İngilizceyi anlıyorum ama iyi konuşamıyorum. Neden?

İngilizceyi anlıyorum ama iyi konuşamıyorum. Neden?

Bu aslında İngilizce öğrenenler arasında çok yaygın bir sorundur ve bunun birçok nedeni vardır.İngilizce öğrenenlerin çoğu, konuşma güçlüğü çekmelerinin sebebinin, gramer kurallarına çok fazla odaklanma eğiliminde olmaları, anadilleriyle konuştukları sırada çok fazla paralellik çekme eğiliminde oldukları ya da sadece endişeli olmalarından kaynaklı olduğunu düşünüyorlar.

Bu şekilde de hissediyorsanız,bu bir sorun değildir ve bu sizin suçunuz değildir.İyi haber, pratik yapmaya devam ederseniz kesinlikle gelişeceksiniz.

İngilizce öğrenen biri olarak, dili anlayabilmek için çok zaman ve çaba harcadınız – dil bilgisi, kelime bilgisi, deyimler ve konuşma dil bilgileri gibi.İyi konuşmak için,aynı derecede pratik yapmanız gerekir.

Bir de şu şekilde düşünün.Koşmakla ilgili her şeyi teorik olarak biliyor olabilirsiniz – doğru nefes almayı, hangi ayakkabı giymeyi, gerilmeyi, kendinizi hızlandırmayı vb.Ancak bunların hepsini bilerek iyi bir koşucu olmayacaksınız – oraya gitmeniz ve düzenli olarak koşmanız gerekiyor, böylece aşamalı olarak gelişebiliyorsunuz. Aynısı konuşma için de geçerlidir.

İngilizce iletişim kurmakta zorluk çekmenin, yeteneklerinizin bir şekilde diğerlerine göre daha düşük olmasından kaynaklanmadığını hatırlamanız gerekir.Sadece,bu beceriyi uygulamak için yeterince zaman harcamamışsınız.Konuşma süresi genelde,İngilizce derslerinde sınırlı olma eğilimindedir.Çoğu zaman ders anlatmaya, not almaya, dinlemeye ve alıştırmalara harcanır. Konuşma tipik olarak en az dikkat çekendir.

Sınıf, rutini tekrar tekrar tekrarlayarak, beyniniz belirli bir faaliyet türüne alıştırır: okumak ve anlam çıkarmak, eğitmeninizin sesini dinlemek ve kendinizi o sese alıştırmak, boşlukları doldurmak, vb. “okuma ve yazma modunda”dır.

Bu aktiviteler sırasında, çok sayıda pasif dil bilgisi ve kelime hazinesi biriktirirsiniz.Tüm bu bilgileri aktive etmenin tek yolu, çok fazla konuşarak ve pratik yaparak, doğal konuşma kalıplarına alışmaya başlamanızdır.Bu nedenle, bir İngilizce öğretmeni seçerken, geleneksel bir öğretmen yerine, konuşma eşiniz gibi davranacak birini seçin.

Eve götürmeniz gereken mesaj şudur: konuşmayı geliştirmenin tek yolu konuşmaktır… hem de çokça!

 

Konuşma pratiğine bugün başlayın! Kayıt olmak ve başlamak için buraya tıklayın.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir