İngilizceyi En Etkili Şekilde Nasıl Öğreniriz?

İngilizce öğrenmek, İngilizcesini geliştirmek isteyen herkesin en az 1 kere düşündüğü soru: İngilizceyi en etkili şekilde nasıl öğrenirim?

Açıkçası, bu sorunun tek bir cevabı yoktur. İnsanlar farklı öğrenme stillerine sahiptir ve her formül herkes için aynı şekilde çalışmaz. Yapılacak en iyi şey, aşağıda verdiğimiz tüm örnekleri alıp kendiniz için en iyi sonucu bulmak ve bu yolda ilerlemeye devam etmek için her birini test etmektir.

Bazı insanlar zayıf yönleriniz üzerinde çalışmanız gerektiğini söylerler; ama dürüst olmak gerekirse bu asla işe yaramaz. Akışına bırakmalısınız. Kişiliğinizle, öğrenme tarzınızla ve hangi yöntem eğlenmenize daha çok izin veriyorsa o yöntemle devam etmelisiniz. Eğer eğlenmiyorsanız, bunu yapmanızın amacı ne?

 

1. Ana dili İngilizce olan birini bulun

İngilizce öğrenmenin en iyi yolu budur. Üniversite öğrencisiyseniz, İngilizce konuşulan bir ülkeden gelen değişim öğrencisini bulun ve onunla arkadaş olun. Sizin ana dilinizi bilmedikleri için, rahat olduğunuz bölgeyi terk edip, onunla konuşmaya başlamanız gerekecektir. Bu kişi ile ne kadar çok zaman geçirirseniz, İngilizce konuşma becerilerinize de o kadar güven duyacaksınız.

Artık okulda değilsiniz ve mahallenizde ana dili İngilizce olan birilerini bulmak zor mu? İnternet, sizin için her zaman oradadır. İngilizce konuşabilecek kişileri bulmak için sosyal medyayı kullanın. Bu şekilde, eğer sahip olduğunuz İngilizce ile ilgili endişeleriniz varsa, yazma ve heceleme becerilerinizi geliştirebilirsiniz. Standart sosyal medyanın yanı sıra, video oyunlarını da kullanabilirsiniz. Bugünlerde çoğu video oyunu, kulaklık kullanarak oyundaki diğer oyuncularla konuşmanıza izin veriyor. İngilizcenizi oynadığınız oyun tarzına göre geliştirebilirsiniz. Bu sadece İngilizce konuşma pratiğinize yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda farklı düşünmenize ve stratejinizi geliştirmenize de yardımcı olacaktır. Örneğin, Counter Strike ya da CODE oynuyorsanız, takım arkadaşlarınızla konuşabilirsiniz.

 

2. Televizyon ve film izleyin

turned on projector

Hemen hemen herkes İngilizce dizi veya film seyrediyor, ancak çoğu kişi bunun İngilizcesine pek bir fayda sağlamadığında hemfikir. Bunun sebebi insanların İngilizce dizi veya film seyrederken konuşulan dile odaklanmaktan çok, eğlenmek, zaman geçirmek için bunu yapıyor olmaları. Eğer İngilizcenizi geliştirme hedefiyle seyretmeye başlarsanız, cümlelerin nasıl kurulduğuna, bilmediğiniz kelimelerin cümle içerisinde ne anlama geldiğine dikkat ediyor olacaksınız.

Bu programları ve filmleri, öğrenmeye istekli olarak izlemeye başladığınızda, İngilizce konuşma ve anlama yeteneğinize uygun bir şey izlemenizi tavsiye ederiz. Başlangıçta, daha önce alt yazısız izlemiş olduğunuz programları ve filmleri izlemelisiniz. Zaten bir kere izlediniz, temayı bilirsiniz ve kaybolmazsınız. Akışı duraklatabilir, geri sarabilir ve istediğiniz kadar tekrarlayabilirsiniz. Atmosferin notunu alırken, karakterlerin söylediği her şeyi yazabilirsiniz. Dinlemeye, izlemeye ve yazmaya ek olarak yapılacak başka bir şey de taklit etmektir.

Taklit, İngilizce cümleleri ne zaman ve nasıl kullanacağınızı bilmenin en iyi yoludur. Herhangi bir dili konuşmak çok kolaydır. Günlük konuşmada söylenen çoğu şeyin belirli cevapları vardır.

Ekranda gördüğünüz karakterleri taklit ettiğinizde, konuşma seslerini, belirli sözcükleri kullandığı zamanki davranışlarını ve vücut dillerini görebilirsiniz. Oyuncular gibi davranmak ve tepki göstermek için kendinizi eğittiğinizde, bu kelimeleri kullanırken daha inandırıcı olursunuz.

Örneğin, giriş için “Hello, how are you?” soru cümlesine yanıt vermenin bir çok yolu vardır. Ama çoğu insan aynı şeyleri kullanır.

Hello, how are you?

  1. I’m good.
  2. I’m good thanks.
  3. I’m fine.
  4. Not too bad.
  5. Not good.
  6. Terrible.

Buna cevap olarak bunları söyleyebilirsiniz.

  1. How about you?
  2. How are you?

Bir dereceye kadar sadece cevapları ezberliyor ve uyguluyorsunuz. Daha fazla kelime öbeği ve cevabı öğrenmenin en iyi yolu filmlerdir.

Favori şovlarınız bu aşamada öğrenmek için çok karmaşıksa, çocuk televizyonlarını ve çizgi filmleri izlemenizi tavsiye ederiz. Çizgi filmler basit kelimeleri kullanır ve izleyicilerin anlayabilmesi için çok fazla tekrar ederler. Lütfen bunun yeni başlayanlar için olduğunu unutmayın. Canınızın sıkılmasını istemeyiz 🙂

 

3. Kitaplar ve makaleler okuyun

photo of library with turned on lights

Hangi ülkede olursanız olun, yeni başlayanlardan asıllarına kadar, klasikleri bir çok farklı seviyede bulabilirsiniz. Klasikler bazen temayı açıklayıcı bir tarza ve alıştırmalara sahiptirler. Bu sayede çok derin bir anlama girip kafanızı karıştırmazlar.

Kitap okumak, doğru okuduğunuzda kelime dağarcığınızı geliştirecektir. Çok karmaşık kitapları seçmek istemezsiniz. Kişisel gelişim kitapları her zaman kolay okuma için vazgeçilmez kaynaklardır ve içerisinde çok fazla tekrar barındırırlar.

 

ü8,igggggggggggggg

flag of America lot

Bu en açık ve en pahalı yoldur. Amerika gibi bir ülkeye gittiğinizde, sizinle aynı ülkeden birini bulmadıkça, İngilizce konuşmaktan başka bir seçeneğiniz olmaz. Oradaki kültürü özümseyin ve herkesle konuşmaya çalışın.

5. English Ninjas’a abone olun

İngilizce öğrenmenin en etkili yolu, ana dili ingilizce olan bir eğitmenle düzenli olarak konuşmaktan geçiyor. Yukarıda bahsettiğimiz her şeyi ve daha fazlasını 7/24 English Ninjas eğitmenleriyle gerçekleştirebilirsiniz. Peki English Ninjas’a nasıl başlarsınız? Aşağıdaki butona tıklayın ve bugün İngilizce konuşmaya başlayın.Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *