İngilizcede En Çok Kullanılan 10 Deyim

Tıpkı Türkçede olduğu gibi, İngilizce deyimler de aslında içerdikleri kelimelerin söylemek istediğinden farklı anlamlara sahiptir. İngilizce konuşma dilinde kullanılan ve diyalogları genişleterek renklendiren bu deyişler, içerdikleri kelimelerden tamamen bağımsız anlamlar taşımaktadır.

Örnek verecek olursak; Türkçede kullandığımız  “Çocuk oyuncağı” deyişi de aslında bir çocuğun oyuncağını değil, yapılan işin çok basit olduğu anlamını taşır. İngilizcede de bu durum aynıdır. Ana dili İngilizce olanların diyaloglarına kulak verirken sıklıkla karşılaşabileceğiniz İngilizce cümlelerden biri de “Dime a dozen”dır. Bu deyiş, içerdiği kelimelerin tekil anlamlarından tamamen bağımsız olarak Türkçedeki “Elini sallasan ellisi” deyişiyle hemen hemen aynı anlama gelir.

Ana dili İngilizce olmayan biri olarak İngilizce deyişleri (idioms) öğrenebilmenin ve anlayabilmenin en iyi yolu, onları ana dili İngilizce olan birileriyle girilen diyaloglar vasıtasıyla öğrenerek anlamlarını ezberlemektir. İşte İngilizcede en çok kullanılan 10 deyiş:

1 – Piece of cake

Ana dili İngilizce olan birinin biten bir işin ardından bu deyişi kullandığını duyarsanız bu aslında o kişinin gerçekten bir dilim kek istediği veya biri tarafından kendisine güzel bir dilim pasta verildiği anlamına gelmez. “Piece of cake” deyişi, Türkçedeki “Çocuk oyuncağı” deyişiyle eş anlamlıdır ve yapılan işin aslında çok kolay olduğu anlamını taşır.

2 – Costs an arm and a leg

Alışveriş yaparken çok beğendiğiniz bir şeyi almak için gerçekten bir kol ve bir bacağınızı feda etmeniz gerektiğini bir düşünün; eminiz ki hiç hoş olmazdı. Neyseki bu İngilizce deyiş, Türkçedeki “Eş Yakıyor” gibi yalnızca bir şeyin çok pahalı olduğu anlamına geliyor.

3 – Break a leg

İngiltere veya Amerika’ya gider de birinin size bu İngilizce kelimeleri söylediğini duyarsanız merak etmeyin, karşınızdaki kişinin aslında sizin kemiklerinizle bir alıp veremediği yok. Bu İngilizce deyiş, tıpkı Türkçedeki “Şeytanın bacağını kırmak” deyimi gibi kullanılır. Yani karşınızdaki kişi size bunu söylüyorsa size aslında şans diliyor demektir.

4 – Hit the books

Eğer eğitim hayatınızı İngiltere veya Amerika gibi anadili İngilizce olan bir ülkede geçirmeye gidiyorsanız bu kelimeyi sıkça duymaya şimdiden kendinizi hazırlayın. Uyarmadan geçmeyelim; bu deyişi duyduğunuzda aman siz siz olun, kendinizi bir anda en yakınınızdaki kitaba vururken bulmayın. Bu İngilizce tabir aslında yalnızca ders çalış anlamına gelir.

5 – Let the cat out of the bag

Bu deyişimizin anlamı, aslında içinde geçen kedi ve torbadan tamamen bağımsız. Kim neden kedisini bir torbaya koymak ister ki zaten? Türkçedeki “Ağzında bakla ıslanmamak” deyimiyle aynı anlamı taşıyan bu İngilizce deyiş, gizli kalması gereken bir durumu veya bir sırrı saklayamamak boşboğazlılık yapmak anlamında kullanılıyor.

6 – Hit the nail on the head

Bu İngilizce deyiş, bizim dilimizdeki “Tam 12’den vurmak”a karşılık geliyor.

7 – When pigs fly

Siz hiç uçan bir domuz gördünüz mü? Tabii ki görmediniz, göremezsiniz de… İşte bu deyiş de tam bu nedenle gerçekleşmesi imkansız bir durum veya olgudan bahsetmek için kullanılıyor.

8 – You can’t judge a book by its cover

Kitapçıda standları gezerken bir kitap gördüğünüzü ama kapağı güzel tasarlanmadığı veya ilginizi çekmediği için bu kitabı almadığınızı, fakat daha sonra aynı kitabın aslında ne kadar güzel ve tam sizin ilginizi çekecek bir tarzda yazılmış olduğunu öğrendiğinizi düşünün. Üzücü değil mi? Her ne kadar bu İngilizce deyiş kitaplar için söylenmemiş olsa da aslında hayatın her alanı için geçerli. Bu deyiş, Türkçede kullandığımız, “Kimseyi dış görünüşüne göre yargılama” atasözüne karşılık geliyor.

9 – Bite off more than you can chew

Çok aç olduğunuz bir anda önünüze kocaman bir biftek konduğunu hayal edin; muhtemelen o bifteğin tamamını tek seferde ağzınıza atmaya çalışır ve bunu yaparken de saçma bir görüntüye sebep olursunuz. İşte bu deyiş de tam olarak size bu tip davranışlardan kaçınmanızı tembihliyor. Bu İngilizce deyişin Türkçedeki karşılığı ise “Boyundan büyük işe kalkışma”.

10 – Scratch someone’s back

Bu deyiş birine, karşılığında bir şey alacak olmanın beklentisiyle iyilik yapmak manasına gelir. Yani en kısa anlatımıyla Türkçedeki “Yağ çekmek” deyiminin İngilizce karşılığıdır.

 

İngilizceyi iyi konuşabilmek demek, İngilizce kelimeleri ve İngilizce cümleleri bilmek ve İngilizce’nin gramerine hakim olmak kadar, dilin günlük kullanımına da aşina olmak demektir. Günlük konuşma dilini kullanırken yukarıdaki ve daha birçok deyimi de cümlelerinizin arasında kullanmanız konuşmanıza akıcılık ve renk katacaktır.

Peki İngilizceyi akıcı konuşmak için ne yapmalısınız? Cevabı çok basit: ana dili İngilizce olan birileriyle sürekli diyalog halinde olmalısınız. Tabi ki Türkiye’de her köşe başında anadili İngilizce olan biriyle karşılaşmayacağınızı varsayarsak, dil pratiği yapabilmek için elinizdeki en iyi yöntem internet üzerindeki İngilizce konuşma uygulamaları. English Ninjas eğitmenleri 7/24 sizin için burada. İstediğiniz zaman ve istediğiniz yerde İngilizce pratiği yapmak sizin elinizde.

 

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *