İngilizce Konuşma Pratiği Yapmanın Önemi

Ülkemizde, İngilizce eğitim birçok kişi için (özellikle üniversite öğrencileri) büyük bir sorun teşkil ediyor. Sebebi de büyük çoğunlukla dili öğrenme esnasında yeterince konuşmamak veya konuşmaya çekinmek. Ancak unutulmamalı ki bir dili öğrenmek istiyorsanız (buna İngilizce de dahil) mutlaka konuşma pratiği yapmalısınız. Dil öğrenirken elbette gramer ve kelime dağarcığının geliştirilmesi son derece önemli, ancak çoğu kişinin yapmaya çekindiği ve sonucunda da pişman olduğu şey; kağıt üstünde öğrendiklerini pratiğe dökmemek veya dökememektir.

İngilizce pratik yapmak, konuşmanızı geliştirebilmenin tek yoludur. İstediğiniz kadar gramere ağırlık verin ve yeni kelimeler öğrenin, bunları pratiğe dökmediğiniz sürece hiçbir zaman ileri seviye bir İngilizce kullanıcısı olamazsınız. İngilizce konuşma pratiği yapmanın size olacak olan getirileri şunlardır:

1 – Akıcı bir şekilde İngilizce konuşma

Ana dili İngilizce olan birisiyle konuşurken, aklınız tüm gramer bilginiz, kelime dağarcığınız ve telafuzunuzu ön plana çıkarmaya çalışacak ve sizi kağıt üstündeki tüm bilgilerinizi pratiğe dökmeye zorlayacaktır. Bunu yaparken ilk birkaç seferde zorlanacak olsanız da utanmanıza veya sıkılmanıza gerek yok. Bunun normal sürecin bir parçası olduğunu hatırlayın ve asla pes etmeyin.

Bunu tıpkı bir sporcunun veya müzisyenin kas hafızasına benzetebiliriz. Gitar çalmayı öğrenmeye çalışan biri de tıpkı dil öğrenmeye çalışan biri gibi kağıt üstünde öğrendiği akorları ve teknikleri pratiğe dökmeye ilk başladığında zorlanacak, ancak pratik yapmayı sürdürdükçe parmakları buna alışacak ve daha akıcı bir şekilde çalmaya başlayacaktır. Kısacası teoride bildiklerinizi pratiğe dökmeye devam ettikçe her türlü disiplinde olduğu gibi İngilizce konuşmada da çok daha hızlı yol kat edeceksiniz.

2 – Motivasyon kazanma

Bir şeyi başarıyor olduğunuz zaman hissettiğiniz duygu gözünüzün önüne geliyor mu? İşte İngilizce konuşmaya başladığınızda da tam olarak aynı duyguları hissedeceksiniz. Tıpkı bir önceki maddede bahsettiğimiz gibi, pratik yapmaya devam ettikçe geliştiğinizi fark edeceksiniz ve sürekli kendinizi geliştirmeniz sizi daha çok çalışmaya ve pratik yapmaya motive edecek. Ana dili İngilizce olan biriyle konuşma pratiği yaparken birçok yeni İngilizce kelimeler ve terimler öğreneceğiniz gibi, hali hazırda bildiğiniz kelimelerin de bambaşka telafuz biçimleri olduğunu keşfedeceksiniz. Bu esnada da yeni bir şey öğrenmenin size sunduğu zorlukların üstesinden gelirken de kendinizi ekstra motive olmuş hissedeceğinizin garantisini verebiliriz.

Pratiğe devam ettikçe, sonunda biriyle akıcı bir şekilde İngilizce konuşabildiğinizi fark ettiğinizde kendinizi nasıl daha motive olmuş hissedeceğinizi bir hayal edin. İşte bunun yerini hiçbir şey tutamaz.

3 – Hatalardan ders çıkarma

Devamlı konuşmak ve pratik yapmak, kelime dağarcığınızdaki ve İngilizce gramer bilginizdeki eksiklikleri de haliyle ortaya çıkaracaktır. Biriyle konuşurken bir kelimeyi unuttuğunuz veya karşı tarafın ne dediğini anlamadığınız için bir cümlenin veya diyaloğun sonunu getiremediğinizi bir düşünün; bu size neyi bilip neyi bilmediğinizi veya neyi eksik yapıp neyi düzeltmeniz gerektiği konusunda da size ipucu verecektir. İngilizce öğrenirken eksiklerinizi bilerek bunları düzeltmeye çalışmanız son derece önemlidir. Ana dili İngilizce olan biriyle konuşmak da bu bağlamda yapabileceğiniz en güzel pratiktir.

İleri seviye İngilizce konuşabilen kişilerin çok büyük bir çoğunluğu sizinle konuşmaktan ve sizin de İngilizcenizi geliştirmenize yardım etmekten mutluluk duyacaktır. Bu sebeple utanmanıza, sıkılmanıza veya sanki konuşamıyormuş gibi hissetmenize gerek yok. Zaten buradaki amacınız eksiklerinizi görerek kendinizi geliştirmek değil mi?

4 – İletişim becerisi geliştirme

Evde veya masa başında kendi kendinize çalışırken biriyle diyalog kurmadığınız için işin teori kısmını öğrenseniz bile, asıl önemli olan iletişim becerinizi geliştirmek için bir fırsatınız olmayacak. Dilin bir iletişim aracı olduğunu hatırlamalı ve yabancı dilde iletişiminizi geliştirmek için o dili bilen biriyle konuşmanın ve o kişiyi dinlemenin önemini idrak etmelisiniz. İletişim becerinizi kitap okuyarak veya kelime ezberleyerek geliştiremezsiniz. Bunun için özellikle birebir diyaloglara girmeniz gerekir.

5 – Yeni fırsatlar yaratma

Yabancı bir ülkede, internet üzerinde veya herhangi başka bir yerde birileriyle konuşmak yalnızca konuşma becerinizi geliştirmeniz açısından değil, aynı zamanda sosyalleşmeniz için de son derece önemlidir. Yeni bir dil konuşabilmenin, size yeni arkadaşlıklar, yeni ilişkiler, iş ve seyahat imkanları kazandırabileceğini de hatırlamanız gerekir. İnsan sosyal bir varlıktır ve dil sosyalleşmek için gerekli olan bir numaralı araçtır.

Size, İngilizce konuşma pratiği yapmanın önemini anlatıp size olan getirilerini sıraladık, peki kiminle İngilizce konuşacaksınız? ABD veya İngiltere gibi ana dili İngilizce olan bir ülkede yaşıyor olsanız birileriyle iletişim kurabilmek ve hayatınızı devam ettirebilmek için mecburen İngilizce konuşmak zorunda kalacağınızdan bu pek sorun teşkil etmeyecektir. Ancak, Türkiye gibi ana dili İngilizce olmayan bir ülkede yaşıyorsanız işte o zaman konuşma pratiği yapabilmek için nispeten yaratıcı çözümler bulmanız gerekiyor demektir. Ne var ki internet ve gelişen teknolojiler sayesinde bu da artık önünüzde bir engel teşkil etmiyor.

İnternetiniz varsa ve İngilizce konuşma pratiği yapmayı da kafaya koyduysanız English Ninjas sizin için burada. Ana dili İngilizce olan eğitmenlerimizle 7/24 istediğiniz yerde pratik yapabilirsiniz. Tek yapmanız gereken şimdi üye olmak.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *