İngilizcemi nasıl geliştirebilirim? Yaşlılar ile konuşurken ya da akıcı konuşan biri olduğunda utangaç hissediyorum.

Eğer diğer insan iyi derecede İngilizce konuşmuyorsa akıcı konuşabiliyorum. Dil bilgimi geliştirmek ve utangaçlığımı kaldırmak için ne yapmalıyım?

Akıcı olsa da,olmasa da İngilizce bilen biri ile İngilizce konuşmak bir çok kişi için korkutucu olabilir.İngilizce iletişim kurmaya çalışırken utangaç duymak, konuşmacı olarak güven eksikliğinden kaynaklanır.Doğru bir şey söylemezseniz, dünyanın sizi yargılayacağını hissedersiniz.Ama iyi haber şu ki, o iş öyle değil.

İngilizcenin en güzel yanı evrensel bir dil olmasıdır ve dünyanın her yerinden insanlar tarafından konuşulmaktadır.Elbette, hepsi dili tam olarak bilen dil bilimci ve bilgin değildir.İnsanlar çeşitli vurgular, farklı lehçeler, tonlamalar vb. İle konuşurlar.Hatta, aynı ülkenin farklı yerlerinden insanlar bile çoğu zaman birbirlerini anlamada sorun yaşarlar.Bu yüzden, insanların İngilizce’nin her türünü ve varyasyonlarını duymaya alıştığını unutmayın.

Daha az utangaç hissetmenize yardımcı olacak birçok ipucu vardır:

1.Yavaş konuşun – Ana dilinizde olduğu gibi İngilizceyi de akıcı gibi göstermenize gerek yok.Yavaşça konuşmak, düşüncelerinizi düzenlemenize ve daha sakin olmanıza yardımcı olacaktır.Aslında, son derece yavaş konuşma, birçok İngilizce öğretmeni tarafından, öğrencilerin konuşmalarını geliştirmelerine yardımcı olması için kullanılan bir tekniktir.

2.Soru sor – Soru sormak, yalnızca bir sohbete katılmayı hissetmek için harika bir yöntem değil, aynı zamanda iletişimin kontrolünü ele almak için de mükemmel bir yoldur.Başka bir deyişle, topu konuşma ortağınıza iletiyorsunuz.

3.KISS – The “keep it simple, stupid”yöntemi de konuşmaya uygulanır.İngilizce konuşurken, birçok kişi kendi dillerinde olduğu gibi karmaşık cümleler kurmaya çalışır.Buna gerçekten gerek yok.İngilizce basitliği sever.Basit yapılara bağlı kalın. Sizin daha rahat hissetmenizi sağlayacaklardır.

4.Kendine güven – Birçok çalışma,kendinden emin davranarak, insanların esasen daha güvenli hissettiğini gösteriyor.Bu aynı zamanda “başa çıkana kadar sahte” olarak da bilinen ilke, sorumlu görünmenize yardımcı olmak için harika bir ipucudur, bu da sizi sorumlu hissetmenizi sağlar.

5.Doldurucu kelimeleri kullanın – Konuşurken “ums”, “ers” ve “ahs” kullanımında yanlış bir şey yoktur.Bu bir zayıflık işareti değildir – ana dili İngilizce olanlar her zaman bunu yapar.

6.Uygulama! – Bu en önemli ipucudur.Daha iyi bir konuşmacı olmanın en etkili yolu konuşma pratiğidir.Bunu başarmanın birçok yolu vardır.Kendinizi rahat hissedeceğiniz bir konuşma ortağı bulabilir, böylece utangaç hissetmez veya yargılanmazsınız.Bu tür bir konuşmacı şahsen sizin için uygun değilse, mobil uygulamalar ve çevrimiçi konuşma sınıfları da vardır.English Ninjas, konuşmanızı pratik yapmanıza ve utangaçlığınızın üstesinden gelmenize yardımcı olacak nitelikli bir öğretmen / sohbet ortağı bulmanın en iyi yollarından biridir.

English Ninjas aboneliğinize bugün başlamak ister misiniz?

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *