İngilizce Mülakata Gireceklere 5 Öneri

Merhaba arkadaşlar,

Nasılsınız? Eğitiminiz nasıl gidiyor? Gelişme var mı? Nerelerde takılıyorsunuz? Bize yazarsanız size yardımcı oluruz.

Bu aralar mülakatlarda İngilizceye geçildiği zaman ne yapmam lazım diye soran çok arkadaşım oldu ve sizinle 10 önerimi paylaşmak istedim.

1. Sakin olun ve nefes alın

Hiç yoga yapmış mıydınız? Her yoga dersinin başında insanları sakinleştirmek için nefes egzersizleri yaptırırlar ve aynısını size yaptıracağım. Burnunuzdan derin nefes alın ve sonra sakin şekilde nefesinizi verin.

Bu sadece bir iş mülakatı ve ne kadar sakin olursanız, işinize o kadar faydalı olacak.

Bu tür mülakatlara girdiğinizde sizi zaten heyecanlandırmak istiyorlar ve baskı altında nasıl performans gösteriyorsunuz bunu görmek istiyorlar o yüzden CHILL DUDE.

2. Errrr ummm aaaa gibi sesler çıkartmamalısınız

Tamam tamam sizi anlıyorum. Bir şey demeniz gerekiyor ve bilmediğinizi düşünmesinler istiyorsunuz.

Bakın burada sakin olup yavaş başlamanız gerekir.Söyleyecekleriniz anında aklınıza gelmeyecektir ama bu boş kalan zamanları da acemiler gibi doldurmaya çalışmayın. Karşınızdaki sorunun cevabını zaten biliyor.Biraz düşündükten sonra cevap verirsiniz. Ses doluluğu olsun diye hemen errrrr hmmmm diye başlamayın.

SUS. Otur ve düşün. Cevap ver. Bitti.

3. Grameri kafanıza takmayın

Hep bunu söylerim ama neden söylerim? Çünkü DOĞRU. Grameri hiç kimse umursamıyor. “Ah bunun grameri yanlış” deyip konuşmayı bitiren insanı hayatımda görmedim ve sizde göremezsiniz.

Yeter ki karşınızdaki ne demeye çalıştığınızı anlasın. Zaten yüksek ihtimalle karşınızdaki senden daha az biliyor ama raconu bozmak istemiyordur.

Rahat olun ve grameri kafanıza takmayın. Size doğal geleni söyleyin.

4. Keep it simple, stupid.

Bakın arkadaşlar. İngilizce edebiyat okumadıysanız sizden uzun uzun cevaplar beklenmez. Bu IK çalışanları sadece sorulara cevap verebiliyor musunuz yoksa veremiyor musunuz öğrenmek istiyor. UZATMA GARDAŞ.

Bunu demek sadece evet ve hayır ile bitmiyor. Net şekilde karşınızdakinin sorduğu soruya cevap verin ve oturup sonraki soruyu bekleyin. This is English. Amerikan/İngiliz insanlar net konuşmayı sever ve sizde onlar gibi konuşun. Uzata uzata bilmediğiniz kelimeleri kullanarak boşluğu doldurmanıza gerek yok.

1-2 cümle ile cevap verin. Sonra bitti gitti.

5. Pratik yapın

Mülakata girmeden zaten 5 aşağı 3 yukarı ne soracaklarını biliyorsunuz. Sorabilecekleri soruların cevaplarını net ve kısa şekilde yazın ve arkadaşlarınızla yada English Ninjas eğitmeninizle pratik yapın. Ok tamam arkadaşınız yoksa kediniz ile de pratiğinizi yapabilirsiniz 🙂

Şaka bir yana, ana dili İngilizce olan eğitmenler ile pratik yapmak istiyorsanız size English Ninjas kullanmanızı tavsiye ediyorum. Bugün subscribe/abone olmak için buraya tıklayın.İyi dersler dilerim.

 

 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir