İngilizcenizi Geliştiren Bilgisayar Oyunları

“Oyun oynamak için biraz büyük değil misin?”

“Vaktini boşa harcadığını düşünmüyor musun?”

“Bunun yerine yararlı bir şey yapamaz mısın?”

Bilgisayar oyunu oynamayı seviyorsanız, eminiz bu soruları en az bir kere duymuşsunuzdur. Ancak, bilgisayar oyunları aslında İngilizcenizi geliştirmek için size yardımcı olabilir.

İngilizce öğrenme sürecindeyseniz belli bir program dahilinde ve disiplinli bir tempoda çalışmanız gerekir. Fakat bu süreci keyifli hale getirmenin de bazı yolları var. Bunlardan biri de bilgisayar oyunları oynamak. İngilizce öğrenmek ve oyun oynamak kulağa birbirinden çok farklı iki zıt kavram gibi gelse de aslında bilgisayar oyunları İngilizce yeterliliğinizi artırma desteği sağlar. Bu konuda yapılan araştırmalarda bu varsayımı destekler nitelikte kanıtlar bulunur.

Elbette size gerçekten fayda getirecek oyunları tercih etmeniz gerektiğini de unutmayın. Sonuçta, Candy Crush oynamak, ‘Loading’, ‘Sweet!’ ve ‘Level 534’ dışında size fazla İngilizce öğretmeyecek. Ne var ki, İngilizce içeriği bakımından zengin olan yüzlerce mükemmel hikâye tabanlı oyun var. Özellikle bazı çevrim içi oyunlar, dünyanın her yerinden farklı kullanıcıları bir araya getirerek İngilizce konuşma ve anlama yönünden size bir hazine sunabilir.

Bu doğrultuda, seçim yapmanızı kolaylaştıracak bir rehber olması açısından, İngilizcenizi geliştirecek en iyi oyunlara burada yer verildi. Ancak, bu oyunlara geçmeden önce, bilgisayar oyunlarının İngilizce öğrenmek için neden kullanışlı bir araç olduklarına da göz atabilirsiniz.

Bilgisayar Oyunlarının İngilizce Öğrenmeye Katkıları

Okuma becerilerinizi geliştirir

İngilizce öğrenme sürecinde ilk başlarda farklı bir alfabe ve bu alfabe doğrultusunda okuma sorunları yaşamanız normaldir. Bilgisayar oyunları gerçek kullanıcılarla ve aktif diyaloglarla ilerleyen bir dünyadır; oyunda başarılı olmanız bu diyalogları takip etme ve anlama becerinize bağlıdır. Bu açıdan, bilgisayar oyunları, İngilizce cümleleri daha hızlı okuma ve anlama becerilerinizi geliştirmenize katkıda bulunabilir.

Daha iyi bir dinleyici olmanızı sağlar

Özellikle çoklu kullanıcılarla çevrim içi çevrim içi ortamda ilerleyen bazı oyunlarda oyuncular sesli komutlar ve birbirleriyle olan konuşmalar dahilinde oyunu devam ettirir. Bu açıdan, bilgisayar oyunları İngilizce konuşmaları anlama ve dinleme becerilerinizin dikkate değer oranda artmasına yardımcı olur.

İngilizce becerilerinizi çok yönlü geliştirir

İngilizceyi öğrenirken sadece bir alanda yoğunlaşmak yeterli seviyeye gelmenizi sağlayamaz. Yani sadece dil bilgisi kurallarına hakimseniz ya da okuma becerinizi artırdıysanız konuşma yönünden de kendinizi geliştirmeniz gerekecektir. Aksi halde, iletişim sorunu yaşamanız olası. İnteraktif şekilde devam eden bilgisayar oyunları sırasında, oyuncular arasında geçen konuşmaları takip etme yazılı İngilizce yeteneğinizi geliştirirken diyaloglara dahil olarak konuşma yönünden de yeterlilik kazanabilirsiniz. Ayrıca, bu iletişim sürecinde yeni kelimeleri ve cümle kalıplarını da öğrenebilirsiniz.

Çoklu görevlerde konsantrasyonunuzu artırır

İletişim çok yönlüdür. Diğer bir deyişle bir kişiyi dinlerken aynı zamanda nasıl ve hangi cümlelerle cevap vereceğinizi düşünürsünüz. Bunu ana dilinizde yapmak kolay olsa da İngilizce öğrenirken elbette çok daha zor olacaktır; çünkü ihtiyacınız olan kelimeleri düşünmek için daha fazla çalışmanız gerekir. Bu aşamada, oyunlar aynı anda daha fazla şeye konsantre olma yeteneğinizin yanı sıra İngilizce iletişim kurma yönünüzü de geliştirecektir.

Bir mola vermenizi sağlar

Keyif aldığınız bir şey için daha istekli ve azimli olursunuz. Çoğu kişi, dil öğrenimini bitmeyen kelime listeleri, saatlerce masada oturarak yapılan pratik çalışmaları ve dil bilgisi kurallarını öğrenmek için bitirilmesi gereken test yığınlarıula ilişkilendirir. Ancak, daha önce de belirtildiği gibi, bilgisayar oyunları İngilizce gelişiminize destek olurken zorlu çalışma programınız için bir anlamda mola vermenize olanak tanır. Bu noktada, öğrenmekten keyif aldıkça ona daha sık ve daha uzun süre ayırmaya başlarsınız. Sürekli (ve tabii ki aşırıya kaçmadan) oyun oynayabilirsiniz; çünkü bu, eğlenceli olmasının yanı sıra çok kullanışlı kelimeler ve konuşmalar ile size fayda getiren bir yöntem.

İngilizcenizi Geliştirmeye Yardımcı Olabilecek Bilgisayar Oyunları

Bilgisayar oyunlarının İngilizceyi öğrenirken sağladığı faydalardan sonra sıra, hemen deneyebileceğiniz oyun örneklerinde. İşte yeni dünyalar keşfederken İngilizcenizi geliştirmede yardımcı olacak oyunlar:

1) Fallout

Nükleer bir savaş sonrası dünyada neler olacağına dair bir konuya sahip olan Fallout, ilginç karakterleri ve kapsamlı hikâyeler içeren kurgusuyla oyuncuların ilgisini çekmesinin yanı sıra eğlenceli diyaloglar da barındırıyor. Dünyanın pek çok yerinde ilgi gören bu oyunda, silah yaparak mutantları yok etme görevi üstlenilirken bu süreçte yeni şeyler satın almanız gerekli. Bütün bunlar için de farklı karakterlerle iletişime geçmeniz şart.

Fallout, çoğunlukla Amerikan aksanına sahip karakterler barındırsa da arada İngiliz aksanına da rastlamak mümkün. Bu açıdan oyun sayesinde farklı aksanlara aşinalık kazanabiliyorsunuz. Ayrıca, oyun içerisinde sürekli diyaloglara dâhil olduğunuz için hem dinleme ve anlama hem de İngilizce iletişim kurma pratiği yapabilirsiniz.

2) Civilization

Yeni bir medeniyet kurma ve onu her yönüyle zenginleştirme üzerine kurgulanmış bir oyun olan Civilization, en ilgi çeken strateji oyunlarından biri olarak karşınıza çıkar. Çevrim içi bir oyun olmasına karşın burada sese ihtiyacınız yok. Ayrıca, oyun içi diyaloglarla da ilgilenmenize gerek yok. Burada önemli olan husus, oyun seviyeleri arasında farklı tarihi açıklamalar içeren metinler ve bu metinler doğrultusunda oyuna yön vermeniz. Bu açıdan, Civilization serisi oyunları özelikle orta ve ileri seviyedeki kişiler için İngilizce metin okuma ve okuduğunu anlama konusunda oldukça yararlı olabilir.

3) The Sims

The Sims serisinin tamamı dijital bebek evleri ve biraz da sanal aile hayatı kurmaya odaklı. Bu doğrultuda, oyunda temel göreviniz bir ev satın almak ve bu evin içerisinde yaşayan ailenin en lüks standartlarda yaşamasını sağlamak. Bu görevi yaparken de elbette gerçek dünyaya benzer şekilde ev eşyaları, mobilyalar, aile ilişkileri ve aktiviteler gibi pek çok kategoriyle ilgilenmelisiniz.

Oldukça eğlenceli bir strateji ve planlama oyunu olan The Sims, yoğun bir konuşma trafiği yaratması sayesinde günlük iletişime dair kelime bilgisini ve cümle yapılarını çok hızlı bir şekilde öğrenmeniz için ortam hazırlar. Ayrıca, oyun içerisinde zaman zaman terim ve günlük İngilizce deyimlerine de rastlamanız mümkün. Bu da farklı sosyal çevrelerle olan iletişiminizi daha akıcı hale getirmek için bir fırsat sunar.

4) Empire Earth

Klasikleşikleşen bilgisayar oyunlar arasında kendine sarsılmaz bir yer edinen Empire Earth, dünya çapında pek çok kullanıcıya sahip. Yeni bir medeniyet kurma ve geliştirme üzerine kurgulanan oyundaki görev ve komutları yerine getirebilmek için oyuncuların birbirleriyle sürekli iletişim halinde olması gerekli. Bu açıdan, oyun, İngilizce iletişimi için oldukça faydalı seçenekler arasında sayılabilir.

5) World of Warcraft

Oldukça popüler oyunlardan biri de hiç kuşkusuz milyonlarca kullanıcıya sahip olan World of Warcraft (WOW). Oldukça karmaşık ve çoklu görevlerle devam eden bu oyun, farklı ülkelerden pek çok kullanıcıyla çevrim içi olarak sohbet edebilme imkânı verir. Bu sayede İngilizce konuşma becerinizi geliştirmenizi sağlar. Diğer yandan, oyun içerisinde hem genel hem de teknik terimler yoğun kullanılır. Bu açıdan, WOW İngilizce kelimelere ve terimlere hakim olmak isteyenler için hem eğlenceli hem de yararlı bir oyun.

6) Professor Garfield: Reading Ring

İngilizce öğrenme sürecinin başındaysanız ve yapboz oyunlarını seviyorsanız Reading Ring oyunu sizin için oldukça faydalı olacak oyunlardan biri. Sevilen çizgi film karakteri Garfield’i kurtarmak için karikatür parçalarını birleştirip doğru sıraya dizmeniz gereken oyunda, ardından gelen soruyu da cevaplamalısınız. Karikatür parçalarına tıkladığınızda yazılar sesli okunur. Bu oyun İngilizce okuduğunu anlama ve dinleme becerilerinizi geliştirmek için eğlenceli bir ortam sunar. Bunun yanında, görsel ögeler açısından zengin bir içeriğe sahip olan oyun, İngilizce kelimeleri daha akılda kalıcı hale getirerek kelime dağarcığınızın gelişimine katkıda bulunur.

İngilizce seviyeniz ne olursa olsun, keyifli bir ortamda daha iyi bir seviyeye gelmek istiyorsanız English Ninjas platformunu ziyaret edebilir, ana dili İngilizce olan eğitmenlerle iletişime geçerek keyifli bir ortamda İngilizce öğrenmenin farkını yaşayabilirsiniz.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *