İngilizcede Sıfat Sıralaması Kuralı

İngilizcede Sıfat Sıralaması Kuralı

 

İngilizce, öğrenmesi zor bir dil olmasa da farklı bir anadilden gelenler için zorlayıcı noktaları elbette ki var.  İngilizce öğrenme aşamasında anlamakta en çok zorlanacağınız noktalardan biri de muhtemelen sıfat sıralaması olacaktır. İngilizce dilbilgisi kuralları gereği, bir kelimeyi betimlemek için kullanacağınız birbirinden farklı kategorideki sıfatların belli bir sıralamada kullanılması gereklidir, aksi halde cümlenin anlamı değişecek/bozulacaktır.

İngilizcedeki sıfat sıralaması nedir?

Birbiri ardına gelecek İngilizce sıfatlar şu sıralamaya göre kullanılmalıdır:

Opinion, Size, Age, Colour, Origin, Material and Purpose (Fikir, Boyut, Yaş, Renk, Köken, Materyal ve Maksat). Bu sıralamaya da İngilizcede kısaca “OSACOMP” kuralı denir.

Anadili İngilizce olanlar bu sıralamayı dile maruz kalarak öğrendikleri için size bu kuralın neden var olduğunu anlatamazlar. İngilizceyi ikinci dil olarak öğrenenler için ise bu kural, ezberlemesi veya akılda tutması en zor olanlarından biridir. Ancak her zaman dediğimiz gibi yeterli pratikle tüm zorlukların üstesinden gelerek İleri seviye bir İngilizce kullanıcısı olabilmek mümkün.

Örnekler:

A beautiful small old red round Norwegian fabric armchair. (Güzel küçük eski kırmız yuvarlak Norveç yapımı kumaş bir sallanan sandalye.)

A comfortable big new blue tight Russian furry jacket. (Rahat büyük yeni mavi dar Rus yapımı tüylü ceket.)

Bu İngilizce cümleler, OSACOMP kuralına örnek olarak verildiği için elbetteki gereksiz derecede uzun, ancak sıfat (adjective) sıralamasını öğretmesi bakımından birer örnek olarak son derece faydalı. Ne var ki çoğu zaman bi İngilizce cümle kurarken kullanılacak sıfat sayısı en fazla üçtür ve normal hayatta kuracağınız cümleler bu örneklerden çok daha kolay ve anlaşılır olacaktır.

 

Sıfatlar yanlış sıralanırsa ne olur?

Peki, bol sıfatlı bir İngilizce cümle kurarken sıfatları OSACOMP kuralına göre değil de yanlış sırayla kullanırsanız ne olur? Böyle bir durumda kullandığınız İngilizce sıfatların sırasını karıştırırsanız panik yapmayın! Anadili İngilizce olan kişiler muhtemelen ne demek istediğinizi anlayacak ve hatta belki de size doğru sıralamayı gösterecektir. Aşağıdaki iki farklı örnekte, kurulan cümlelerdeki sıfat sıralamalarının doğru ve yanlış örneklerini görebilirsiniz.

Örnekler:

Doğru – Big black leather bag (Büyük siyah deri çanta)

Yanlış – Black leather big bag (Siyah deri büyük çanta)

 

Doğru – Small metal yellow car (Küçük metal sarı araba)

Yanlış – Yellow metal small car (Sarı metal küçük araba)

 

Bu örneklerde gördüğünüz gibi, kullanılacak farklı türdeki sıfatların sıralaması OSACOMP kuralına göre yapılmadığı zaman, tıpkı örneklerin Türkçe çevirilerinde olduğu gibi, cümlede anlam değişikliği yaşanacaktır. Bu tip anlam değişikliklerini engellemek için bu kuralın uygulanması son derece önemlidir.

 

İngilizce sıfat sıralamasını öğrenmenin en iyi yolu nedir?

Ne yazık ki OSACOMP kuralını öğrenirken işinize yarayabilecek, işinizi kolaylaştıracak herhangi bir kısa yol bulunmuyor. İngilizce konuşma, İngilizce yazma, İngilizce okuma veya İngilizce dinlemede olduğu gibi, İngilizceyle ilgili herhangi bir konuda kendinizi geliştirmenin veya yeni bir şey öğrenmenin tek yolu pratik yapmaktır. Konu yeni bir dil öğrenmek olduğunda pratik yapmaktan daha verimli bir çalışma yöntemi kesinlikle yoktur.

İngilizcenizin hangi yönünü geliştirmeyi amaçlıyorsanız amaçlayın, yapabileceğiniz en iyi pratik anadili İngilizce olan biri veya ileri seviye bir İngilizce konuşmacısıyla konuşmaktır.

English Ninjas’ın anadili İngilizce olan eğitmenleriyle istediğiniz zaman istediğiniz yerden pratik yaparak İngilizcenizi her anlamda geliştirebilirsiniz.

 

Hemen kaydolarak eğitmenlerimizle pratik yapmaya başlayın İngilizceniz için harekete geçin

Referanslar:

Kaynak 1Kaynak 2

 

 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir