Diyalog Başlatmanın Basit 3 Yolu

İngilizcede Diyalog Başlatmanın En Temel 3 Yolu

İngilizce öğrenmek isteyen herkes genelde aynı soruyu sorar: “İngilizcemi nasıl geliştirebilirim?”. Dışarıda kullanabileceğiniz sözlükler, oyunlar, kitaplar ve filmler olsa da İngilizcenizi geliştirmenin en iyi yolu İngilizce konuşma pratiği yapmaktır.

Günümüzde bilgisayar ve mobil platformlarda kullanabileceğiniz İngilizce konuşma uygulamaları sayesinde, artık yurtdışına gitmeden kendinize anadili İngilizce olan bir konuşma partneri bulabilmeniz çok kolay. Bunun yanı sıra, hem tatil hem dil öğrenmek için yurtdışına çıkmak da bir çözüm. Özellikle anadili İngilizce olan ülkeleri tercih ederek İngilizce konuşma becerinizi geliştirebilirsiniz. Diyelim ki bir şekilde kendinize İngilizce diyaloğa girebileceğiniz bir partner buldunuz; peki ona ne diyeceksiniz? Bu blog yazımızda size İngilizce diyalog başlatabilmeniz için temel ve kolay 3 yol göstereceğiz.

Fakat spesifik örneklere geçmeden önce, İngilizcede biriyle diyalog başlatma konusunda birkaç tavsiyemiz olacak:

  • Kendinizi tanıtın, gülümseyin ve eğer mümkünse karşınızdaki kişiye samimi bir iltifat edin.
  • Konuşmalarınızı sade ve olumlu tutun. Diyaloğa girer girmez felsefik konulardan bahsetmenize gerek yok.
  • Karşınızdaki kişiyle etkileşime girmeye çalışın. Bunun en iyi yolu ise bir konudan bahsettikten sonra karşınızdakine o konu hakkındaki fikrini sormaktır.
  • Karşınızdakini dinleyin. Bırakın karşınızdaki kişi konuşsun, siz de onu dinleyin.
  • Bu özellikle günümüz için son derece önemli; biriyle bir diyalog içindeyken cep telefonunuzu bir kenara kaldırın ve karşınızdaki kişiye odaklanın.

Bu karşılıklı saygıyı hedef alan tavsiyelerimizi de aklınızın bir köşesine not ettiyseniz günlük hayatta biriyle kolayca İngilizce diyaloğa girebilmenizi sağlayacak 3 temel kalıba geçebiliriz.

 

1 –  How’s your day going? (Günün nasıl geçiyor?)

 

Belki de sonu gelmeyen bir diyaloğun başlangıcı olabilecek bu İngilizce cümle, bir konuşmaya girmenin en basit ve kolay yollarından biridir. Çoğu insan fırsat olduğu taktirde kendilerinden bahsetmeyi ve gün içinde yaptıkları şeyleri anlatmayı sever. Sadece bu soruyu sorarak karşınızdaki kişiden ne kadar çok bilgi alabileceğinize ve ne kadar uzun bir diyalog başlatabileceğinize şaşırırsınız.

Örn:

Q – How’s your day going?

A – It’s going okay. How about yourself?

Diyaloğun bundan sonraki kısmında siz karşınızdaki kişiye bir şeyler anlatabilirsiniz ve bunun üstüne karşı taraf  da size daha çok şey anlatabilir. İşte birisiyle bir diyalog içindesiniz, bu kadar basit!

2 – Did you do anything fun last weekend? / Any exciting plans this weekend? (Geçen hafta sonu eğlenceli bir şeyler yaptın mı? / Bu hafta sonu için bir planın var mı?)

 

Haftanın hangi gününde olduğunuza göre karşınızdaki kişiyle diyaloğa girmek veya içinde bulunduğunuz diyaloğu uzatmak/renklendirmek için bu soruları kullanabilirsiniz. Bu İngilizce soruları aynı zamanda birinci maddede öğrendiğiniz “How’s your day going?) Sorusuna aldığınız yanıta karşılık olarak da kullanabilirsiniz.

Örn:

Q – How’s your day going?

A – It’s going okay.

Q – Do you have any exciting plans this weekend?

A – Yes, actually. It’s my husband’s birthday. We’re going to have a party.

3 – İltifat cümleleri

 

Herkes kendisine iltifat edilmesinden hoşlanır. Birine iltifat etmek, İngilicede diyalog başlatmak için renkli ve temek bir yöntemdir. Karşınızdaki diyaloğa gireceğiniz kişiyle ilgili hoşunuza giden bir şey bulun (dış görünümü, saçının rengi vb.) ve samimi bir şekilde ona iltifat edin. Bu karşınızdaki kişiyle gireceğiniz diyaloğu samimi, renkli, saygılı ve uzun kılacaktır.

Örn:

A – I really like your glasses!

B – Oh, thank you! You’re very kind.

A – How’s your day going?

 

Gördüğünüz gibi, doğru İngilizce cümleleri veya kalıpları kullandığınız müddetçe karşınızdaki kişiyle nasıl diyaloğa gireceğinizi düşünmenize veya diyaloğa girmekten çekinmenize gerek yok. Karşınızdaki kişiye samimi davrandığınız ve saygı duyduğunuz sürece herkesle bir diyalog kurmanız mümkün.

Bu yazımızda öğrendiğiniz kalıpları English Ninjas eğitmenleriyle yapacağınız İngilizce konuşma pratiği esnasında denemeyi unutmayın.

 

Hemen kaydolarak eğitmenlerimizle pratik yapmaya başlayın, İngilizceniz için harekete geçin!

Referanslar:

Kaynak 1Kaynak 2

 

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *