Sözlü iletişim becerilerini geliştirmek için oyunların avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Sözlü iletişim becerilerini geliştirmek için oyun kullanmanın avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Oyunlar, öğrencilerin öğrendiklerini öğrenmelerine yardımcı olmak için harika bir yoldur, saatler süren aktif dinleme ve konsantrasyondan sonra onlar için hoş bir moladır. Bunların önemi, dil öğrenme müfredatlarında küçümsenmemelidir, çünkü iletişimin tümüyle çalışmak olmaması gerekir. Oyun oynamanın geniş avantajlarını göz önünde bulundurarak, çoğu dil öğretmeninin en güçlü araçlarından biri olduğuna inanmaları şaşırtıcı değildir.

Oyunlar, yeni kelime pratiği yapmak için harika bir yoldur.Öğrencilere, hedef kelimeleri kullanmaları için harika bir bağlam sağlar.Eve gitmek ve kelime listelerini ezberlemek yerine, aslında onları daha fazla hatırlamalarına yardımcı olacak şekilde kullanırlar.

Oyunlar, bir çok öğrencinin problemi olan dili konuşmaları konusunda engellemelerden kurtulmalarına yardımcı olmaktadır.Öğrenciler,bir dili yeterince iyi bildiği halde iletişim kurmakta zorlanıyorlar.Oyunlar, dili kullanırken utangaçlıkların üstesinden gelmelerine yardımcı olarak daha yaratıcı ve kendileri olmalarına yardımcı olur.

Oyunlar, öğrencilerin genel olarak iletişim becerilerini geliştirmelerine yardımcı olur.İletişim oyunların merkezindedir.Birçok insan, yetişkin öğrencilerin özellikle çocuklarla karşılaştırıldığında iletişim kurma konusunda çok daha az zorlanması gerektiğini düşünmektedir, ancak bu gerçekten böyle değildir.Aslında, çoğu durumda yetişkinler iletişim kurma ve yeni şeyler deneme konusunda çocuklardan daha da gergindir.Dostça bir rekabet ortamında, soru sormaktan ya da kendi düşüncelerini yeniden çerçevelemekten daha az korkarlar.Sonuç olarak, oyunlar düşüncelerini ve niyetlerini takım arkadaşlarına daha iyi aktarmalarına yardımcı olur.

Oyunlar, enerji ve motivasyon seviyelerinin korunmasına yardımcı olur.Öğrenme, yeni dilbilgisi ve kelime bilgisini öğrenmekle ilgili daha sonra yeni bir metnin anlamını sessizce deşifre etmeye çalışmak değildir.Oyun oynamak, bu rutin arasında güzel bir moladır.Yarışma, enerji seviyesini yükseltir ve öğrencileri zorlamadan kazanma ruhunda bilişsel bir çaba göstermeye zorlar.

Oyunlar, sözlü iletişim becerilerini geliştirmede harika bir araç olsa da, bu öğrenme yönteminin bazı dezavantajları da olabilir.

 

Hatırlanması gereken ilk şey oyunların eğlenceli, kontrollü, eğlenceli olması gerektiğidir.Eğitmen, öğrencilerin gerçekten oyunun amaçladığı tüm avantajları elde etmelerini sağlamak için oyunun ilerlemesini dikkatlice izlemelidir.Aksi takdirde, basit bir şekilde yarış oyununa dönebilir – çok gürültülü ve kontrol dışı.

Dikkate alınması gereken bir başka husus, bazı öğrencilerin hiç oyunlardan hoşlanmayabileceği ve bunun yerine diğer etkinlikleri tercih edebileceğidir.Öğrencinin tercihlerini göz önünde bulundurmak ve tüm katılımcılara fayda sağlayacak oyunlar seçmek, eğitmenin görevidir.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *