İngilizce Mülakata Gireceklere 5 Öneri

1. Sakin olun ve nefes alın

Hiç yoga yapmış mıydınız? Her yoga dersinin başında eğitmenler katılımcıları sakinleştirmek için nefes egzersizleri yaptırırlar. Burnunuzdan derin nefes alın ve sonra sakin bir şekilde nefesinizi verin. Mülakat öncesinde yapacağınız nefes egzersizleri sakinleşmenize yardımcı olacaktır.

Ne kadar sakin olursanız, iş görüşmeniz de o kadar iyi geçecektir. Çoğu iş görüşmesinde karşı taraf sizi heyecanlardırmak ister, bunun sebebi baskı altında nasıl bir performans gösterdiğinizi görmek istemeleridir.

2. Errrr ummm aaaa gibi sesler çıkartmamaya dikkat edin.

Hazırlanmadığınız bir soru gelirse, mümkün olduğunca sakin kalın ve vereceğiniz cevabı düşünmeye başlayın. Panik olmak düşünmenizi negatif etkileyecektir.

Söyleyecekleriniz aklınıza anında gelmeyecektir tabii, ancak düşünmeden konuşmaya başlarsanız panik veya bilmemekten kaynaklı olarak ‘errrr ummm aaaa’ gibi konuşmayı doldurma odaklı  sesler çıkarırken bulabilirsiniz kendinizi 🙂

Konuşmanızdaki bu boş kalan zamanları acemice doldurmaya çalışmayın. Karşınızdaki sorunun cevabını zaten biliyor. Biraz düşündükten sonra cevap vermeye çalışın.

3. Grameri kafanıza takmayın

Grameri hiç kimse umursamıyor. “Ah, bu cümlede is yerine are kullandı, bu pozisyona uygun olmaz.” diyip görüşmeyi sonlandıran çıkmayacaktır, korkmayın 🙂 Yüksek ihtimalle karşınızdaki sizden daha iyi İngilizce bilmiyordur.

Anlaşılır olun yeter. Yaptığınız bir hatayı fark ettiğinizde paniklemeyin, eğer karşı taraf sizi net olarak anladıysa sorun yok.

4. Keep it simple, stupid.

İngilizce edebiyatı okumadıysanız karşı taraf sizden uzun uzun cevaplar beklemeyecektir. Söylemek istedikleriniz en net ve basit yoldan söyleyin. Cümleleri gereksiz uzatarak kendinizi strese sokmayın.

5. Pratik yapın

Hemen hemen her şirketin mülakat soruları bellidir. Görüşmeniz öncesinde ufak bir araştırma yapın, gelebilecek soruları bir deftere not edin ve kendi cümlelerinizle cevaplarını not edin.

Görüşmeniz öncesinde English Ninjas’ın ana dili İngilizce olan eğitmenlerinden destek alabilirsiniz. Mülakatın gerçek bir canlandırmasını yapmak hem görüşme sırasında heyecanınızı yatıştıracaktır hem de eğitmenlerimizden alacağınız yönlendirmelerle konuşmanızı en iyi hale getirme şansı yakalayacaksınız.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *