Sosyal Medyadaki 11 İngilizce Kısaltma

Sosyal medya ve Dijital Ortamlarda En Çok Kullanılan 11 İngilizce Kısaltma ve Anlamları

Sosyal medya veya dijital ortamlarda, gerçek hayatta daha önce hiç duymadığınız İngilizce konuşma kalıpları ile karşılaştığınız oldu mu? Eğer cevabınız hayır ise muhtemelen sosyal medyada İngilizce kaynakları pek takip etmiyorsunuz demektir. Fakat eğer olur da kararınızı değiştirirseniz, bu yazıda karşılaşacağınız İngilizce kısaltmaları öğrenmeniz, okuyacağınız yazıları anlamanızda oldukça faydası olacaktır. Sanal dünyada, tıpkı Türkçede kullanılan “slm”, “kib” kısaltmaları gibi İngilizcede de yazmak istediğiniz mesajı portatif ve anlaşılır (bilenler için) kılan kısaltmalar mevcut.

Sosyal medyada kullanılan dijital dil, ister İngilizce ister Türkçe veya ister başka bir dilde olsun, kelimeleri, kısaltmaları ve tabirleriyle aşina olmayanlar için anlaması son derece zordur. Öncelikle “Sosyal medya ve Dijital Ortamlarda En Çok Kullanılan İngilizce Kısaltmalar ve Anlamları”nın size yabancı gelmesinin sizin İngilizce gramer bilginizle hiçbir ilgisi olmadığını belirtmemiz gerekir. Bu, tamamen sizin internette geçirdiğiniz vakit ile doğru orantıda gelişen bir konudur ve sosyal medyada ne kadar çok İngilizce kaynak ile içli dışlı olursanız bu konudaki tanıma yetiniz de o kadar artacaktır.

IMO / IMHO

“In my opinion” ve “In my humble opinion” kalıplarının kısaltmalarıdır. Bu kısaltmalar, kullanan kişinin (bu siz de olabilirsiniz) kanıtlanmış gerçeklerden değil, kendi fikirlerinden bahsettiğini belirtir.

IRL

Bu kısaltma, aslında gerçek hayatla dijital ortamların birbirinden ne kadar farklı olduğunu dolaylı yoldan anlatır. İnternet dışındaki yaşamınızdan bahsedeceğiniz zaman, “In real life” (gerçek hayatta) anlamına gelen bu kısaltmayı kullanabilirsiniz.

ICYM

İnternet, özellikle de sosyal medya, bizim birbirimizle pek çok link, haber ve bilgi paylaşımı yapmamıza olanak sağlıyor. Bilgi çağında dijital ortamların da artışı ve gelişimiyle artık bireylerin bilgiye erişimi hemen hemen tüm dünyada çok kolay bir hal aldı. İnterneti olan herkes, istediği/arzuladığı hemen her türlü bilgiye yalnızca tek tıkla ulaşabiliyor. Ancak yine de herkes günün her anı internette gezinemeyebilir. Gündemde olan bir haberi veya viral bir videoyu biriyle paylaşmak istediğinizde “ICYM – In case you missed it” (eğer oldu da kaçırdıysan) kalıbını kullanabilirsiniz.

FYI

Eğer yazışmanızda gönderdiğiniz mesaj bilgi verme amaçlı ise ve karşı tarafın mesajınıza karşı size bir cevap vermesini beklemiyor (veya ummuyor) iseniz “FYI – For your information” (bilgine, bilginiz olsun) kalıbı tam aradığınız İngilizce cümle kısaltması!

AMA

Facebook’ta, Twitter’da, Instagram’da, Reddit’te veya herhangi bir mecrada bir Q&A (soru-cevap) yayını veya postuyla karşı karşıya geldiğinizde “AMA – Ask me anything” (istediğinizi sorabilirsiniz) kalıbıyla karşılaşmanız oldukça muhtemel. Ama neyseki artık hazırlıklısınız.

IDK / IHDK

Özellikle İngilizce forumlarda veya İngilizce haber kaynaklarının yorum kısımlarında karşılaşabileceğiniz bu kısaltmalar, “I don’t know / I honestly don’t know” (bir fikrim yok / gerçekten bir fikrim yok) manasını taşımaktadır. İnternet ve sosyal medya ortamlarında yorum yapılabilen her ortamda bu kısaltmalar sıkça karşınıza çıkacaktır.

WYL

Bu İngilizce kısaltma, daha ziyade karşılıklı diyaloglarda karşınıza çıkabilir. İki kişinin konuşması esnasında taraflardan biri bir konuda herhangi bir sorumluluk üstlenmek istemiyor veya kararı karşı tarafın almasını istiyorsa “WYL – Whatever you like” (istediğin gibi olsun) kısaltmasını kullanır.

OMG

Belki de sosyal medya platformlarında, forum ve haber sitelerinde gezerken en çok karşılaşacağınız kısaltma “OMG – Oh my gosh/god” (aman tanrım) olacaktır. “OMG” aynı zamanda, anadili İngilizce olanların ve hatta İngilizceyi ikinci dil olarak öğrenenlerin dijital ortamlarda en çok kullandıkları tepki kısaltmasıdır. Bu kısaltma, çok şaşırıldığı, sevinildiği, dehşete kapılınıldığı veya tüm diğer inanamama durumlarında, gerek bir İngilizce konuşmacısı olarak sizden gerekse de karşınızdaki İngilizce konuşan kişiden muhakkak gelecektir.

LOL / ROFL

Hayır, bu LOL bildiğiniz LoL değil! Sosyal medya tabiri caizse komik video ve içeriklerle dolu. Siz de bu içerikleri veya videoları komik bulduğunuzu kısaca belirtmek istiyorsanız “ LOL – Laughing out loud” (sesli güldüm) veya “ROFL – Rolling on the floor laughing” (gülmekten yerlere yattım) kalıplarını kullanabilirsiniz.

TTYL

Yukarıdakilerin aksine, bu kalıbı yalnızca anadili İngilizce olan biriyle mesajlaşıyorsanız görebilirsiniz. “TTYL – Talk to you late” (sonra görüşürüz) kalıbı tıpkı Türkçede olduğu gibi İngilizcede de diyalogların sonunda kullanılıyor.

 

Sosyal mecralarda ve internetin genelinde kullanılan İngilizcede aslında çok daha fazla kısaltma mevcut, ancak herbirine aşina almak elbetteki kolay değil. Bu, tamamen sizin internette İngilizce ortamlarda geçireceğiniz sürenin artmasıyla kendiliğinden gelişebilecek bir alan. English Ninjas’ın anadili İngilizce olan eğitmenleriyle yapacağınız seanslarda; yeni İngilizce kısaltmalar, İngilizce konuşma kalıpları, İngilizce cümleler öğrenebilir ve İngilizceye dair tüm bildiklerinizi pratiğe dökebilirsiniz.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *