TOEFL’da Başarısı için 3 İpucu

TOEFL’da Başarılı Olmanızı Sağlayabilecek 3 İpucu

Yurtdışında bir iş veya akademik kariyer hedefiniz varsa ileri seviye bir İngilizce konuşmacısı olmanız şart! Üstelik tek başına bu da yeterli değil, bunu bir de kanıtlamanız gerekli! Bunun için de tüm dünyada büyük şirketler ve üniversiteler tarafından kabul edilen TOEFL veya IELTS sınavlarından birinden yeterli bir skor almanız gerekli.

Ancak, eğer hedefiniz ABD’de bir üniversite ise IELTS sizin amacınız için yeterli olmayacaktır. ABD üniversitelerinin büyük çoğunluğu kendi dil sınavları veya TOEFL ile öğrenci alımı yapmakta. Tüm dünyada 165 ülkede hizmet veren ETS ( Educational Testing Service – Eğitimsel Test Hizmetleri) tarafından hazırlanan TOEFL sınavı iki versiyona sahip. Birisi, ülkemizde de uygulanan ve sınavı online olarak bilgisayarda yaptığınız TOEFL ITP (veya orijinal adıyla TOEFL IBT- Internet Based Test) ve diğeri standart bir sınav gibi kağıt üzerinde tamamladığını TOEFL PBT (Paper Based Test).

Reading, writing, listening ve speaking olmak üzere dört bölümden oluşan TOEFL ITP’nin her bir bölümü en yüksek otuz puan değerinde ve sınav toplamda da en yüksek 120 puan değerinden oluşuyor.

Günümüzde İngilizce öğrenme kadar İngilizce bildiğinizi geçerli bir şekilde kanıtlayabilmeniz de son derece önemli. Ne yazık ki girmek istediğiniz şirketin işe alım görevlisiyle yüzyüze iş görüşmesi yapabilme veya ABD’de görmek istediğiniz eğitim için oraya giderek yüzyüze kendinizi anlatma şansınız yok. Bu sebeple TOEFL’dan alacağınız skor son derece önemli. Bizim de size istediğiniz skoru alabilmeniz için birkaç tavsiyemiz olacak.

1 – Kendinize zaman tanıyın

 

TOEFL sınavının tüm bölümleri detaylı İngilizce bilgisine ihtiyaç duyduğundan bu sınava etkili bir şekilde hazırlanabilmek adına çalışmalarınızı birkaç aylık bir periyoda yaymalısınız.

TOEFL’a hazırlanmak için İngilizce konuşma uygulamaları ve TOEFL’a hazırlık amaçlı İngilizce kurslarından yararlanabilirsiniz. Ancak hangi yolu seçerseniz seçin, bol bol zaman limitli İngilizce test çözmeyi unutmayın. Tüm TOEFL sınavı yaklaşık olarak üç, üç buçuk saat sürüyor ve siz de çalışmalarınızda yapacağınız hazırlık sınavlarınızda bu süreye dikkat etmeli, buna göre alıştırma yapmalısınız.

2 – Hazırlıklarınızı eğlenceli bir hale getirin

 

TOEFL’a hazırlık, yalnızca İngilizce kursunda alacağınız dersler ve hazırlık sınavlarından oluşmamalı. İngilizce filmler, diziler, dergiler, video oyunları ve müzik de İngilizceyi ikinci dil olarak öğrenen birçok kişiye bu yolda yardımcı olan materyallerdir. Hatta kimine göre bu materyaller TOEFL’a hazırlanırken İngilizce kursları ve hazırlık sınavlarından daha faydalı olabiliyor.

Sevdiğiniz bir diziyi veya filmi izlerken veya bir şarkıyı dinlerken aynı zamanda bir bakıma TOEFL konuşma sınavına da hazırlanıyorsunuz. İngilizce film ve dizileri altyazısız takip etmek size çok iyi bir listening pratiği olacağı gibi, altyazıları kullanarak da reading ve writing pratiği yapmış olacaksınız. İngilizce film ve İngilizce dizilerin altyazıları sayesinde yeni İngilizce deyişler ve İngilizce kelimeler öğrenebilir, hali hazırda bildiklerinizin farklı kullanım yerlerini keşfedebilir ve anadili İngilizce olanların dili nasıl kullandığını anlayabilirsiniz.

3 – Önlem alın

 

TOEFL’a ne kadar hazırlanırsanız hazırlanın, her zaman her yerde olduğu gibi burada da bazı şeyler ters gidebilir. Örneğin ses; sınav merkezinizin ne kadar gürültülü olacağını önceden tahmin etme olasılığınız bulunmuyor ve sınavda kullanacağınız kulaklıkların ne derece ses geçirmez olduğundan da kesin olarak emin olamazsınız.

Bu bakımdan eğer mümkünse, eğer bir yerde ilk TOEFL’ınızı alıyorsanız biren fazla sınava kaydolmaya çalışın (TOEFL’a bir kez kayıt olduğunuzda istediğiniz kadar sınava girebilir ve istediğiniz puana ulaşana kadar sınavı almaya devam edebilirsiniz.).

Hayalinizdeki kariyere ulaşmanıza yardımcı olacak bu sınav aslında düşündüğünüz kadar zor değil elbette. İngilizceyi bir ders veya zorunluluk yerine yalnızca bir hobi olarak görmeniz durumunda öğrenme ve pratik süreçleri sizin için çok daha kolay olacaktır. TOEFL’a hazırlanmak için English Ninjas eğitmenleriyle pratik yapmayı ve İngilizcenizi geliştirmeyi unutmayın.

 

Hemen kaydolarak eğitmenlerimizle pratik yapmaya başlayın İngilizceniz için harekete geçin

Referanslar:

Kaynak 1Kaynak 2

 

 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir