İngilizcenizi geliştiriren Komedi Filmleri

İngilizce öğrenmek günümüzde herkes için artık zorunlu bir ihtiyaç olsa da çoğu zaman zorlayıcı ve disiplin gerektiren bir süreç. Peki bu süreci daha keyifli hale getirmek mümkün mü? İngilizce komedi filmleri izlemek bu konuda size yardımcı olabilir.

Yorucu ve sıkıcı bir günün ardından kanepenize uzanıp bir komedi filmi izlerken günün stresini atabilirsiniz. Ek olarak İngilizce dil bilgisi, konuşma ve anlama becerilerinizi de geliştirebilirsiniz. Tabii bu süreçten maksimum verim almak için amacınıza uygun bir film bulmalısınız. Hangi filmi seçeceğinize karar vermeden önce aşağıdaki film listesine göz atarak daha kolay ve hızlı bir şekilde seçim yapabilirsiniz.

İşte İngilizcenizi geliştirecek ve İngilizce öğrenme sürecinizi daha keyifli hale getirecek en iyi İngilizce komedi filmleri…

The Break-up (Ayrılık)

Eğlenceli kurgusuyla ön plana çıkan The Break-up, özellikle romantik komedi severlerin tebessümle izleyebileceği filmlerden biri. Film, Gary (Vince Vaughn) ve Brooke (Jennifer Aniston) karakterlerinin tanışma hikâyeleriyle başlıyor. Birlikte yaşamaya çalışan çiftin farklı ilgi alanları olduğunu fark etmesiyle ayrılması üzerine gelişen süreçte başlarından geçen olayları konu alıyor. Film, farklı açılardan İngilizcenizi ilerletmenize katkıda bulunuyor. Öncelikle film içerisindeki diyaloglar, günlük konuşma dilini farklı açılardan kavramanıza zemin oluşturuyor. Ayrıca, diyalogların basit ve anlaşılır bir tonda ilerlemesi, temel seviyedeki kullanıcıların konuşmaları ve kelime telaffuzlarını rahatlıkla takip edebilmesini sağlıyor. Bu sayede İngilizce öğrenme sürecinde karşılıklı iletişim kurma yönünüzü geliştirmeniz mümkün.

Police Academy Series (Polis Akademisi Serisi / 1-2-3-4-5-6-7)

İşte komedi anlamında her şeyi bulabileceğiniz, aynı zamanda da İngilizcenizi geliştirebileceğiniz bir film serisi. İlk filmi 1984 yılında yayınlanan ve devam filmleri 1990’lara kadar devam eden bu modern klasik seride, Polis Akademisi’nde eğitim gören polis adayları ve başlarındaki şefin birbirinden komik maceralarını sizi gülmekten kırıp geçireceği kesin. Her bir film televizyonlarda defalarca yayınlandı ve yayınlanmaya devam ediyor ama bir daha ki sefere orijinal dilinde ve dikkatle seyretmeyi deneyin. Ağırlıklı olarak genel İngilizcenin konuşulduğu bu film, hem İngilizce günlük konuşma becerinizi hem de kelime dağarcığınızı geliştirmeye yardımcı oluyor. Ayrıca, filmde kullanılan kelimeler ve cümle yapıları, İngilizceye yeterince hâkim olmayanların dahi anlayabilecekleri düzeyde.

Toy Story (Oyuncak Hikâyesi)

1995 yılında izleyicilerle buluşan ve 2019 yılında yayınlanan son filmiyle birlikte toplam dört filmlik bir seri olan Toy Story (Oyuncak Hikâyesi), aksiyon ve komedi tutkunlarına hitap edecek bir hikayeyle karşınıza çıkıyor. Andy adında bir çocuğun, o ve ailesi yokken gerçeğe dönüşen oyuncaklarının hikâyesini konu alan film, ilk bakışta çocuklara yönelik bir film gibi görünse de kurgusu ve içeriği ile her yaştan izleyicinin ilgisini baştan sona canlı tutmayı başarıyor. Toy Story, zengin animasyon içeriğinin birincil hedef kitlesinin çocuklar olmasından dolayı yalın bir İngilizce yapısına sahip. Bu açıdan, gerek hikâye gerekse kullanılan dil, İngilizce seviyeniz başlangıç seviyesi olsa bile zorlanmadan konuyu kavramanızı sağlıyor. Diğer yandan, yetişkin mizahından da ustaca yararlanan film, izleyicilerin kelime dağarcığını zenginleştirirken kelime telaffuzlarını öğrenmeleri için de uygun.

Yes Man (Bay Evet)

Komedi denilince pek çoğumuzun aklına gelen ilk isimlerden biri olan Jim Carrey’nin başrolünde olduğu Bay Evet, komik üslubu ve eğlenceli sahneleriyle size başlı başına bir komedi şöleni yaşatıyor. Evden çıkmayan, eşinden ayrılmış ve mutsuz bir erkek olan Carl (Jim Carrey) gittiği terapist sonrasında bir programa katılıyor ve “Her şeye evet de!” prensibiyle hareket etmeye başlıyor. Sonrasında hayatı bambaşka bir hale dönüşüyor. Başından sonuna kadar her sahnesini kahkahalarla izleyeceğiniz bu film, zorlu dil öğrenme sürecinizi daha kolaylaştıracak. Aynı zamanda filmin konuşma dili ve diyalog yapısı itibarıyla İngilizce aksanınızı geliştirebilir ve bu sayede hızlı konuşmaları takip etme becerisi kazanabilirsiniz.

Dumb & Dumber (Salak ile Avanak)

Yine Jim Carrey’nin oyunculuğuyla akıllarda yer etmiş komedi filmlerinden başka bir tanesi de hiç kuşkusuz Dumb & Dumber, yani Salak ile Avanak. Saf ve beceriksiz iki ev arkadaşının, arabalarına yolcu olarak binen bir kadına, unuttuğu para dolu çantayı ulaştırmak için uzun bir yolculuğa çıkmalarını anlatan bu yapım, tam gülmeye ihtiyacınız olduğunda tercih edebileceğiniz yapımlardan. Karakter yapısından dolayı oldukça basit ve sade bir dil doğrultusunda ilerleyen filmde olay akışını kolaylıkla anlamanız mümkün. İngilizce konuşma ve dinleme becerinizi artıran filmin açık ve net biçimde dile ifade edilen diyalogları ise kelime telaffuzu açısından da pratik yapmanıza imkân tanıyor.

Due Date (Git Başımdan!)

Film, kısıtlı bir zamanda, doğum yapacak olan eşinin yanına gitmeye çalışan Peter Highman’ın başına gelen olayları anlatıyor. Bu filmde karakterin yaşadığı talihsizlikleri kahkahalarla izlerken aynı zamanda İngilizcenizi de geliştirmeniz mümkün. Filmin genel konuşma dilinin oldukça sade ve akıcı bir şekilde devam etmesi, özellikle İngilizceyi yeni öğrenmeye başlayan kişilerin bile konuşmaları takip edebileceği bir ortam sunuyor. Günlük dilinin yoğun olarak yer bulduğu bu filmle eğlenirken İngilizce iletişimde kullanılan kelimelere ve zaman zaman basit terimlere aşinalık kazanabilirsiniz.

Crazy, Stupid, Love (Çılgın, Aptal, Aşık)

2011 yılı Amerikan yapımı Crazy, Stupid, Love filminde, herkesin hayalini kurduğu mutlu bir hayata sahip olan Cal Weaver, karısı bir anda kendisini aldatınca ve ardından ondan boşanmak isteyince gerçeklerle yüzleşiyor. Sonrasında bir barda tanıştığı çapkın bir genç adam olan Jacob ile bekârlığın nasıl keyifli hale geleceğini öğrenmek üzerine bambaşka bir hayata başlıyor. Bu yeni hayata dair karmaşık ve komik olayları konu alan film, oldukça zevk alacağınız türden. Yapım, eğlenceli ve günlük dil kullanımlarını mizahi ögeler ve kusursuz Amerikan aksanı ile bir araya getirerek farklı kalıpları ve aksanları tanımanıza ve anlamanıza yardımcı oluyor. Ayrıca, film içerisinde geçen öbek fiiller (phrasal verbs) ve modern argo tabirler ile hem dil bilgisi hem de konuşma açısından kendinizi geliştirme olasılığınız var.

The Hangover (Felekten Bir Gece)

Dört yakın erkek arkadaşın bekârlığa veda partisi için Las Vegas’a gidişi ve sonrasında yaşadıkları ama başta hiçbir şey hatırlamadıkları akıl almaz maceraları konu alan The Hangover her an ilginizi canlı tutacak mizahi unsurlar barındırıyor. Seri, 3 filmden oluşuyor. Zach Galifianakis, Bradley Cooper, Ed Hemles ile Justin Bartha’nın rol aldığı seri, komedi türündeki en başarılı yapımlar arasında yer alıyor. Hatta artık yabancı komedi filmi denilince akla gelen ilk 10 yapımdan bir tanesi. Film karakterlerinin kullandığı günlük dil, en çok başvurulan İngilizce günlük kelimelere ve cümle kalıplarına aşinalık kazanmanıza yardımcı oluyor. Bunun yanında filmde yer verilen Amerikan argosu, özellikle yurt dışında yaşamak isteyenler için konuşma kalıpları konusunda pratik yapma olanağı sağlıyor.

Home Alone (Evde Tek Başına / 1-2-3-4-5)

Home Alone serisi, komedi türünde klasikleşen yapımlardan bir tanesi. Ailesinin kendisini unutması ile evde tek başına kalan Kevin’in, eve giren hırsızlarla yaşadığı birbirinden eğlenceli maceraları konu alıyor. Kevin’in sevimli tavırları ve hırsızların başına gelenler sayesinde kahkahalarınızı eksik etmeyeceğiniz bu filmin, İngilizcenizde kayda değer bir katkısı olacaktır. Basit ve anlaşılır diyaloglarla devam eden film, her seviyede İngilizce kullanıcısının olay akışını takip edebilmesine imkân veriyor. Ek olarak, bu filmi izleyerek günlük konuşma diline dair yeni kelimeler ve cümle kalıpları öğrenerek İngilizce konuşma becerini geliştirebilirsiniz.

English Ninjas, ana dili İngilizce olan eğitmenlerle iletişim kurmanızı sağlayarak İngilizceyi çok daha etkili bir şekilde öğrenmenize yardımcı oluyor. İngilizcenizi geliştirmek için film izlemek kadar keyifli bir yol daha arıyorsanız Englishninjas.com’u ziyaret ederek hemen İngilizce öğrenmeye başlayabilirsiniz.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *