TOEFL Puanınızı Geliştirmeniz İçin 4 İpucu

TOEFL Okuma Puanınızı Geliştirmeniz İçin 4 İpucu

Öncelikle kısaca “TOEFL nedir?” sorusuna yanıt verelim. TOEFL (Test of English as a Foreign Language), İngilizceyi ikinci dil olarak öğrenen kişilerin İngilizce seviyelerini ve yeterliliklerini ölçmeye yarayan bir testtir. TOEFL testi, reading (okuma), listening (dinleme), writing (yazma) ve speaking (konuşma) olmak üzere 4 bölümden oluşur ve bu belli kategoriler altında kişinin İngilizcenin her alanına ne kadar hakim olduğunu ölçer. Yurtdışında ve özellikle ABD’de yüksek öğrenimine devam etmek isteyenler mutlaka TOEFL’a girerek belli bir derecenin üstünde puan almak zorundadır.

Ülkemizde belli sınav merkezlerinde TOEFL ibt (internet based test) formatlarında verilen sınavın her bölümü çok önemlidir ve her bölümüne, sınava birkaç ay kala ayrı ayrı hazırlanılması son derece önemlidir.

İngilizce kelimeler ve kalıplar ezberlemek, İngilizce konuşma pratiği yapmak, İngilizce makaleler yazmak, İngilizce diziler ve filmler dinlemek gibi ve daha pek çok şekilde bu sınava hazırlanabilirsiniz.

Bu blogumuzda, size TOEFL reading bölümüne hazırlanırken yapacağınız deneme testlerinde ve sınavın kendisinde işinize yarayacak birkaç önerimiz olacak. İşte onlar:

 

1 – Akademik Kelime Listesi’ne (Academic Word List) çalışın

 

TOEFL’a girdiğinizde pek çok İngilizce akademik kelime ile karşılaşacaksınız, buna şimdiden kendinizi hazırlayın. Özellikle reading bölümünde karşılaşacağınız akademik kelimelerin de ileri seviye olduğunu belirtmemiz gerekir.

Uzman linguistlerden oluşan bir ekibin, İngilizce akademik yazılar ve derslerde sıkça karşılaşılan kelimeleri araştırarak bir araya getirdiği ve İnternette bulabileceğiniz Akademik Kelime Listesi (Google’da Academic Word List veya AWL olarak aratabilirsiniz), bu konuda kesinlikle işinizi görecektir.

2 – Bilmediğiniz kelimeleri anlayabilmek adına kavrama stratejileri ve ipuçları üzerine pratik yapın

 

Kelime listeleri oluşturarak bunları ezberlemek son derece faydalıdır ancak TOEFL’da bundan fazlasına ihtiyacınız olacak. Sınava girdiğinizde mutlaka ama mutlaka ya anlamını bilmediğiniz yeni kelimelerle karşılaşacak ya da bildiğiniz kelimelerin ne anlama geldiğini unutacaksınız. Bundan kurtuluş yok! Yapmanız gereken ise buna hazırlıklı olmak.

Kelimelere yabancı kaldığınızda veya spesifik bir kelimenin anlamını hatırlamadığınızda yapmanız gerek şey genel anlamda bağlama bakmak. Tek bir kelimeyi anlamaya çalışmak yerine o kelimenin bulunduğu cümlenin, o cümlenin bulunduğu satırın ve o satırın bulunduğu paragrafın anlamını çözmeye çalışın. Bu sayede anlamını bilmediğiniz o tek bir kelimeyi bir bağlama oturtabilecek ve aşağı yukarı bir anlam yükleyebileceksiniz.

3 – Okuma ve cevaplamayı dengeli bir şekilde yapın

TOEFL’ı alan bazı kişiler, sorulara hiç bakmadan reading kısmında verilen bölümün tamamını okuduktan sonra cevaplama kısmına geçmeye çalışır. Bu size sınavda çok değerli olan vaktinizden oldukça büyük bir parçayı kaybettirecektir. Eğer sorulara bakmadan okumaya geçerseniz daha sonra soruları okuduğunuzda detayları hatırlamayacak ve okuma parçasına geri dönmek zorunda kalacaksınız ve bu da size vakit kaybettirecek.

Bunun yerine şu üç stratejiden birini kullanabilirsiniz:

  • Önce soruları okuyup anladıktan sonra okuma bölümüne geçebilirsiniz.
  • Okuma parçasında verilen metnin genel anlamını kavrayabilmek adına önce parçaya bir göz gezdirebilir ve olası cevapları yakalamaya çalışabilirsiniz.
  • Okuma parçasını paragraf paragraf okuyabilir ve her paragrafın sonunda o paragrafla ilgili soruları yanıtlayabilirsiniz. (Unutmayın, TOEFL reading bölümünde belli bir sırayla verilen soruların cevapları, okuma parçasında da aynı sırayla yer alır ve her paragrafın ayrı soruları vardır.)

4 – Temponuzu iyi ayarlayın ve zamanın farkında olun

TOEFL reading bölümü, TOEFL sınavında size kayıt dinletilmeyen ve her sorunun cevabı için belli bir süre limiti bulunmayan tek bölümdür. Bu yüzden zamanınızın farkında olmak zorundasınız! Unutmayın, her okuma parçasına ve soru grubuna 20’şer dakika ayırmanız gerek. Burda yola çıkarak basit bir matematikle her soruya yaklaşım 1 dakika 25 saniye ayırmanız gerektiğini söyleyebiliriz. Ancak her soruya en fazla 1 dakika süre ayırmak sizin için daha avantajlı olacaktır, şayet bu sayede bitirdikten sonra cevaplarınızı kontrol etmeye de vaktiniz kalacaktır.

 

TOEFL, ancak belli bir seviyenin üstünde İngilizce bilgisine sahipseniz yüksek veya tatmin edici bir skor elde edebileceğiniz bir sınav. Yani TOEFL’dan geçerli bir skor alabilmeniz adına verdiğimiz bu ipuçları, ancak belli bir seviyede İngilizce bilgisine sahipseniz işinize yarayacaktır, bunu unutmayın.

İngilizce sanıldığı kadar öğrenmesi zor bir dil değildir, yalnızca disiplinli bir şekilde pratik yapmanız gerekir. Konu İngilizcenizin hangi yönünü geliştirmek olursa olsun, anadili İngilizce olan biriyle veya ileri seviye bir İngilizce konuşmacısıyla yapacağınız İngilizce konuşma pratiği sizin İngilizcenizi her anlamda geliştirmenizi sağlayacaktır.

Anadili İngilizce olan birisiyle pratik yapmak istiyorsanız English Ninjas eğitmenler her an her yerde sizinle!

 

Hemen kaydolarak eğitmenlerimizle pratik yapmaya başlayın İngilizceniz için harekete geçin

Referanslar:

Kaynak 1Kaynak 2 Kaynak 3

 

 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir