İngilizcenizi Geliştirecek 10 Yabancı Dizi Önerisi

İngilizceyi sevdiğiniz dizilerle eğlenceli ve keyifli bir şekilde öğrenmek istemez misiniz? Cevabınız “evet” ise doğru yerdesiniz.

Günümüzde her alanda karşımıza çıkan İngilizceyi öğrenmek için yoğun bir çalışma yapmanız gerekir. Bunun yanı sıra, İngilizce konuşmak için sürekli yeni kelimeler öğrenerek kelime dağarcığınızı da geliştirmelisiniz. Ancak İngilizce öğrenmek için teorik dil bilgisi kurallarının yanında, günlük konuşma diline de hâkim olmak gerektiğini göz önünde bulundurmanız gerekir. Bu doğrultuda, İngilizceyi akıcı bir şekilde konuşabilmek için sadece yeni kelimeler öğrenmeye odaklanmak yerine cümle kalıplarına ve kurallarına aşina olmanız ve bu yönde kendinizi sürekli geliştirmeniz oldukça önemli. Peki, İngilizcenizi geliştirmek ve konuşabilmek için tek bir platformda üstelik eğlenceli bir şekilde nasıl pratik yapabilirsiniz?

Elbette yabancı diziler izleyerek. İngilizcenizi geliştirmek için pek çok farklı yol deneyebilirsiniz, ancak yabancı diziler hiç kuşkusuz öğrenme sürecinizi daha zevkli hale getirecektir.  Yabancı diziler hem kelime dağarcığınızın gelişmesini hem de kelime telaffuzlarınızı öğrenmenizi sağlayarak, İngilizceyi daha akıcı konuşmanıza ve daha rahat anlamanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca, farklı türdeki dizileri izlerken, hem günlük hayattaki kelime kullanımlarına, hem de terimlere aşinalık kazanabilirsiniz. Üstelik bütün bunları istediğiniz zamanda ve evinizin konforunda yapabilirsiniz.

İşte eğlenceli zaman geçirirken, aynı zamanda İngilizcenizi geliştirmenize yardımcı olacak yabancı dizi önerileri.

1.Lost

İlgi çekici konusuyla büyük bir izleyici kitlesini peşinden sürükleyen Lost, bir uçak kazası sonucu adada mahsur kalan bir grup insanın yaşadıklarını konu alıyor. En popüler yabancı diziler arasında ilk sıralarda yer alan yapım, kolay anlaşılır dili ve yalın cümle kullanımı sayesinde İngilizcesini geliştirmek isteyenler için hem yararlı hem de keyifli bir seçenek haline geliyor. Bu arada, dizinin merak uyandıran hikâyesinin sizi sararak sıkılmadan izlemeniz için motive edebileceğini de belirtmeden geçmeyelim.

2.Lie To Me

Psikolog Paul Eckman’ın bilimsel çalışması “A Human Lie Detector”dan (Canlı Yalan Makinesi) esinlenen “Lie To Me”, Dr. Lightman ve ekibinin söylenen yalanları belirleme sürecini konu alıyor. Her bölümde farklı olaylar üzerine kurgulanan dizi, sade ve anlaşılır dil yapısıyla, İngilizcenizi geliştirebilmeniz için ideal alternatifler arasında yer alıyor.

Lie To Me, günlük yaşamda en yaygın kelimeleri kullanan dil yapısı ile özellikle orta seviye İngilizce kullanıcılarının kendilerini geliştirmesine imkân tanıyor. Dizi ayrıca kelime dağarcığını zenginleştirmeye ve genel cümle kalıplarına aşina olmaya yardımcı oluyor.

3.Friends

Uzun yıllardır sevilen komedi dizilerinden biri olan Friends, mizah ve dostluk ögelerinin birleşimini sunuyor. Her biri farklı karakterlere sahip 6 arkadaşın yaşadıkları komik olayları ekrana getiren diziyi izlerken hem keyifli zaman geçirecek, hem de günlük konuşma dilindeki basit İngilizce diyaloglar ile kendinizi geliştireceksiniz. Komedi dizilerinden hoşlananların her bölümünü sıkılmadan izleyeceği bu yapım, İngilizce konusunda pratik yapmak için tercih edilebilecek diziler arasında yer alıyor.

4.The Bing Bang Theory

En başarılı komedi dizilerinden biri olan The Bing Bang Theory, hem keyifli zaman geçirmek, hem de İngilizce öğrenmek isteyenlerin ihtiyaçlarına cevap verecek nitelikte bir yapım olarak karşımıza çıkıyor.  İki fizikçi ev arkadaşı ve güzel sarışın komşularının arasında yaşanan olayları eğlenceli bir dille işleyen bu dizi, İngilizce kelime dağarcığınızı ve cümle kurma yeteneğinizi geliştirmenize yardımcı olacak.

5.Vikings

Tarih denilince ilk akla gelen yapımlardan olan Vikings, Vikingler ve İskandinav Mitolojisi’nin meşhur kahramanı Lagnar Lothbrok’un hikâyesini gözler önüne seriyor. Mitolojik anlatımı etkileyici görsellerle bütünleştiren dizi, keyifli bir ekran deneyimi sunuyor. Her seviyeye uygun yalın ve anlaşılır bir dil kullanan ve bu sayede her kesimden izleyiciye hitap edebilen Vikings, İngilizcenizi konforlu bir şekilde geliştirmeniz için zemin hazırlıyor.

6.Game Of Thrones

Görsel kalitesi ve senaryosu ile fark yaratan Game of Thrones, en başarılı televizyon yapımlarından biri olarak kabul ediliyor.  Fantasik kurgu ve Orta Çağ tarihine dair pek çok şeyi bulabileceğiniz dizinin dili İngilizcesini geliştirmek isteyenler için rahatlıkla anlaşılabilecek bir sadelik ve akıcılıkta ilerliyor. Özellikle yeni kelimeler öğrenmek ve konu akışını yakalamak istiyorsanız, bu diziyi izlemenizi öneririz.

7.Suits

Amerikan hukuk ve iş dünyasına dair olayları konu alan Suits, özelikle İngilizce teknik ve hukuki terimlere ilgisi ve gereksinimi olan kişilere çok şey katacak diziler arasında yer alıyor. Hukuk Fakültesi’nden atılan Mike Ross ile Harvard mezunu Harvey Specter’ın kesişen yolları ile ortaya çıkan olaylar silsilesini eğlenceli bir şekilde aktaran dizi, iş ya da hukuk dünyasına adım atmak isteyen öğrenciler için yararlı bir yapım olma özelliği taşıyor.

8.Breaking Bad

Tercihiniz drama dizilerden yanaysa Breaking Bad, İngilizcenizi geliştirmek için cazip alternatifler arasında. Lise Kimya öğretmeni Walter White’ın akciğer kanseri olduğunu öğrenmesiyle bir anda hayatının değişmesi ve uyuşturucu madde üretimine yönelmesiyle gelişen olayları konu alan dizi, sakin ama keyifli bir kurguyla izleyicisini sıkmadan ilerliyor. Ödüllü bir Amerikan dizisi olan bu yapımın akıcı konuşmaları ve günlük yaşamda kullanabileceğiniz cümle yapıları ile İngilizceye daha fazla hâkim olmanıza yardımcı olacağınız söyleyebiliriz.

9.Stranger Things

80’ler Hollywood’una gönderme yapan dizi, bilim kurgu ve korku türlerinde oldukça ilgi çekici yapımlar arasında öne çıkıyor. Kaybolan 12 yaşında bir çocuk ve bu çocuğu bulmak için çocuğun arkadaşlarına yardım eden olağanüstü yeteneklere sahip bir kızın hikâyesinden yola çıkarak gizli güçlere uzanan maceraları ekrana getiren bu dizi, izleyicilerini adeta içine çekiyor. Karmaşık olay kurgusunun aksine oyuncuların çoğunun çocuk olması ile kısa diyaloglar ve anlaşılır bir İngilizce kullanan bu dizi, duyduğunuzu anlama ve yeni kelimeler öğrenme konusunda size yardımcı olacak.

10.House of Cards

Michael Dobbs’un aynı isimli kitabından uyarlanarak ekrana taşınan House of Cards, özellikle politik konulara ilgi duyan kişilerin ilgiyle izleyeceği dizilerden biri. Gerçekçi hikâyesi ve zaman zaman gerilim içeren sahneleri ile oldukça sürükleyici olan yapım, ABD başkanı olabilmek için her yolu deneyen hırslı politikacı Frank Underwood ve eşinin yükselişini konu alıyor. Teknik ve politik terimlerle sıklıkla karşılaşacağınız bu dizi, özellikle iş İngilizcesi ve resmi İngilizce terimler öğrenmek isteyenler için başarılı bir kaynak!

Bonus:

Yabancı dizi izlemek hiç kuşkusuz İngilizcenizi geliştirmenin en keyifli ve konforlu yollarından bir tanesi. Yabancı dizilerin İngilizce kelime ve cümle yapılarına aşinalık kazanmanıza yardımcı oldukları bir gerçek. Ancak İngilizceyi akıcı ve doğru bir şekilde konuşmak için anadili İngilizce olan biriyle diyaloglar kurmak size büyük fayda sağlayacaktır.

Konuşma pratiği yapmak için English Ninjas’ın anadili İngilizce olan eğitmenleriyle konuşabilir, bu sayede İngilizce konuşma pratiği yaparken keyifli zaman geçirebilirsiniz. Ücretsiz kayıt olmak için tıklayın!

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *