İngilizceyi Etkili Bir Şekilde Nasıl Öğreniriz?

English Ninjas’ta bize en çok sorulan sorulardan biri,İngilizcenin etkili bir şekilde nasıl öğrenileceğidir.

Açıkçası,bu harika sorunun tek bir cevabı yoktur.İnsanlar farklı öğrenme stillerine sahiptir ve her formül herkes için aynı şekilde çalışmaz.Yapılacak en iyi şey,aşağıda verdiğimiz tüm örnekleri alıp kendiniz için en iyi sonucu bulmak ve bu yolda ilerlemeye devam etmek için her birini test etmektir.

Bazı insanlar zayıf yönleriniz üzerinde çalışmanız gerektiğini söyler,ama dürüst olmak gerekirse bu asla işe yaramaz.Akışına bırakmalısınız.Kişiliğinizle,öğrenme tarzınızla ve hangi yöntem eğlenmenize daha çok izin veriyorsa o yöntemle kullanmalısınız.Eğer eğlenmiyorsanız,bunu yapmanızın amacı ne?

1. Anadili İngilizce olan birini bulun

İngilizce öğrenmenin en iyi yolu budur.Üniversitede iseniz,İngilizce konuşulan bir ülkeden gelen değişim öğrencisini bulun ve onunla arkadaş olun.Sizin ana dilinizi bilmedikleri için,rahat olduğunuz bölgeyi terk edip,onunla konuşmaya başlamanız gerekecektir.Bu kişi ile ne kadar çok zaman geçirirseniz,İngilizce konuşma becerilerinize de o kadar güven duyacaksınız.

Artık okulda değilsiniz ve mahallenizde birilerini bulmak zor mu?İnternet, sizin için her zaman oradadır.İngilizce konuşabilecek kişileri bulmak için sosyal medyayı kullanın.Bu şekilde,eğer sahip olduğunuz İngilizce ile ilgili endişeleriniz varsa,yazma ve heceleme becerilerinizi geliştirebilirsiniz.Standart sosyal medyanın yanı sıra,video oyunlarını da kullanabilirsiniz.Bugünlerde çoğu video oyunu,kulaklık kullanarak oyundaki diğer oyuncularla konuşmanıza izin veriyor.İngilizce’izi oynadığınız oyun tarzına göre geliştirebilirsiniz.Bu sadece İngilizce konuşma pratiğinize yardımcı olmakla kalmayacak,aynı zamanda farklı düşünmenize ve stratejinizi geliştirmenize yardımcı olacaktır.Örneğin,Counter Strike ya da CODE oynuyorsanız,takım arkadaşlarınızla konuşabilirsiniz.

turned on projector


2. Televizyon ve film izleyin

Şimdi,ne düşündüğünüzü biliyorum.Diyeceksiniz ki “Ziya,biz zaten Amerikan ve İngiliz dizilerini izliyoruz,ama İngilizce konuşmamız bir yere varmadı.”.Sorun değil.Bugüne kadar,bu aracı kendinizi geliştirmenin bir yolu olarak kullanmadınız.Sadece eğlence amacıyla kullandınız.Artık İngilizce’izi geliştirme hedefine sahip olduğunuza göre,en sevdiğiniz programları izlerken daha dikkatli olabilirsiniz.

Bu programları ve filmleri,öğrenmeye istekli olarak izlemeye başladığınızda,İngilizce konuşma ve anlama yeteneğinize uygun bir şey izlemenizi tavsiye ederim.Başlangıçta,daha önce alt yazısız izlemiş olduğunuz programları ve filmleri izlemelisiniz.Zaten bir kere izlediniz,temayı bilirsiniz ve kaybolmazsınız.Akışı duraklatabilir,geri sarabilir ve istediğiniz kadar tekrarlayabilirsiniz.Atmosferin notunu alırken,karakterlerin söylediği her şeyi yazabilirsiniz.Dinlemeye,izlemeye ve yazmaya ek olarak yapılacak başka bir şey de taklit etmektir.

Taklit,İngilizce cümleleri ne zaman ve nasıl kullanacağınızı bilmenin en iyi yoludur.Herhangi bir dili konuşmak çok kolaydır.Günlük konuşmada söylenen çoğu şeyin belirli cevapları vardır.

Ekranda gördüğünüz karakterleri taklit ettiğinizde,konuşma seslerini,belirli sözcükleri kullandığı zamanki davranışlarını ve vücut dillerini görebilirsiniz.Oyuncular gibi davranmak ve tepki göstermek için kendinizi eğittiğinizde,bu kelimeleri kullanırken daha inandırıcı olursunuz.

Örneğin,giriş için “Hello,how are you?” soru cümlesine yanıt vermenin bir çok yolu vardır.Ama çoğu insan aynı şeyleri kullanır.

Hello, How are you?

  1. I’m good.
  2. I’m good thanks.
  3. I’m fine.
  4. Not too bad.
  5. Not good.
  6. Terrible.

Buna cevap olarak bunları söyleyebilirsiniz.

  1. How about you?
  2. How are you?

Bir dereceye kadar sadece cevapları ezberliyor ve uyguluyorsunuz.Daha fazla kelime öbeği ve cevabı öğrenmenin en iyi yolu filmlerdir.

Favori şovlarınız bu aşamada öğrenmek için çok karmaşıksa,çocuk televizyonlarını ve çizgi filmleri izlemenizi tavsiye ederim.Çizgi filmler basit kelimeleri kullanır ve izleyicilerin anlayabilmesi için çok fazla tekrar ederler.Lütfen bunun yeni başlayanlar için olduğunu unutmayın.Canınızın sıkılmasını istemeyiz.

photo of library with turned on lights


3. Kitaplar ve makaleler okuyun

Hangi ülkede olursanız olun,yeni başlayanlardan asıllarına kadar,klasikleri bir çok farklı seviyede bulabilirsiniz.Ülkenizdeki döviz kurunu bilmiyorum,ancak İstanbul’da ithal kitaplar çok pahalı olabiliyor.Eğer bütçeniz varsa,klasikler gidilecek en iyi yoldur.Ayrıca,klasikler bazen temayı açıklayıcı bir tarza ve alıştırmalara sahiptirler.Bu sayede çok derin bir anlama girip kafanızı karıştırmazlar.

Kitap okumak,doğru okuduğunuzda kelime dağarcığınızı geliştirecektir.Çok karmaşık kitapları seçmek istemezsiniz.Kişisel gelişim kitapları her zaman, kolay okuma için vazgeçilmez kaynaklardır ve içlerinde çok fazla tekrar barındırırlar.

flag of America lot


4. İngilizce konuşulan bir ülkeye gidin

Bu en açık ve en pahalı yoldur.Amerika gibi bir ülkeye gittiğinizde,sizinle aynı ülkeden birini bulmadıkça,İngilizce konuşmaktan başka bir seçeneğiniz olmaz.Oradaki kültürü özümseyin ve herkesle konuşun.

Image result for englishninjas

5.English Ninjas’a abone olun!!

İngilizce öğrenmenin en etkili yolu,ana dili ingilizce olan bir eğitmen ve English Ninjas en iyi İngilizce eğitmenlerine sahip olan yerdir.Yukarıda bahsettiğim her şeyi ve daha fazlasını 7/24 English Ninjas eğitmenleriyle gerçekleştirebilirsiniz.English Ninjas’a nasıl başlarsınız? Buraya tıklayın ve bugün İngilizce konuşmaya başlayın.
 

 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir