İngilizcenizi Geliştirecek Alt yazılı 10 Film

İngilizce öğrenme aşamasında okuma ve yazma kadar dinleme de büyük önem taşıyor. Doğru iletişim kurabilmek için en gerekli becerilerden biri olan dinleme ve dinlediğini anlama, İngilizce öğrenirken üzerinden en çok durulan konulardan biri. Eğer siz de bu becerinizi geliştirmek ve İngilizce öğrenme yolculuğunuzda bir adım öne çıkmak istiyorsanız, bunun en keyifli yollarından biri olan İngilizce alt yazılı film izlemekle işe başlayabilirsiniz. Üstelik İngilizce alt yazılı film izlemek, dinleme yeteneğinizi geliştirmenin yanı sıra, kelimelerin doğru yazılışını görmek açısından da oldukça faydalı. İşte İngilizce öğrenirken izleyebileceğiniz alt yazılı filmler!

1.Forrest Gump (Forrest Gump)

Tür: Drama

Süre: 2 saat 22 dakika

Tüm zamanların en iyi filmlerinden biri olarak gösterilen ve klasikler arasında yerini alan Forrest Gump, İngilizce alt yazılı film izlemek isteyenler için en ideal seçeneklerden biri olarak öne çıkıyor. Zeka seviyesi yaşıtlarından düşük olan Forrest Gump’ın başından geçenleri, sevdikleriyle ilişkilerini ve hayata bakışını anlatan bu film, aynı zamanda Amerikan toplumu hakkında bilgi vermesiyle de ilgi çekiyor. Tom Hanks’in başrolünde olduğu filmi orijinal dilinde alt yazılı izlemek hem çok keyifli hem de öğretici.

2.The King’s Speech (Zoraki Kral)

Tür: Tarihi, Drama

Süre: 1 saat 58 dakika

İngilizce alt yazılı film denince akla ilk gelen filmlerden bir diğeri de 2010 yapımı The King’s Speech (Zoraki Kral). Kekemelik sorununu çözmek için bir konuşma terapistiyle çalışmaya başlayan İngiltere Kralı 6. George’un hikayesini anlatan film, oyuncu kadrosu ve etkileyici konuşma sahneleriyle İngilizce’yi öğrenirken, tarihi olaylara da ışık tutmasıyla etkileyici olmayı başarıyor. Colin Firth ve Helena Bonham Carter gibi ünlü İngiliz oyuncuları kadrosunda bulunduran film aksan çalışması yapmak için de oldukça faydalı.

3.(500) Days of Summer (Aşkın 500 Günü)

Tür: Romantik Komedi

Süre: 1 saat 35 dakika

Romantik komedi sevenlerin baş ucu filmlerinden olan Aşkın (500) Günü, farklı olay örgüsüyle şaşırtırken, eğlenceli diyaloglarıyla da İngilizce öğrenme sürecinize katkıda bulunuyor. Tom ve Summer arasındaki farklı ilişkinin konu edildiği film, keyifli vakit geçirmek istediğinizde izleyebileceğiniz romantik komedilerin başında geliyor. Zooey Deschanel ve Joseph Gordon Levitt’in başarılı oyunculuklarıyla göz doldurduğu film, aşk filmlerine farklı bir gözle bakmanızı sağlıyor.

4.The Shawshank Redemption (Esaretin Bedeli)

Tür: Dram, Polisiye

Süre: 2 saat 22 dakika

İzlenmesi gereken filmler listesinin her zaman en üst sıralarında bulunan Esaretin Bedeli, hem ilgi çekici konusu hem de akıllardan çıkmayan diyaloglarıyla İngilizce öğrenenler için oldukça faydalı. Morgan Freeman ve Tim Robbins’in başrolde olduğu film, Shawshank Hapishanesi’nde geçen korku ve umut dolu bir serüvenin çarpıcı öyküsü olarak akıllara kazınıyor. Stephen King’in romanından uyarlanan Esaretin Bedeli, hem arkadaşlık ilişkilerinin hem de adalet mücadelesinin başarıyla yansıtıldığı filmlerden biri.

5.The Social Network (Sosyal Ağ)

Tür: Biyografi

Süre: 2 saat

Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’in hayat hikayesini konu alan Sosyal Ağ, ilginç kurgusunun yanı sıra, kolay takip edilebilir diyaloglarıyla İngilizce alt yazılı olarak izleyebileceğiniz filmlerden biri. Zuckerberg’in başarı ve aynı zamanda yalnızlık hikayesi olarak da yorumlanan filmde sosyal medya ile ilgili birçok İngilizce terim de duyabilirsiniz.

6.Dead Poets Society (Ölü Ozanlar Derneği)

Tür: Dram, Gençlik

Süre: 2 saat 8 dakika

Robin Williams’ın bir İngilizce profesörünü canlandırdığı 1989 yapımı Ölü Ozanlar Derneği, hala birçok eğitim kurumunda ders niteliğinde izletilen filmlerden biri. Yeni atandığı okuldaki klasik eğitim kalıplarının dışına çıkmayı başaran ve öğrencilerine ilham veren Mr. Keating’in unutulmaz hikayesinin anlatıldığı film, İngilizce öğrenenlerin izlemeden geçmediği filmlerin başında geliyor.

7.Toy Story (Oyuncak Hikayesi)

Tür: Animasyon

Süre: 1 saat 21 dakika

Sadece çocukların değil, yetişkinlerin de severek izlediği Oyuncak Hikayesi, animasyon tutkunlarının tekrar tekrar izlediği filmlerden biri. Andy isimli bir çocuğun oyuncakları arasında yaşanan eğlence dolu rekabetin konu edildiği filmde, anlaşılır diyaloglar ve komedi unsurları İngilizce öğrenenler için filmi keyifli bir hale getiriyor.

8.The Hunger Games (Açlık Oyunları)

Tür: Bilim kurgu, Aksiyon

Süre: 2 saat 22 dakika

Birçok bilim kurgu filminin aksine oldukça anlaşılır terimlerin kullanıldığı Açlık Oyunları, keyifli vakit geçirirken İngilizce öğrenmenize de katkı sağlayacak yapımlardan biri. Jennifer Lawrence ve Liam Hemsworth’ün başrollerini paylaştığı film Panem adlı hayali ülkede her yıl düzenlenen açlık oyunları ve bu oyunu kazanmak için verilen büyük savaşı konu alıyor.

9.The Queen (Kraliçe)

Tür: Dram, Tarihi

Süre: 1 saat 43 dakika

Özellikle İngiliz Kraliyet Ailesi’nin hayatına ilgi duyanların izlemesi gereken filmlerden biri de Kraliçe. Prenses Diana’nın ölümünden sonra aile içinde yaşananlar ve Kraliçe’nin tepkilerini konu alan filmi İngilizce alt yazılı izleyerek hem yeni kelimeler öğrenebilir hem de tarihi olaylar hakkında fikir sahibi olma fırsatı yakalayabilirsiniz. Kraliçe filmi aynı zamanda İngiliz aksanını öğrenmek için de ideal filmlerden biri.

10.Twilight (Alacakaranlık)

Tür: Fantastik, Gençlik

Süre: 2 saat

Modern dünyanın romantik vampir hikayelerinden biri olan Alacakaranlık, İngilizce öğrenme serüveninize farklı tat katacak filmlerden biri. Genç kız Bella ve vampir Edward arasındaki aşk hikayesini İngilizce alt yazılı olarak izlerken, günlük konuşma dilini de duyma fırsatı yakalayabilirsiniz. Film ayrıca, anlaşılır bir Amerikan aksanı sunmasıyla da öne çıkıyor.

 

İngilizce öğrenme sürecinize büyük katkı sağlayacak filmleri ve çok daha fazlasını EnglishNinjas.com’da bulabilir, dil öğrenirken eğlenebilir ve keyifli vakit geçirebilirsiniz. Üstelik EnglishNinjas.com ile filmleri orijinal dilinde izlerken, dinleme becerilerinizi geliştirebilir ve farklı aksanları duyma fırsatı yakalayabilirsiniz. English Ninjas topluluğuna hemen katılarak, İngilizce serüveninizi bir üst seviyeye çıkarın! Ücretsiz kayıt olmak için hemen aşağıdaki butona tıklayın.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *