TOEFL’da Başarılı Olmanızı Sağlayabilecek 3 İpucu

Yurt dışında bir iş veya akademik kariyer hedefiniz varsa ileri seviyede bir İngilizce konuşmacısı olmanız şart. Üstelik tek başına bu da yeterli değil, bunu bir de kanıtlamanız gerekli. Bunun için tüm dünyada büyük şirketler ve üniversiteler tarafından kabul edilen TOEFL veya IELTS sınavlarından birinden yeterli bir skor almanız gerekli.

Ancak, eğer hedefiniz ABD’de bir üniversite ise IELTS sizin amacınız için yeterli olmayacaktır. ABD üniversitelerinin büyük çoğunluğu kendi dil sınavları veya TOEFL ile öğrenci alımı yapmakta. Tüm dünyada 165 ülkede hizmet veren ETS (Educational Testing Service – Eğitimsel Test Hizmetleri) tarafından hazırlanan TOEFL sınavı iki versiyona sahip. Birisi, ülkemizde de uygulanan ve sınavı online olarak bilgisayarda yaptığınız TOEFL ITP (veya orijinal adıyla TOEFL IBT- Internet Based Test) ve diğeri standart bir sınav gibi kağıt üzerinde tamamladığınız TOEFL PBT (Paper Based Test).

Okuma, yazma, dinleme ve konuşma olmak üzere dört bölümden oluşan TOEFL ITP’nin her bir bölümü en yüksek otuz puan değerinde ve sınav toplamda da en yüksek 120 puan değerinden oluşuyor.

Günümüzde İngilizce öğrenme kadar, İngilizce bildiğinizi geçerli bir şekilde kanıtlayabilmeniz de son derece önemli. Ne yazık ki girmek istediğiniz şirketin işe alım görevlisiyle yüz yüze iş görüşmesi yapma ya da ABD’de almak istediğiniz eğitim için oraya gidip yüz yüze kendinizi anlatma şansınız yok. Bu sebeple TOEFL’dan alacağınız skor son derece önemli. Bizim de size istediğiniz skoru alabilmeniz için birkaç tavsiyemiz olacak.

1 – Kendinize zaman tanıyın

TOEFL sınavının tüm bölümleri detaylı İngilizce bilgisi gerektirdiğinden bu sınava etkili bir şekilde hazırlanabilmek adına çalışmalarınızı birkaç aylık periyoda yaymalısınız.

TOEFL’a hazırlanmak için İngilizce konuşma uygulamaları ve TOEFL’a hazırlık amaçlı İngilizce kurslarından yararlanabilirsiniz. Ancak hangi yolu seçerseniz seçin, bol bol, kendinize sınırlı bir zaman vererek İngilizce testleri çözmeyi unutmayın. Tüm TOEFL sınavı yaklaşık olarak üç, üç buçuk saat sürüyor ve siz de çalışmalarınızda yapacağınız hazırlık sınavlarınızda bu süreye dikkat etmeli, buna göre alıştırma yapmalısınız.

2 – Hazırlıklarınızı eğlenceli bir hale getirin

TOEFL’a hazırlık, yalnızca İngilizce kursunda alacağınız dersler ve hazırlık sınavlarından oluşmamalı. İngilizce filmler, diziler, dergiler, video oyunları ve müzik de İngilizceyi ikinci dil olarak öğrenen birçok kişiye bu yolda yardımcı olan materyallerdir. Hatta kimine göre bu materyaller TOEFL’a hazırlanırken İngilizce kursları ve hazırlık sınavlarından daha faydalı olabiliyor.

Sevdiğiniz bir diziyi veya filmi izlerken veya bir şarkıyı dinlerken aynı zamanda bir bakıma TOEFL konuşma sınavına da hazırlanıyorsunuz. İngilizce film ve dizileri alt yazısız takip etmek size çok iyi bir dinleme pratiği olacağı gibi, alt yazıları kullanarak da okuma ve yazma pratiği yapmış olacaksınız. İngilizce film ve İngilizce dizilerin alt yazıları sayesinde yeni İngilizce deyimler ve İngilizce kelimeler öğrenebilir, hali hazırda bildiklerinizin farklı kullanım yerlerini keşfedebilir ve ana dili İngilizce olanların dili nasıl kullandığını anlayabilirsiniz.

3 – Önlem alın

TOEFL’a ne kadar hazırlanırsanız hazırlanın, her zaman her yerde olduğu gibi burada da bazı şeyler ters gidebilir. Örneğin ses; sınav merkezinizin ne kadar gürültülü olacağını önceden tahmin etme olasılığınız bulunmuyor ve sınavda kullanacağınız kulaklıkların ne derece ses geçirmez olduğundan da kesin olarak emin olamazsınız.

Bu bakımdan eğer mümkünse, eğer bir yerde ilk TOEFL’ınızı alıyorsanız birden fazla sınava kaydolmaya çalışın (TOEFL’a bir kez kayıt olduğunuzda istediğiniz kadar sınava girebilir ve istediğiniz puana ulaşana kadar sınavı almaya devam edebilirsiniz.).

Hayalinizdeki kariyere ulaşmanıza yardımcı olacak bu sınav aslında düşündüğünüz kadar zor değil elbette. İngilizceyi bir ders veya zorunluluk yerine yalnızca bir hobi olarak görmeniz durumunda öğrenme ve pratik süreçleri sizin için çok daha kolay olacaktır. TOEFL’a hazırlanmak için English Ninjas eğitmenleriyle pratik yapmayı ve İngilizcenizi geliştirmeyi unutmayın.

Hemen kaydolarak eğitmenlerimizle pratik yapmaya başlayın, İngilizceniz için harekete geçin!

Referanslar:

Kaynak 1Kaynak 2

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *