“Hurry Up” Yerine Kullanabileceğiniz 7 Kalıp

İngilizcede “Hurry Up” Yerine Kullanabileceğiniz 7 Kalıp

Günümüz dünyasında ister ders çalışırken olsun ister başka bir işle meşgulken olsun sürekli ve her an acele ederek yaşıyoruz. Tam da bu sebeple Türkçe anlamı “acele et” olan İngilizce kelime “hurry up” da günlük İngilizce konuşma dilinde en çok kullanılan sözcüklerden biridir.

Anadili İngilizce olan bir ülkede yaşıyorsanız ve arkadaşlarınıza, ailenizden bir ferde veya bir iş arkadaşınıza acele etmesini söylemek istiyorsanız “hurry up” dışında kullanabileceğiniz birçok kalıp ve sözcük bulunmaktadır. İster İngilizce öğrenmeye yeni başlamış olun ister ileri seviye bir İngilizce konuşmacısı olun, aynı veya benzer anlamlar taşıyan farklı sözcükler ve sözcük kalıplarını mutlaka bilmeniz gerekir. İşte “hurry up” yerine kullanabileceğiniz alternatif İngilizce cümle ve kelimeler:

 

Shake a leg (Pergelleri açmak)

Bu cümle, İngilizcede gayri resmi bir şekilde acele et anlamında kullanılır. Halıbın kökeni tam olarak net olmasa da pek çok kişi “shake a leg”in çok eskiden denizcilerin kullandığı “show a leg” (uyan / yataktan kalk) sözünden geldiği tahmin ediyor. “shake a leg” sözü aynı zamanda bir ad olarak dans etmek anlamına da geliyor.

Örn:

Shake a leg and let’s get going!

Come on, shake a leg, we’re going to be late!

 

Scoot (Fırlamak)

“To scoot”, İngilizcede aniden gitmek veya bir yeri hızlıca terk etmek anlamında kullanılır. Bu sözü birine acele etmesini söylemek için değil, birinin bir yeri hızlıca terk etmesini istiyorsanız kullanabilirsiniz.

Örn:

Scoot and get your work finished!

 

Get a move on (Elini çabuk tutmak)

“Hurry up” ile aynı anlamda, birine acele etmesini / çabuk olmasını söylemek için kullanılan bu söz, genellikle trafikte sıkışmış bir sürücü gibi, sinirli veya canı sıkkın olan kişiler tarafından özellikle birine komut veya emir verirken kullanılır.

Örn:

I wish this traffic would get a move on!

 

Make tracks (Çıkıp gitmek)

Bu kelime de tıpkı “scoot” gibi bir yere gitmek için bir yerden ayrılmak / çıkıp gitmek anlamında kullanılır. “Scoot”tan farklı olarak, “make tracks” aciliyet belirtmese de yine de günlük İngilizce konuşma dilinde bu anlamda kullanılır.

Örn:

Let’s make tracks if we want to get to the meeting.

Let’s make tracks for the store before closing time.

 

Step on it (Gaza bas / Gazla)

Eğer siz de bir motorlu araç sürücüsüyseniz gaza basmak veya gazlamanın ne demek olduğunu bilirsiniz. İşte bu söz de tam olarak buradan; gaz pedalına basarak bir aracı hızlandırmaktan türemiştir. Söz aslında motorlu taşıtlardan gelse de günlük İngilizce konuşma dilinde her durumda kullanılmaktadır.

Örn:

We’d better step on it it we’re going to get this report finished on time.

 

Chop chop (Marş marş)

Kökeninin uzak doğudan, Güney Çin Denizi’ndeki denizcilerin Çincedeki “k’wâi-k’wâi” sözünü veya Malezyacadaki “cepat-cepat” sözünü İngilizceye “quick quick” olarak çevirmelerinden geldiğine inanılan bu İngilizce tabir, genellikle birinden bir şeyi anında / hemen yapmasını istiyorsanız otoriter bir anlamda veya emir vermekte kullanılır.

Örn:

Chop chop! Table 7 needs their order taken!

The school bus is almost here, chop chop and get your shoes on!

 

Put your skates on (Acele etmek)

Bu tabiri acele etmekle bağdaştırmakta zorlanıyorsanız gerçekten bir çift paten ile yürüşünüzü ne kadar hızlandırabileceğinizi düşünün. Bu İngilizce tabir de tam olarak buradan türemiştir. “Put your skates on” tabiri birine acele etmesini veya hızlanmasını söylemek için kullanılır.

Örn:

If I don’t get my skates on now I’m going to be late.

İngilizce eğitim alıyorsanız ve ileri seviye bir İngilizce konuşmacısı olmayı hedefliyorsanız kelime dağarcığınızı genişletmenin yanı sıra farklı tabirleri, deyimleri ve deyişleri de öğrenmeniz son derece önemlidir. Özellikle İngilizce konuşma dilinde ne kadar çok tabir ve deyiş bilirseniz karşınızdaki kişilerle o kadar zengin ve renkli diyaloglar kurabilirsiniz.

 

Hemen kaydolarak eğitmenlerimizle pratik yapmaya başlayın, İngilizceniz için harekete geçin!

 

Kaynak 1Kaynak 2

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *