İngilizce’nizi Geliştirecek 5 İngilizce Şarkı

İngilizce Öğrenmenize Yardımcı Olacak 5 İngilizce Şarkı

Müziğin, İngilizce eğitiminin önemli bir parçası olduğunu biliyor muydunuz? Müzik, İngilizce dinleme ve anlama açısından size son derece yardımı dokunabilecek bir araç. Müziğin evrensel bir dil olduğunu daha önce muhakkak duymuşsunuzdur. Konuştukları dil farklı bile olsa, müzik sayesinde insanlar birbirleriyle iletişim kurabilirler ve birbirlerinin konuştukları dili anlamasalar da birbirleriyle anlaşabilirler. Peki müzik, gerçekte sizin İngilizce öğrenmenize nasıl yardımcı olur?

Temel olarak İngilizce şarkılar dinlemeyi adet haline getirdiyseniz, İngilizce telaffuz ve anlamanız kendiliğinden gelişecektir. Bunun yanı sıra İngilizcenin birer parçası olan yaygın anlatımlar, günlük konuşma dili, betimleyici kelimeler ve metaforlar, hemen hemen yazılan her şarkının sözlerinin de vazgeçilmezleridir. Bir şarkı dinleyicisiyle müzik arasında duygusal bir bağ oluşmasını sağlar ve bu sayede dinleyen kişi kendisini nasıl anlatabileceğini öğrenir. Ayrıca müzik ve ritim, kelimeleri/cümleleri/kalıpları ezberlemeye yardımcı olur ki bu da İngilizce öğrenmenin en önemli unsurlarından biridir.

Peki madem müzik evrensel bir dil, neden dinlediğimiz İngilizce şarkıları anlamakta güçlük çekeriz? İngilizce şarkılardaki dili anlamak ve takip etmek zordur. Şarkılardaki İngilizce cümleler ve İngilizce kelimeler kimi zaman kafiyeli olarak yazılır ve ritme uyması için bilerek farklı telaffuz edilebilir. Bu sebeple dinlediğiniz her şarkının sözlerini anlamamanız normaldir. Bu yüzden müzik dinleyerek İngilizce pratiğinize katkı yapmak istiyorsanız nispeten basit ve sözleri anlaşılabilir şarkılar dinlemeniz size fayda sağlayacaktır.

Tam bu noktada devreye pop müzik giriyor. İngilizce pop türünde yazılan şarkıların ortak özelliği cümlelerin kısa ve anlaşılır olması ve nispeten basit bir dilde olmalarıdır. Pop müzik şarkılarının hemen hemen hepsi aşk, kalp/hayal kırıklığı veya iyi vakit geçirme teması üzerine kuruludur ve bu bakımdan sözleri de basit ve birkaç kez dinlemenin ardından rahatça tahmin edilebilen türdedir.

İşte bu bağlamda İngilizce öğrenmenize yardımcı olacak 5 ünlü İngilizce şarkıyı sizin için derledik.

1 – “ABC” Jackson 5

Tüm zamanların en büyük pop müziği sanatçısı olarak gösterilen Michael Jackson’ın gençlik yıllarında kardeşleriyle beraber yer aldığı Jackson 5 gurubunun bir şarkısı olan “ABC”nin sözleri okul ve aşk üzerine.

Basit ve akıcı sözleriyle takip etmesi son derece kolay olan şarkı, aynı zamanda ilgi çekici nakaratıyla da ağzınıza takılıyor.

2 –  “Always On My Mind” Elvis Presley

 

 

 

 

 

Rock n’ Roll’un kralı olarak tarihe geçen Elvis Presley’in bu unutulmaz şarkısı da müzik dinleyerek İngilizce öğrenmek isteyenler için bire bir.

Sözleri aşk teması üzerine olan şarkının adı da İngilizce bir tabir. “Always on my mind”, “I am always thinking about you” (Her zaman seni düşünüyorum) anlamına geliyor. Elvis Presley’nin bu eseri, İngilizce aşk tabirleri ve deyişlerini öğrenmek için ideal bir şarkı.

3 – “And I Love Her” The Beatles

 

 

 

 

 

Akılda kalıcı melodileri ve oldukça basit kelimeleri ile birçok Beatles şarkısı İngilizce öğrenmeye yardımcı olabilecek türden.

Çoğu Beatles şarkısı gibi şiirsel bir dille yazılan ve aşk/sevgi temasını işleyen “And I Love Her”, buna rağmen son derece basit sözleriyle takip etmesi çok kolay bir şarkı.

4 – “Beautiful Day” U2

 

 

 

 

 

Önceki şarkılara göre anlaması ve takip etmesi daha zor olan “Beautiful Day”, İngilizcenin mecazi ve şiirsel yapısını öğrenebileceğiniz son derece güzel bir örnek.

Sözlerinde hayata olumlu bakmak, mutlu olmak ve hayatı yaşamak temasının işlendiği şarkı, ilk dinlemede anlamasanız bile ağzınıza takılıyor.

5 – “Every Breath You Take” The Police

“Beautiful Day”in aksine sözleri ve dili son derece basit olan bu şarkı, dinleyerek İngilizce öğrenmek isteyenler için bire bir. Sevgi ve birliktelik hakkındaki şarkının kafiyeli sözleri, fonetik İngilizce pratiği için de son derece uygun.

Şarkının sözlerinde ayrıca İngilizcede günlük hayatta karşılaşabileceğiniz ve kullanabileceğiniz birçok deyiş de yer alıyor.

Güzel şarkılar dinleyerek iyi vakit geçirirken bir yandan da İngilizce pratiği yapıyor olmak nasıl bir duygu, eğlenceli değil mi? Yukarıdaki şarkılar haricinde eğer sizin de özellikle hayranı olduğunuz şarkıların sözlerini internette bularak pratiğinize dahil edebilirsiniz. Bu şekilde İngilizce öğrenmek sizin için daha da zevkli bir hale gelecektir.

İngilizce öğrenmenize katkıda bulunacak başka şarkı tavsiyeleri mi arıyorsunuz? English Ninjas eğitmenleriyle sohbet ederken bu konuda yeni fikirler edinebilirsiniz. Hemen kayıt olarak eğitmenlerimizle pratik yapmaya başlayın. İngilizceniz için harekete geçin!

Referanslar:

Kaynak 1Kaynak 2 

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *