İngilizce İçin En İdeal 10 İngilizce Dizi

İngilizce Öğrenmek İçin En İdeal 10 Yabancı Dizi

İngilizce öğrenmek için birbirinden zevkli ve sürükleyici diziler izlemeye ne dersiniz? Eğer cevabınız evet ise doğru yerdesiniz! İngilizce konuşmanızı geliştirebilmeniz için yeni İngilizce kelimeler, İngilizce cümleler öğrenerek kelime dağarcığınızı geliştirmeniz son derece önemli. Bununla birlikte yalnızca yeni kelimeler öğrenmek, İngilizce öğrenmek için tek başına yeterli değildir. İngilizce dil yapısını bilmeli, cümle kuruluşlarına aşina olmalı ve kurallarını da bilmelisiniz. Peki bunların hepsini bir arada nasıl pratik yapabilirsiniz, üstelik de eğlenceli bir şekilde?

Tabii ki İngilizce dizi ve filmler izleyerek. Bu yazımızda, size hem severek izleyeceğiniz hem de izlerken İngilizce konuşmanızı geliştirebileceğiniz 10 yabancı diziden bahsedeceğiz. İşte sizi ekrana bağlayacak ve İngilizce konuşmanızı geliştirmenize yardımcı olacak o diziler:

 

1 – Lie To Me

Seviye: Intermediate

Psikolog Paul Eckman’ın bilimsel çalışması olan “A Human Lie Detector”dan (Canlı Yalan Makinesi) esinlenerek hayata geçirilen bir Amerikan dizisi olan “Lie To Me”, sizin İngilizcenizi geliştirebilmeniz için biçilmiş kaftan.

Dizinin dilinin basit olması ve günlük hayatta yaygın olarak kullanılan İngilizce kelimeleri içermesi bu diziyi intermediate (orta seviye) İngilizce kullanıcılarının kendilerini geliştirebilmesi için ideal bir araç haline getiriyor.

 

2 – Vikings

Seviye: Intermediate

İskandinav Mitolojisi’nin meşhur kahramanı Lagnar Lothbrok’un hikayesinin anlatıldığı dizi, son zamanların tüm dünya çapında en çok izlenen ve beğenilen dizilerinden biri.

Dizi karakterlerinin son derece yavaş İngilizce konuşması sayesinde herkes tarafından kolayca anlaşılabilen diziyi izlerken hem eğlenecek hem de İngilizcenizi geliştireceksiniz. Üstelik Nors mitolojisine dair öğrenecekleriniz de cabası!

 

3 – Narcos

Seviye: Upper Elementary – Lower Intermediate

80’lerde Kolombiya’da ortaya çıkan kokain ticaretinin ve bu ticaretin dünyaca ünlü ismi Pablo Emilio Escobar Gaviria’nın hayatını anlatan dizi, tüm dünyada reyting rekorları kırıyor.

Dizinin tüm dünyada İngilizce bilen bilmeyen herkes tarafından bu kadar sevilerek izlenmesinin sebeplerinden biri de dizideki diyalogların son derece basit ve anlaşılır olması.

 

4 – The Get Down

Seviye: Intermediate

Sizi, 1970’ler New York’unun Funk, Hip-Hop ve Disko müzik dünyasına götürecek dizi tüm karakterlerinin hayallerinin peşinden koşarak mutlu sona ulaştığı tipik bir Amerikan dizisi olarak görünse de aslında retro atmosferi ve özgünlüğüyle sizi içine çekiyor ve bir anlamda zorla kendisini izletiyor.

Dizinin son derece gayriresmi olan dili ve sokak konuşmasıyla kolu diyalogları özellikle İngilizce konuşmanızda akıcılığınızı geliştirmeyi ve günlük İngilizce konuşma dilinde daha rahat etmeyi hedefliyorsanız tam size göre.

 

5 – Game Of Throne

Seviye: Advanced

  1. sezonu henüz biten ve şimdiden bir sonraki yılı sabırsızlıkla beklememize sebep olan Game Of Thrones, tüm dünyadan milyonlarca izleyiciyi ekrana kilitleyen sürükleyici ve muhteşem bir yapım olmasının yanı sıra İngilizce konuşmanızı geliştirmeniz için de son derece uygun.

Dizinin son derece güzel olan dili aynı zamanda da kolay anlaşılabilir. Karakterlerin konuşmaları, diyaloglar ve kelimelerin her biri birazcık İngilizceye aşina olan biri tarafından bile kolayca anlaşılabiliyor. İngilizce öğretmenleri tarafından da sıkça tavsiye edilen dizi sayesinde aynı zamanda İngilizcedeki birçok farklı aksana da aşinalık kazanıyorsunuz. Ancak dikkat etmeniz gereken bir nokta var; diziyi izlerken bilmediğiniz onlarca kelime ile karşılaşacaksınız, şimdiden buna hazır olun!

 

6 – Suits

Seviye: Upper Intermediate

Amerikan hukuk ve iş dünyasındaki liderlik, adalet ve kendine güveni konu alan dizi, eğlenceli ve komik olmasının yanı sıra sizi sürekli merakta bırakmayı da ihmal etmiyor.

Dizide bolca kullanılan teknik terimler ve dizi dilinin zeki mizahı sebebiyle izlerken yanınızda mutlaka bir not defteri bulundurmanızı tavsiye ediyoruz. Eğer iş dünyasına girmeyi düşünüyorsanız veya siz kendiniz de bir avukatsanız ve yurt dışına açılmayı hedefliyorsanız bu dizi sizin İngilizcenize pek çok şey katacaktır.

 

 

7 – House Of Cards

Seviye: Upper Intermediate

Michael Dobbs’un aynı adlı kitabından ekrana uyarlanan dizinin muhteşem gerçekçiliği ve sürükleyici hikayesi House Of Cards’ı İngilizce kelimeler ve resmi İngilizce tabirler öğrenmek için mükemmel bir araç yapıyor.

İhanete uğrayan politikacı Frank Underwood ve eşinin yükseliş hikayesini konu alan dizi, İngilizcenin teknik yönü, politik kelimeler ve yeni aksanlar öğrenmek için muhteşem bir araç.

 

8 – Stranger Things

Seviye: Lower Intermediate

80’ler Hollywood’una ve Steven Spielberg, Steven King ve George Lucas gibi isimlere gönderme yapan dizi, telekinetik güçleri olan bir kızın, kaybolan bir çocuğu bulmak için çocuğun arkadaşlarına yardım etmesi ve daha sonra gizemli bir hükümet organizasyonundan karanlık güçlere kadar kendilerini yok etmeye çalışan farklı güçlerle mücadelelerini konu alıyor.

Kısa diyalogları ve son derece anlaşılabilir olan İngilizcesiyle bu dizi sizin İngilizcenizi geliştirmenize kesinlikle katkı sağlayacaktır.

 

9 – The Americans

Seviye: Advanced

Soğuk Savaş döneminde özel eğitimli KGB ajanlarının birer ABD vatandaşı gibi ülkeye sızmasını konu alan bir dram olan “The Americans”, gerçek bir KGB ajanı olan Vasili Mitrojin’in notlarından ekranlara uyarlanıyor.

Dizinin geçtiği yerler, tarihi gerçeklere dayanması ve son derece geniş bir İngilizce kelime havuzuna sahip olması, “The Americans”ı hem İngilizce konuşmanızı geliştirmeniz hem de o dönemde yaşanan olayları öğrenmeniz için muhteşem bir kaynak.

 

10 – American Crime Story: The People V O.J. Simpson

Seviye: Advanced

Tarihin en ünlü suçlularının dosyalarının anlatıldığı dizinin bu bölümü, ünlü ABD’li sporcu O.J. Simpson’un davasını konu alıyor.

Son derece güçlü kelime havuzu ile size benzersiz bir İngilizce öğrenme deneyimi vaadeden dizide diyaloglar hızlı fakat gayet anlaşılabilir.

 

Sizin daha önce bu dizilerden izlediğiniz veya hala izlemeye devam ettiğiniz var mı? Eğer varsa veya bu dizilerden herhangi biri ilginizi çektiyse bu konuları English Ninjas’ın anadili İngilizce olan eğitmenleriyle konuşabilirsiniz. Bu sayede hem iyi vakit geçirebilir hem de İngilizce konuşma pratiği yapabilirsiniz.

Hemen kaydolarak eğitmenlerimizle pratik yapmaya başlayın, İngilizceniz için harekete geçin!

Referanslar:

Kaynak 1

 

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *