlemiş olmak için ezberlemek yerine sizin bir parçanız olacak.

Eğer kullanabileceğin bir yer yoksa, şansın yaver gitmez. English Ninjas 7/24 online eğitmenleriyle okumanıza, tekrar etmenize ve eski/yeni kelimeleri kullanmanıza yardımcı olmayı bekliyor. iOS veya Android altyapılı tablet veya telefonuzdan ya da dizüstü bilgisayarınızdan English Ninjas’la pratik yapabilir, İngilizcenizi her konuda geliştirebilirsiniz.

English Ninjas’ı ziyaret etmek ve kelime hazinenizi geliştirmeye başlamak için aşağıdaki butona tıklayın.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *