“İç” Kelimesi Yerine Kullanılan 6 Kalıp

İngilizcede “İç” Kelimesi Yerine Kullanılan 6 Kalıp

İngilizcedeki “drink” kelimesi, her koşulda tam olarak ne istediğinizi veya ne kadar susamış olduğunuzu anlatmanız için yeterli değildir. İster canınız bir şey içmek istesin ister susuzluktan ölüyor olun, derdinizi anlatmanızı sağlayacak renkli bir İngilizce kalıp mutlaka vardır. İngilizce kelime dağarcığınızı geliştirerek, her konuda karşılaşabileceğiniz diyaloğa karşı donanımlı olmak adına bu kalıpları da öğrenmenizde fayda var! İşte “drink” yerine kullanabileceğiniz 6 farklı İngilizce sözcük:

 

Quenching your thirst (susuzluğunu gidermek)

Hayatta, bir içecek ile susuzluğunuzu gidermekten daha tatmin edici çok az şey vardır. Birinin, bir şey içerek susuzluğunu gidermesi anlamına gelen “quench” kelimesi, aynı zamanda bir yangının alevlerinin söndürülmesi anlamında da kullanılır. Bu bakımdan, bu kelimeyi sıcaktan bunaldığınızda ve bir şeyler içmek istediğinizde kullanırsınız. Hatta dünyaca ünlü içecek markası Sprite da “Quench your thirst”ü kendi sloganı olarak kullanmaktadır.

Örn:

I need something to quench my thirst

That soda really quenched my thirst

 

 Down (Devirmek

Eğer bir içeceği deviriyorsanız (Örn: I downed a whole bottle of water) bu gerçekten susamış olduğunuzu gösterir. “Down a drink”, bir içeceği son derece hızlı içmek, tek yudumda bitirmek anlamına gelir.

 

Sip (yudumlamak)

Bu İngilizce terim, bir üstteki “down”ın tam tersi anlamda kullanılır. Türkçesi olan yudumlamaktan da anlayabileceğiniz gibi, “sip” bir içecekten küçük yudumlar almak, onu yavaş yavaş içmek anlamına gelir. Bu İngilizce kelime aynı zamanda kullanım olarak içecekten içeceğe de değişiklik gösterir. Örnek olarak eğer bahsi geçen içecek bir kahve ise bu, içecek sıcak olduğu için onu yudumladığınızı belirtir. Öte yandan eğer söz konusu içecek bir kadeh şarap ise “sip”, bu içeceğin içiliş adabına uygun kelime olduğu için kullanılır. “Sip”kelimesinin kökeni çok eskilere, en azından 14. yüzyıl eski Almancasındaki “sippen” (yudumlamak) kelimesine dayanır.

 

Gulp (Yutmak)

Bir yiyeceği veya içeceği yutarken çıkardığımız sesin bir taklidi olarak türetilen bu kalıp da “down” ile hemen hemen aynı anlamı taşımaktadır. “Gulp”, bir yiyeceği veya içeceği büyük lokma veya yudumlar halinde sesli bir şekilde yutmak anlamında kullanılır. İngilizcede buna alternatif olarak kullanılabilecek bir diğer kelime de “gulg”dır.

 

Chug (Fondip yapmak / Lıkır lıkır içmek)

Esasen İngilizce argo bir kelime olan “chug”, tıpkı “gulp” gibi bir taklit terimdir. İlk kez 1950’ler Amerika’sında ortaya çıkan bu kelime (tam hali “chug-a-lug”dur), bir içeceği – özellikle bira – kafaya dikerek içmek / fondip yapmak anlamında kullanılır. “Chug”, günümüzde anadili İngilizce olan ülkelerde – özellikle Amerika’da – barlarda veya partilerde sıkça karşılaşabileceğiniz bir sözcüktür.

 

Swig (doya doya içmek)

“Taking a swig” kalıbı, “taking a sip” ile hemen hemen aynı olarak, bir içeceği yudumlayarak içmek anlamını taşır. “sip” ile “swig” arasındaki tek fark, ilkinde ufak yudumlar alırken, ikincisinde büyük yudumlar almaktır. Buna ek olarak “swig” sözcüğü, bir içeceği bardak veya kupa yerine doğrudan şişeden veya sürahiden içerken kullanılır.

Her zaman olduğu gibi, bu makalede öğrendiklerinizi de English Ninjas eğitmenleriyle İngilizce konuşma pratiği yaparken gözden geçirmeyi unutmayın.

 

Hemen kaydolarak eğitmenlerimizle pratik yapmaya başlayın, İngilizceniz için harekete geçin!

 

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *