Okumanın Faydaları

Okumanın faydaları nelerdir?

-Çocuğunuz ne kadar erken okumaya başlarsa, okulda o kadar iyi olurlar. Zihinsel bir egzersiz olarak kabul edilebileceği gibi, yaşamında daha önce bu kası çalışmaya başlayan çocuklar akademik olarak gelecekte ödüllendirilecektir. Zihnin sürekli ve yeni kelimelere ve bu kelimelerin kullanımına çalışması karmaşık bir iştir. Sizin veya çocuğunuzun,öğrenen öğrencinin türüne bağlı olarak, bilgi veren belgesellerin izlenmesi yerine okumanın çok daha büyük bir yararı olabilir.

-Okuma, konsantrasyonu arttırır. Kabul edelim.Çocuklar kendilerini bir noktada oturmaya zorlamak, ses çıkarmamak ve yeni cümle yapılarını ve kelimeleri okurken anlamak zorundadırlar. Bu durum daha sonra katılacakları herhangi bir iş ya da faaliyette kendini gösterecektir. Ne kadar çok okurlarsa, verilen görevde o kadar iyi ve uzun süre konsantre olabilirler.

-Çocuklar okuyarak empati öğrenirler. Kendilerini kitapta tanıtılan karakterin yerine koyarlar. Yeni kültürleri, ülkeleri ve perspektifleri okurken, etraflarındaki geniş dünyayı daha iyi anlarlar. Hikayedeki karakterlerin deneyimleri, sözcükleri ve düşünceleri okuyucu tarafından hissedilir. Farklı karakter ve olayların bakış açılarını anlamaktan başka seçenekleri yoktur.

-Çocuklar, okuyarak hayal güçlerini geliştirebilir. Okurlar,yazar tarafından ne kadar farklı dünyalar ve ortamlar içine sokulursa, kendi dünyalarında, kendi akıllarıyla, kendilerini daha iyi hissederler. TV ile tüm seçenekleriniz zaten sizin için yapılmıştır. Renkler, sesler, manzara önceden yüklenmiştir ve izleyiciye yeni bir şey düşünmesi için bir şans sağlamaz.

-Okumak harika bir eğlence şeklidir. Her yerde ve her zaman, kitaplar insanları mevcut durumlarından çıkarmak için kullanılır ve seçtikleri süre boyunca okuyucunun yaşamını canlandırır.

-Çocuklar ve okuyucular sürekli yeni kelimeler öğreniyorlar. Her yeni kitap ve yazar ile birlikte, okuyucular, yeni bir düşünme, yazma ve kelime haznesiyle tanıştırılır. Güzellik, yazarların ve hikayelerin çeşitliliği içindedir,çünkü yeni kelimeler her zaman okuyucuya tanıtılmaktadır. Bazen tüm kelimeler kendi başlarına anlaşılamaz, ancak okuma ile yeni bağlamlar kurularak anlaşılabilir veya yeni anlamlar çıkarılabilir.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *